Podpora výtvarným uměním – pro handicapované děti od Jágra, Plekance, Koukalové a dalších

Charitativní organizace Život dětem a Česká olympijská nadace spojily síly, aby podpořily handicapované děti v České republice. Při příležitosti konání Letních olympijských her 2016 připravily charitativní aukci dřevěných slůňat, na nichž se výtvarně podílela řada českých úspěšných olympioniků.

Celý výtěžek putoval dětem, které jejich onemocnění nebo sociální znevýhodnění ve sportu omezuje.

Předměty charitativní aukce byly sošky dřevěných slůňat ve velikosti 50×35 cm, které zhotovil Jiří Soubusta a na kterých se následně výtvarně vyjádřili vybraní čeští olympionici.

Lidé tak mohli získat slůně pro štěstí například od Jaromíra Jágra, Tomáše Plekance, Gabriely Koukalové, Petra Koukala, Evy Samkové, Miroslavy Topinkové-Knapkové nebo Jana Železného,“ vysvětlila ředitelka neziskové organizace Život dětem.

Charitativní aukce probíhala ve spolupráci s Českou olympijskou nadací, jejímž posláním je pomáhat ve sportu dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí a dětských domovů. Patrony nadace jsou medailisté z Vancouveru, Londýna a Soči. Prezidentem je trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný.

Připravovaná aukce podpoříla například Romana Svobodu, jehož bratr trpí vážnou a vzácnou nemocí, v jeho oblíbeném veslování či Moniku Valachovou, která byla po těžké autonehodě upoutaná na invalidní vozík.

Prostředky šly na nákup speciálních sportovních pomůcek

Výtěžek z aukce putoval k dětem, které jsou díky zdravotním nebo sociálním handicapům ve sportu značně omezeny, a přesto jim jejich onemocnění lásku ke sportu nevzalo. Za vybrané peníze byly pořízeny speciální sportovní pomůcky jako monoski, handbike, sladge, sportovní vozíky pro basketbal, stolní tenis a další.

Život dětem je obecně prospěšná společnost, která existuje od roku 2000. Jejím posláním je pomoc nemocným, handicapovaným a opuštěným dětem v rámci celé České republiky, které se ocitnou v obtížné životní situaci a potřebují odbornou pomoc a podporu svého okolí. Mezi nejznámější projekty patří sbírky Srdíčkové dny a projekt Srdce dětem.

Co ocení děti s handicapem

Handicapované děti mohou mít různé potřeby a zájmy. Některé obecné aktivity, které mohou ocenit, zahrnují:

  • Návštěvy speciálních herních center – Existují speciální herní centra, která jsou navržena tak, aby vyhovovala potřebám handicapovaných dětí. Tyto herny mají obvykle různé hračky a zařízení, které umožňují dětem interakci s okolním prostředím.
  • Sportovní aktivity – Sportovní aktivity jako například plavání, výlety na invalidním vozíku, jízda na speciálním kole a jiné mohou být skvělou zábavou pro handicapované děti.
  • Umělecké a řemeslné aktivity – Mnoho handicapovaných dětí má talent a zájem o umělecké a řemeslné aktivity, jako například malování, modelování z hlíny, šití, kreslení nebo výrobu šperků.
  • Návštěvy zvířecích farem a zoo – Návštěvy zvířecích farem a zoo mohou být pro děti s postižením velmi zábavné, protože jim umožňují vidět zvířata a interagovat s nimi.
  • Kulturní akce – Kulturní akce, jako jsou divadelní představení, koncerty a filmy, mohou být pro handicapované děti velmi inspirativní a zábavné.

V každém případě je důležité respektovat individuální potřeby a zájmy každého dítěte a zajistit, aby byly aktivity přizpůsobeny jeho schopnostem a potřebám.

TIP: Jak pečovat o zdraví dětí? Zde je 9 tipů, jak získat prostředky na ochranu zdraví dětí.