Jíl v kosmetice – zelený, bílý, marocký, který si vybrat?
Pokud vás sužuje nedokonalá pleť a nemůžete se za nic na světě zbavit mastného čela či nevzhledných pupínků, přestože pubertální věk již máte dávno za sebou, zkuste si čas od času dopřát masku z jílu. Ano, je to tak, z jílu. Ale nepředstavujte si hned nějakou nevábnou proceduru z mazlavého bláta, které si vydolujete doma na zahradě a následně nanesete na obličej.
Jedná se o jíl upravený pro kosmetické účely, jehož obrovskou výhodou je přírodní původ i složení a možnost použít jej nejen k očistě pokožky, ale také vlasů. Proto dříve než jíl v souvislosti s péčí o tělo předčasně zavrhnete, přečtěte si, čím vás tato obyčejná surovina může příjemně překvapit.
Co je kosmetický jíl?
Z geologického hlediska je jíl druh usazené horniny, která je z více než poloviny tvořena jílovitou složkou – jílovitými minerály. Jíl upravený pro kosmetické účely je tak zjednodušeně řečeno jílovitá hornina rozemletá na jemný prášek, která byla zbavena všech nečistot.
Existuje několik druhů jílů, které našly využití nejen v kosmetice. K těm nejznámějším patří zelený jíl, bílý jíl nebo marocký jíl, ale narazit můžeme i na jíl růžový, fialový, černý či tzv. bentonitový jíl. Jaký je mezi nimi rozdíl, si řekneme níže.
V čem jíl prospívá naší pokožce?
Jíl a péče o pleť k sobě patří od nepaměti a v posledních letech se k jílu jako k účinné složce kosmetických přípravků vrací i mnoho moderních kosmetických značek. Ptáte se, v čem je tak „zázračný“?
Už naši dávní předkové přišli na to, že
- jíl je bohatým zdrojem minerálů,
- dokáže účinně čistit pokožku a zbavit ji škodlivin,
- odstranit z ní také přebytečný maz.
Je to dáno schopností jílu absorbovat do sebe toxiny, které tělo vylučuje přes kůži ven z organismu. Tím pomáhá pokožce dýchat, pravidelná aplikace jílu proto zmírňuje i projevy kožních nemocí a ekzémů. Navíc se jedná o čistě přírodní produkt bez kapky škodlivé chemie.
Nejčastější použití jílu v kosmetice je ve formě pleťové masky nebo tělového zábalu, ale neobvyklé nejsou ani koupele s příměsí jílu nebo použití jílu k očistě vlasů.
Nejen na pleť, ale i na vlasy
Ano, totéž co pro kůži, platí i pro vlasy. I na těch totiž ulpívají toxiny, vlasy se mastí a ztrácejí lesk. Proto je také pravidelně myjeme. Příznivci vyznávající metodu no poo, tj. mytí vlasů bez použití šamponu, z čehož také vznikla příslušná zkratka (no poo jako „no shampoo“), smíchají trochu jílu s troškou vody a tuto směs nanáší na vlasy místo šamponu.
Jíl do sebe natáhne mastnotu z vlasů a tím je čistí. Ovšem ruku na srce, ne každému bude tato alternativní metoda vlasové kosmetiky vyhovovat.
Zelený jíl pro účinný detox
Škodliviny se hromadí také uvnitř organismu (v našich střevech) a i odsud je dokáže elegantně vymést jíl, proto se jíl v posledních letech stal oblíbeným přírodním přípravkem používaným k účinnému detoxu (připravíte si z něj nápoj – prášek rozmíchaný ve vodě). Ale pozor, v tomto případě se dá použít pouze jíl zelený, který lze jako jediný ze všech druhů jílů užívat i vnitřně. Ty ostatní na sebe jen mažte nebo se v nich koupejte.
Když už jsme podruhé nakousli druhy jílu, pojďme si je rozebrat podrobněji:
Zelený jíl
Zelený jíl, známý také jako francouzský jíl, se možná spíše než jako kosmetický přípravek se zevním použitím proslavil právě svou schopností detoxikovat organismus vnitřně.
