5 důvodů, proč jsou konzumenti kávy úspěšnější

Dáte si čaj nebo kávu? Tradiční otázka, která zazní snad při každé návštěvě. Dobré a zdraví prospěšné jsou obě pochutiny, ačkoli debata o tom, zda je lepší čaj nebo káva, nás provází zřejmě už od doby, kdy svět objevil chuť obou nápojů.

Tento měsíc jsme se podívali na zoubek příznivým účinkům kávy. V dnešním článku na ně dále navážeme, protože podle výzkumů jsou konzumenti kávy v životě úspěšnější než ti, co kávu nepijí vůbec.

Ačkoli z globálního pohledu je zcela jistě na světě rozšířenější pití čaje, při zaostření do pracovní a profesní sféry už to tak jednoznačně nevypadá. Podívejte se do jakékoli firmy či kanceláře a uvidíte, že bez kávy se tu prostě nepracuje.

Automaty na kávu najdeme v každé veřejné hale, kávovar nechybí v žádné firemní kuchyňce a mnohde je káva zdarma nabízena dokonce i jako zaměstnanecký benefit.

Máte v plánu stoupat po kariérním žebříčku? Potom jedině s šálkem kávy na stole!

Můžete tak totiž zabít dvě mouchy jednou ranou. Pochutnáte si na dobré kávě, uděláte něco pro své zdraví a zároveň budete mít dobře našlápnuto na cestě za splněním svých snů. Jak je to možné? Přečtěte si, jak káva ovlivňuje vaše tělo, a hned vám to bude jasné:

1. Váš mozek lépe pracuje

Káva, respektive látky v ní obsažené, dodají nejen energii tělu, ale tento voňavý černý elixír je zároveň motorem pro váš mozek.

Povzbudí hlavu a mozkové buňky k vyšší aktivitě a tím pádem se zlepší vaše kognitivní schopnosti. Káva zbystří vaše smysly, zlepšuje reakční čas a pozitivně ovlivňuje také paměť.

Dá se říci, že kdo kávu pije pravidelně, nejenže si zlepšuje paměť, ale současně si chrání mozek před neurodegenerativními onemocněními typu Alzheimerova nebo Parkinsonova nemoc. Je vědecky dokázáno, že konzumenti kávy jsou méně náchylní k těmto onemocněním než ti, co kávu nepijí vůbec.

2. Žijete zdravěji než ostatní

Káva – při konzumaci v rozumné míře – příznivě ovlivňuje naše celkové zdraví. Snižuje krevní tlak, značně redukuje pravděpodobnost výskytu nebezpečných onemocnění srdce a oběhového systému.

A pokud to nepřeháníme s příjmem cukru, pomůže nám káva snížit také pravděpodobnost onemocnění diabetem. Kofein navíc aktivně přispívá ke spalování tuků, takže pomáhá tělu hubnout.

3. Cítíte se šťastnější

Tento příjemný efekt určitě oceníte nejen v pondělí po ránu, když chtě nechtě musíte vylézt z postele a nastartovat se do dalšího pracovního týdne. Káva totiž dokáže jednoduše zvednout náladu. Je prokázáno, že její pravidelné pití snižuje o 10 % riziko, že vás postihne deprese.

Vědci se domnívají, že stav jakési mírné euforie po vypití kávy mají na svědomí zejména antioxidanty v ní obsažné.

Prostě pijte kávu, budete veselejší a budete mít chuť do života. Potvrzuje to i jiná studie z Harvardské univerzity, která říká, že u pravidelných konzumentů kávy se prokazatelně snížilo riziko spáchání sebevraždy až o 50 %.

4. Získáte pověst výkonné pracovní mašiny

Z pití kávy, obzvláště té silné typu espreso, se stal doslova rituál a také určitý společenský status. V duchu motta „Kdo pije kávu, pracuje za dva“ panuje kolem konzumentů kávy aura výjimečnosti.

Pijáci kávy už prostě mají vybudovanou image ambiciózních a výkonných pracantů, kteří sotva ráno vyskočí z postele, už drží v ruce horký šálek tmavého životabudiče, a kteří s kelímkem horkého kafe koupeného cestou napochodují do kanceláře připraveni odvést maximální pracovní výkon.

Takže pokud budete pít kávu, budou vás ostatní také automaticky pokládat za výkonného člověka.

Zajímavé je i to, že kdo je úspěšný a víc vydělává, preferuje kávu. Podle průzkumů dělaného mezi lidmi s vyššími příjmy se zjistilo, že 7 z 10 upřednostňuje pití kávy před čajem.

5. Vyděláte víc peněz

Když se řeší otázka platů, zpravidla se hovoří o nepoměru a rozdílech v odměňování mužů a žen. Muži mají statisticky vyšší platy než ženy. Stejný příměr se dá použít také na srovnání finančních příjmů konzumentů čaje a kávy.

S tímto zjištěním přišla jedna britská studie, podle které si konzumenti kávy vydělali v průměru až o 2000 liber víc než lidé, kteří pijí jen čaj. Kromě ze studie vyšlo, že konzumenti kávy jsou dochvilnější. Zatímco konzumenti čaje naopak chodili do práce pozdě.

Kdo pije nejvíce kávy?

Káva je doslova palivo pro každou kancelář, respektive lidi v ní. Však auto také nejede na vodu.

Jen těžko bychom hledali firmu, do které ráno co ráno neproudí zaměstnanci se zavíčkovaným kelímkem kávy „to go“ v ruce, nebo kde pracovníci jako první po příchodu do práce nezamíří do kuchyňky, aby si nejprve připravili pořádný energetický nakopávač.

Existují profese, které jsou (podle nejnovějších studií) na denní dávce kofeinu z kávy doslova závislé. U žurnalistů a lidí točících se kolem médií se to dá asi předpokládat, ale do první desítky ve spotřebě kávy se probojovali dokonce i učitelé či manažeři.

