5 důvodů, proč jsou konzumenti kávy úspěšnější

Dáte si čaj nebo kávu? Tradiční otázka, která zazní snad při každé návštěvě. Dobré a zdraví prospěšné jsou obě pochutiny, ačkoli debata o tom, zda je lepší čaj nebo káva, nás provází zřejmě už od doby, kdy svět objevil chuť obou nápojů.

Tento měsíc jsme se podívali na zoubek příznivým účinkům kávy. V dnešním článku na ně dále navážeme, protože podle výzkumů jsou konzumenti kávy v životě úspěšnější než ti, co kávu nepijí vůbec.

Ačkoli z globálního pohledu je zcela jistě na světě rozšířenější pití čaje, při zaostření do pracovní a profesní sféry už to tak jednoznačně nevypadá. Podívejte se do jakékoli firmy či kanceláře a uvidíte, že bez kávy se tu prostě nepracuje.

Automaty na kávu najdeme v každé veřejné hale, kávovar nechybí v žádné firemní kuchyňce a mnohde je káva zdarma nabízena dokonce i jako zaměstnanecký benefit.

Máte v plánu stoupat po kariérním žebříčku? Potom jedině s šálkem kávy na stole!

Můžete tak totiž zabít dvě mouchy jednou ranou. Pochutnáte si na dobré kávě, uděláte něco pro své zdraví a zároveň budete mít dobře našlápnuto na cestě za splněním svých snů. Jak je to možné? Přečtěte si, jak káva ovlivňuje vaše tělo, a hned vám to bude jasné:

1. Váš mozek lépe pracuje

Káva, respektive látky v ní obsažené, dodají nejen energii tělu, ale tento voňavý černý elixír je zároveň motorem pro váš mozek.

Povzbudí hlavu a mozkové buňky k vyšší aktivitě a tím pádem se zlepší vaše kognitivní schopnosti. Káva zbystří vaše smysly, zlepšuje reakční čas a pozitivně ovlivňuje také paměť.

Dá se říci, že kdo kávu pije pravidelně, nejenže si zlepšuje paměť, ale současně si chrání mozek před neurodegenerativními onemocněními typu Alzheimerova nebo Parkinsonova nemoc. Je vědecky dokázáno, že konzumenti kávy jsou méně náchylní k těmto onemocněním než ti, co kávu nepijí vůbec.

2. Žijete zdravěji než ostatní

Káva – při konzumaci v rozumné míře – příznivě ovlivňuje naše celkové zdraví. Snižuje krevní tlak, značně redukuje pravděpodobnost výskytu nebezpečných onemocnění srdce a oběhového systému.

A pokud to nepřeháníme s příjmem cukru, pomůže nám káva snížit také pravděpodobnost onemocnění diabetem. Kofein navíc aktivně přispívá ke spalování tuků, takže pomáhá tělu hubnout.

3. Cítíte se šťastnější

Tento příjemný efekt určitě oceníte nejen v pondělí po ránu, když chtě nechtě musíte vylézt z postele a nastartovat se do dalšího pracovního týdne. Káva totiž dokáže jednoduše zvednout náladu. Je prokázáno, že její pravidelné pití snižuje o 10 % riziko, že vás postihne deprese.

Vědci se domnívají, že stav jakési mírné euforie po vypití kávy mají na svědomí zejména antioxidanty v ní obsažné.

Prostě pijte kávu, budete veselejší a budete mít chuť do života. Potvrzuje to i jiná studie z Harvardské univerzity, která říká, že u pravidelných konzumentů kávy se prokazatelně snížilo riziko spáchání sebevraždy až o 50 %.

4. Získáte pověst výkonné pracovní mašiny

Z pití kávy, obzvláště té silné typu espreso, se stal doslova rituál a také určitý společenský status. V duchu motta „Kdo pije kávu, pracuje za dva“ panuje kolem konzumentů kávy aura výjimečnosti.

Pijáci kávy už prostě mají vybudovanou image ambiciózních a výkonných pracantů, kteří sotva ráno vyskočí z postele, už drží v ruce horký šálek tmavého životabudiče, a kteří s kelímkem horkého kafe koupeného cestou napochodují do kanceláře připraveni odvést maximální pracovní výkon.

Takže pokud budete pít kávu, budou vás ostatní také automaticky pokládat za výkonného člověka.

Zajímavé je i to, že kdo je úspěšný a víc vydělává, preferuje kávu. Podle průzkumů dělaného mezi lidmi s vyššími příjmy se zjistilo, že 7 z 10 upřednostňuje pití kávy před čajem.

5. Vyděláte víc peněz

Když se řeší otázka platů, zpravidla se hovoří o nepoměru a rozdílech v odměňování mužů a žen. Muži mají statisticky vyšší platy než ženy. Stejný příměr se dá použít také na srovnání finančních příjmů konzumentů čaje a kávy.

S tímto zjištěním přišla jedna britská studie, podle které si konzumenti kávy vydělali v průměru až o 2000 liber víc než lidé, kteří pijí jen čaj. Kromě ze studie vyšlo, že konzumenti kávy jsou dochvilnější. Zatímco konzumenti čaje naopak chodili do práce pozdě.

Kdo pije nejvíce kávy?

Káva je doslova palivo pro každou kancelář, respektive lidi v ní. Však auto také nejede na vodu.

Jen těžko bychom hledali firmu, do které ráno co ráno neproudí zaměstnanci se zavíčkovaným kelímkem kávy „to go“ v ruce, nebo kde pracovníci jako první po příchodu do práce nezamíří do kuchyňky, aby si nejprve připravili pořádný energetický nakopávač.

Existují profese, které jsou (podle nejnovějších studií) na denní dávce kofeinu z kávy doslova závislé. U žurnalistů a lidí točících se kolem médií se to dá asi předpokládat, ale do první desítky ve spotřebě kávy se probojovali dokonce i učitelé či manažeři.

Žebříček profesí podle množství zkonzumované kávy:

  1. Žurnalisté a lidé pracující v médiích
  2. Policisté
  3. Učitelé
  4. Obchodníci a obchodní zástupci
  5. Zdravotní sestry a ošetřovatelé
  6. Manažeři
  7. Telefonní operátoři a prodejci po telefonu
  8. Lidé z IT (ajťáci, programátoři, grafici, webdesigneři atd.)
  9. Prodavači
  10. Taxikáři

Tohoto britského výzkumu se zúčastnilo asi 10 000 zaměstnanců napříč profesemi. Celých 85 procent dotazovaných uvedlo, že pijí alespoň tři šálky kávy denně. A skoro 70 % respondentů k tomu dodala, že bez kávy by pracovní den a práci nezvládli.

A jak jste na tom vy? Pijete raději čaj? Možná že po přečtení tohoto článku zkusíte čas od času do běžného dne zařadit i šálek kvalitní kávy.

Zdroj: karrierebibel.de/kaffee-gesund-koffein/, zdroj obrázků: Pixabay