Jedná se o běžně dostupnou surovinu a v kosmetických maskách je zelený jíl už jako doma. Vyniká asi nejvyšším množstvím minerálních látek ze všech jílů. Má vysoké čisticí schopnosti. Je ideální volbou pro hodně mastnou pleť, protože maska ze zeleného jílu ji dokáže skutečně dokonale vysušit, zbavit ji kožního mazu a hlavně vyčistit do velké hloubky.
Nicméně pokud máte pleť spíše suší, nebude vám zelený jíl vyhovovat. Protože jíl po nanesení na kůži zasychá, pokožku by vám příliš vysušil a tím podráždil. V takovém případě zkuste jiný druh, třeba jíl bílý. Stejně jako na mastnou pleť, je zelený jíl dobrou volbou i na mastné vlasy. Vlasům navíc dodá lesk a pokožku hlavy zbaví přebytečného mazu.
Bílý jíl
Bílý jíl – kaolin – možná není na rozdíl od toho zeleného tolik zprofanován a mnoho lidí o jeho existenci v kosmetice netuší vůbec. Přitom oproti „drsnému“ zelenému jílu je ten bílý mnohem jemnější a pro sušší a citlivou pokožku jako dělaný. Obsahuje méně minerálních látek než zelený jíl a díky tomu pleť tolik nevysušuje. Někdy se můžeme setkat také s jílem růžovým, což je vlastně směs jílů bílé a červené barvy. Růžové zabarvení mu dodává vyšší obsah železa.
Bílý jíl dokáže proniknout hluboko do kůže i vlasů, pomáhá odstraňovat odumřelé buňky a zlepšuje proces regenerace pokožky. Po použití jílu bude pokožka prokrvená a tím pádem lépe vyživená. Směle ho tedy můžeme využít i na tělový peeling a účinně tak zabojovat proti celulitidě.
Marocký jíl
Chcete-li si dopřát to nejlepší z nejlepšího, zkuste marocký jíl. Marocký jíl neboli červený jíl, známý i pod názvy rhassoul nebo ghassoul má svůj původ v Maroku (ostatně to vyplývá už z jeho názvu). Červenou barvu mu dodává vysoký obsah železa.
Jedná se o extra jemný druh jílu vhodný pro všechny typy pleti. Stejně jako jeho dva výše zmínění předchůdci je marocký jíl ideální pro ošetření problematické pleti, kterou čistí, zjemňuje a prokrvuje, a také k ošetření vlasů.
Červený jíl má tu vlastnost, že povrch vlasů nezdrsňuje a tím pádem vlasy necuchá. Vlasy jsou po jeho použití lesklé a jdou dobře rozčesat. Mnoho žen vyznávající metodu no poo tak používá marocký jíl místo šamponu. Navíc má také antibakteriální účinky a pomáhá v boji proti lupům.
Bentonitový jíl
Bentonitový jíl vyniká vysoce čisticí a absorpční schopností. V jeho složení je obsažen vulkanický popel. Naleziště tohoto druhu jílu jsou po celém světě, ale jedna z největších lokalit se nachází u města Benton (stát Wyoming, USA), podle nějž dostal jíl svůj přívlastek bentonitový.
U nás není tolik známý, ovšem v kosmetickém průmyslu je již dlouho požívána to zejména z důvodu schopnosti ničit kožní plísně a také zmírnění projevů lupénky. Dokáže perfektně vytáhnout škodliviny z těla, doslova je do sebe nasaje jako houba.
Látkové masky s obsahem přírodního jílu
Jak vidíte, obyčejný jíl může mít na naši pleť vskutku blahodárné účinky. Co když se nám ale zrovna nechce patlat s maskou, dělat kašičku, nanášet na obličej a pak pracně smývat?
Řešení je nasnadě. Vyzkoušejte obličejové textilní masky, které dnes pořídíte v nepřeberných variacích. Tedy samozřejmě i s jílem.
Zajímá vás, proč jsou textilní masky vhodné nejen pro pohodlné ženy? Přečtěte si 4 důvody, proč vyzkoušet textilní pleťovou masku.