Nudné a nicneříkající dárky

Rok se s rokem sejde a v rodinném kruhu začíná štědrovečerní večeře. Alespoň na pár desítek minut v roce lidé úplně vypnou a pustí se do vynikajícího kapra a neméně chutného bramborového salátu.

Sotva se však dojí poslední sousto a z krku vyloví všechny zapadlé kosti, vydají se rodiče po stopách dětí, které slyšíc starý známý zvuk zvonečku, uprchli směrem k vánočnímu stromečku.

Copak pod ním letos může čekat? Staré známe věci, které, stejně jako každý rok, skončí někde v krabici na půdě? Nebo zajímavé dárky, ze kterých bude mít každý radost ještě velmi dlouho?

Pro všechny, kteří mají s výběrem vhodného dárku k Vánocům problém, je zde několik tipů, které by měly nákup výrazně usnadnit.

Kvalita nikdy neurazí

Jednoduché to mají zejména muži. Stačí, aby si nechali doporučit kvalitní kosmetiku, luxusní parfém či značkové módní doplňky z dílen světových návrhářů. Po takových prezentech jdou dámy jako divé a rozbalí-li si pod stromečkem něco s logem Guess či Armani, pravděpodobně proskočí strop radostí.

Stíženou pozici mají ženy. Inspirace na dárky pro muže je sice všude kolem nich, ovšem je to právě jejich nerozhodnost, díky které se potácejí od ničeho k ničemu a odkládají nákup na poslední chvíli.

Pánové jsou přitom poměrně nenáročná stvoření a k radosti jim stačí málo. Z „obyčejné“ podložky pod myš se společnou fotografií se budou těšit při každém surfování na internetu a kravatu se symbolem půllitru si vezmou i na důležité obchodní jednání.

Sázkou na jistotu je i personalifikovaná dvanáctiletá whisey Chivas regal či stylový nožík ve tvaru rybičky, který jim dělal společnost již během bezstarostného dětství. Vybrat dárek pro muže skutečně není složité, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Vyhnout se klišé a najít originální dárek

Když přichází čas narozenin, Vánoce nebo jiná příležitost, kdy je vhodné darovat něco svým blízkým, je snadné upadnout do pasti nudných dárků. To jsou dary, které jsou obecně vnímány jako bezduché, triviální a neinspirativní. Pokud chce člověk předejít tomuto klišé, měl by najít způsob, jak najít originální a přemýšlivý dárek, který blízké skutečně potěší.

Nudné dárky jsou ty, které nevyžadují mnoho přemýšlení a úsilí ze strany dárce. Mezi ty nejčastější patří:

  • Peněžní dar
  • Kniha od neoblíbeného autora
  • Různé kosmetické sety
  • Tradiční vánoční dárek, jako jsou ponožky nebo šály

Takové dary jsou sice snadné a pohodlné, ale jsou obvykle nepřekvapivé a nudné. Navíc mohou poslat nevhodný signál, jako například to, že dárce neměl čas ani chuť přemýšlet o tom, co by mohlo těšit obdarovaného.

Originální a osobní dárek

Aby se člověk vyhnul nudným dárkům, měli by najít způsob, jak najít originální a přemýšlivý dárek, který bude odrážet zájmy a osobnost obdarovaného.

Následující tipy mohou pomoci najít dárek, který bude mít pro obdarovaného skutečnou hodnotu:

  • Zájmy obdarovaného. Co obdarovaný rád dělá, co ho baví a co by ho mohlo potěšit? To pomůže najít dárek, který bude skutečně přínosem.
  • Inspirace online. Internet je plný nápadů na originální dárky, ať už se jedná o speciální dárky pro konkrétní příležitost nebo o unikátní výrobky od malých podniků.
  • Dárek s významem. Pokud má člověk nějaké společné zážitky nebo vzpomínky s obdarovaným, může mu darovat něco, co bude mít význam pro oba. To může být například fotokniha ze společného výletu.
  • Myslet na kvalitu. Kvalitní dárek nemusí být nutně drahý, ale měl by být pečlivě vybrán a měl by vydržet déle než jen jednu příležitost. Lze zvážit investici do něčeho trvanlivého, jako je například kvalitní kuchyňský nástroj nebo vynikající kvalita vín.
  • Nezapomenout na balení. I krásný dárek může ztratit na svém kouzlu, pokud je nevhodně zabalen.
  • Vyhnout se nudným dárkům a vsadit na kreativitu

Závěrem je třeba zdůraznit, že se vyhnout nudným dárkům je o něco těžší, než prostě koupit něco na poslední chvíli. Je třeba udělat se čas a přemýšlet o tom, co obdarovanému opravdu udělá radost.