Jak si udržet vztah

Udržování zdravého a šťastného vztahu vyžaduje práci a pozornost od obou partnerů. Nezáleží na tom, jak dlouho spolu jsou, každý vztah může být vystaven různým výzvám a stresu, které mohou negativně ovlivnit vzájemné vztahy.

Vztahy s protějšky jsou většinou jedním z nejzajímavějších pohledů života. Setkává se v nich spousta nevyhnutelných rozdílů, které činí lidi jedinečnými. Tyto „jedinečnosti“ pak mohou mít za následek neshody a konflikty v každém vztahu. 

Když tyto neshody nejsou správně pochopené, můžou vyvolat někdy i ne moc příjemnou výměnu názorů, která pak může ukončit něco, co se dlouho budovalo.

Existují vztahy, kdy se lidé neshodnou skoro na ničem a rozchody jsou tím nejlepším řešením. Rozhodně také není dobré udržovat za každou cenu vztah, ve kterém se objevuje psychické týrání. Přesto je mnoho rozchodů zbytečných, protože se lidé jen snaží ukončit zlost a trápení. Když pak k rozchodu dojde, zažívají obrovské množství bolesti a zklamání. 

Ve vztahu je jasné, že dva budou mít různé názory a každý má také své dny, kdy bude ovlivněn svou náladou. Není možné čekat, že vztah bude vždy za všech okolností vypadat jako z romantického filmu. Problém vlastně není v tom, že se pár neshodne. Problém je v tom, jak tu danou situaci umí zvládnout.

Dobrá rada nad zlato

Zde je několik užitečných tipů, jak si udržet vztah silný a zdravý.

  • Komunikace – Komunikace je klíčová pro jakýkoli vztah. Naslouchat svému partnerovi a vysvětlovat mu své pocity a myšlenky. Když se oba partneri cítí slyšeni a respektováni, je to dobrý způsob, jak udržet vztah zdravý. Zkuste komunikaci zpestřit intimními otázkami pro páry.
  • Důvěra – Důvěra je základním kamenem každého vztahu. Pár si musí navzájem důvěřovat a dodržovat sliby.
  • Respekt – Respektovat svého partnera a jeho názory. Nejen, že je důležité naslouchat a pochopit, co si myslí, ale také to respektovat. Při rozdílných názorech je dobré hledat kompromis, který uspokojí oba.
  • Náklonnost – Vyjadřovat city a náklonnost partnerovi. Někdy je důležité jednoduše ukázat, jak moc si člověk váží svého partnera. Malé gesta, jako jsou polibky, flirtovací hlášky, objetí nebo slova vděčnosti, mohou mít velký vliv na každý vztah.
  • Zábava – Nezapomínat na zábavu a společné aktivity. Snažit se najít společné zájmy a dělat věci společně. To může zahrnovat cestování, sport, vaření, nebo jakoukoli jinou aktivitu, kterou oba milují.
  • Projevovat úctu – Ukázat partnerovi úctu a podporovat ho v jeho cílech. Věřit svému partnerovi a pomáhat mu dosáhnout jeho cílů. Pokud se budou navzájem podporovat, vztahy budou silnější a zdravější.
  • Vyřešit problémy – Řešit problémy okamžitě, neodkládat je na později. Někdy může být obtížné o problémech mluvit, ale pokud se nevyřeší, mohou se zhoršovat a ovlivnit vztahy negativně.

Jak se tedy vůbec vyhnout těm zbytečným rozchodům? Je tu mnoho řešení, stačí se jimi jen řídit. Zkuste popřemýšlet nad tím, jak se bavit s holkou.

Podívej se mi do očí

Když je protějšek rozrušený, stojí za to podívat se mu do očí a to i klidně na dlouhou dobu. A představit si kolem to velké množství lásky.

Očima se dá podívat do duše. Člověk může být naštvaný, ale vyplatí se od toho na chvíli odpoutat a soustředit se jen na ty oči.

Zeptejte se sama sebe

„Určitě jsem v hádce měla pravdu? Určitě bych měla tenhle „boj“ vyhrát?“ Jestli ano, je dobré zeptat se sama sebe, jestli vítězství v tomto boji je vítězství v životě za tu dlouhou dobu, co je pár spolu?

Odejděte a vychladněte

Jít do jiné místnosti a nechat si prostor pro ujasnění věcí. Zkusit znovu získat přesný přehled o tom, co je pro nejdůležitější a přehodnotit, jestli ten „boj“ stojí za to.

Naslouchejte

Zastavit se a jen poslouchat. Je důležité dát druhému šanci vyjádřit svůj názor. 

Třeba je chyba právě v tom, že nemá dostatek prostoru ke svým sdělením, která se mohou ukázat jako řešení.

Vzdejte se obrany

Poslouchat, když druhý vyjadřuje své pocity. Nezacházet s jeho vyjádřením jako s kritikou. Tohle není boj o moc, je to jen rozhovor.

Především se zaměřte na to, co udělal dobře

Když jsou lidé rozrušení, mají tendenci soustředit se jen na to, co přítel udělal špatně a na jeho vady. Vyplatí se zaměřit se spíš na ty vlastnosti, které jsou na něm dobré. Přece není tak špatný, jak ho v té dané chvíli partnerka vnímá.

Naučte se milovat sama sebe

Mnozí lidé věří v to, že nejistoty, které se ukážou ve vztahu, jsou důsledkem toho, že si nejsou jisti sami se sebou. Nejprve tedy musí milovat sami sebe, až pak budou opravdu moci přijímat lásku od druhých.