Žebříček profesí podle množství zkonzumované kávy:

  1. Žurnalisté a lidé pracující v médiích
  2. Policisté
  3. Učitelé
  4. Obchodníci a obchodní zástupci
  5. Zdravotní sestry a ošetřovatelé
  6. Manažeři
  7. Telefonní operátoři a prodejci po telefonu
  8. Lidé z IT (ajťáci, programátoři, grafici, webdesigneři atd.)
  9. Prodavači
  10. Taxikáři

Tohoto britského výzkumu se zúčastnilo asi 10 000 zaměstnanců napříč profesemi. Celých 85 procent dotazovaných uvedlo, že pijí alespoň tři šálky kávy denně. A skoro 70 % respondentů k tomu dodala, že bez kávy by pracovní den a práci nezvládli.

Zajímavosti o kávě

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě a není divu proč! Je chutná, dodává energii a má bohatou historii. Zde je několik zajímavých faktů o kávě, které vás možná překvapí.

  • Káva je druhou nejobchodovanější komoditou na světě, oblíbenější je pouze ropa.
  • Kávová zrna nejsou ve skutečnosti zrna! Jsou to semena kávové třešně, která roste na kávovníku.
  • Nejdražší káva na světě se vyrábí ze zrn, která prošla trávicím traktem civeta.
  • Nejvíce kofeinu v šálku kávy, který můžete dostat, je směs „Přání smrti“, která má téměř dvojnásobné množství kofeinu než běžný šálek kávy.
  • Káva byla poprvé objevena v Etiopii, kde se tradičně připravovala vařením kávových zrn v hrnci.
  • Káva byla v některých částech světa nezákonná, mimo jiné v roce 1675 ve Švédsku a v roce 1676 v Anglii.
  • První kavárna na světě byla otevřena v Konstantinopoli v roce 1554.
  • Předpokládá se, že kávu do Ameriky přivezl muž jménem kapitán John Smith v roce 1607.
  • Největší kavárna na světě se nachází v Tokiu a má více než 800 míst k sezení.
  • Káva je oficiálním nápojem více než 20 zemí světa.

Kávu je možné si tedy vychutnat po celém světe v nesčetně kaváren. Kavárny jsou oblíbené po celém světě pro svou příjemnou atmosféru, lahodnou kávu a chutné pochoutky. Věděli jste ale, že mnoho kaváren má zajímavé příběhy a skrytá tajemství, o kterých většina lidí neví?

  • První kavárna na světě byla otevřena v Istanbulu v roce 1475. Jmenovala se Kiva Han a podávala se v ní káva, čaj a jídlo.
  • V Paříži se nachází kavárna s názvem Le Café des Deux Moulins, která se proslavila poté, co se objevila ve filmu Amélie.
  • Itálie má nejvíce kaváren na obyvatele na světě – v zemi je více než 12 000 kaváren!
  • V Japonsku se nachází nejmenší kavárna na světě, která má rozlohu pouhých 2,3 metru čtverečního.
  • První internetová kavárna byla otevřena v Jižní Koreji v roce 1994 a poprvé umožnila lidem přístup k internetu.
  • Nejdražší šálek kávy na světě najdete v Londýně a stojí 50 liber (64 dolarů).
  • Ve Vídni se nachází kavárna Café Central, která je otevřena od roku 1876 a hostila slavné patrony, jako například Sigmunda Freuda a Leona Trockého.
  • První kočičí kavárna na světě byla otevřena v roce 1998 na Tchaj-wanu a umožňovala lidem vychutnat si kávu a zároveň si hrát s kočkami.
  • Nejstarší kavárnou na světě je Café Procope v Paříži, která byla otevřena v roce 1686 a je otevřena dodnes.

To je jen několik zajímavých faktů o kavárnách. Ať už jste milovníky kávy, nebo ne, kavárny mají fascinující historii a je zajímavé se o jejich příbězích dozvědět. Až budete příště v kavárně, věnujte chvíli její historii a její roli ve světě.

Historie kávy

Káva je nedílnou součástí lidské kultury již po staletí. Předpokládá se, že byla objevena v Etiopii v 9. století a poprvé se začala konzumovat jako nápoj v 15. století poté, co byla přivezena na Arabský poloostrov. Odtud se rozšířila do Evropy a poté do zbytku světa.

Nejstarší známá zmínka o kávě jako nápoji pochází od súfijských mnichů z Jemenu 15. století, kteří si ji vařili a pili, aby se udrželi vzhůru během dlouhých hodin modliteb. Káva se původně konzumovala jako léčivý a povzbuzující nápoj a teprve v 17. století se v Evropě začaly objevovat kavárny.

Obliba kávy v průběhu 17. a 18. století stále rostla a v 19. století se stala mezinárodním fenoménem. První kavárna v Anglii byla otevřena v roce 1652 a během následujícího století se kavárny rozšířily po celé Evropě a Americe.

K zavedení kávy do Spojených států přispělo především úsilí nizozemské Východoindické společnosti, která v roce 1714 přivezla do kolonií kávová zrna. Koncem 18. století se káva stala nedílnou součástí amerického jídelníčku a ve městech po celé zemi začaly vznikat kavárny.

Bez ohledu na to, jak si ji vychutnáváte, je káva oblíbeným a nadčasovým nápojem, který existuje již po staletí. Díky své bohaté a rozmanité historii se stala oblíbenou součástí mnoha kultur a její obliba nevykazuje žádné známky zpomalování.

A jak jste na tom vy? Pijete raději čaj? Možná že po přečtení tohoto článku zkusíte čas od času do běžného dne zařadit i šálek kvalitní kávy.