Jak si udržet vztah

Pamatujete si, kdy jste se naposledy nepohodla se svým přítelem? Nebylo to bolestivé? Bylo to vůbec nutné? Co můžete vlastně udělat, abyste našli to nejlepší řešení podobných situacích?

Vztahy s vašimi protějšky jsou většinou jedním z nejzajímavějších pohledů života. Setkáváte se v nich se spoustou nevyhnutelných rozdílů, které vás činí jedinečnými. Tyto „jedinečnosti“ pak mohou mít za následek neshody a konflikty ve vašem vztahu. 

Když tyto neshody nejsou správně pochopené, můžou vyvolat někdy i ne moc příjemnou výměnu názorů, která pak může ukončit něco, co jste tak dlouho budovali.

Ano, existují vztahy, kdy se lidé neshodnou skoro na ničem a rozchody jsou tím nejlepším řešením. Přesto je mnoho rozchodů zbytečných, protože se jen snažíte ukončit zlost a trápení. Když pak k rozchodu dojde, zažíváte obrovské množství bolesti a zklamání. 

Ve vztahu je jasné, že ti dva budou mít různé názory a každý má také své dny, kdy bude ovlivněn svou náladou. Problém vlastně není v tom, že se neshodnete s vaším přítelem. Problém je v tom, jak tu danou situaci umíte zvládnout.

Někteří z nás berou tyhle hádky jako odpověď na otázku: „Je náš vztah silnější než problém?“ Ne. Nesnažte se to házet na to, že váš vztah není tak silný, aby tenhle problém mohl vyřešit. Je to jen jedna velká blbost.

Jak se tedy vůbec vyhnout těm zbytečným rozchodům? Je tu mnoho řešení, stačí se jimi jen řídit:

Podívej se mi do očí

Když zjistíte, že je váš protějšek rozrušený, podívejte se mu do očí a to i klidně na dlouhou dobu. Když se jeho oči dívají do těch vašich, představte si kolem to velké množství lásky k nim.

Očima se podívejte do jeho duše. Můžete být naštvaná, ale zkuste se od toho na chvíli odpoutat a soustředit se jen na ty jeho oči.

Zeptejte se sama sebe

„Určitě jsem v hádce měla pravdu? Určitě bych měla tenhle „boj“ vyhrát?“ Jestli ano, zeptejte se sama sebe, jestli vítězství v tomto boji = vítězství ve vašem životě za tu dlouhou dobu, co jste spolu?

Odejděte a vychladněte

Jděte do jiné místnosti, nechte si prostor pro ujasnění věcí. Zkuste znovu získat přesný přehled o tom, co je pro vás nejdůležitější a přehodnotit, jestli ten „boj“ stojí za to.

Naslouchejte

Zkuste na chvíli přestat povídat jen vy, prostě se zarazte a jen poslouchejte. Dejte mu šanci vyjádřit svůj názor. 

Třeba je chyba právě v tom, že nemá dostatek prostoru ke svým sdělením, která se mohou ukázat jako řešení.

Vzdejte se obrany

Poslouchejte, když vyjadřuje své pocity. Nezacházejte s jeho vyjádřením jako s kritikou. Tohle není boj o moc, je to jen rozhovor. Nebuďte tak „obranářská“.

Především se zaměřte na to, co udělal dobře

Když jsme rozrušení, máme tendenci soustředit se jen na to, co přítel udělali špatně a na jeho vady. Zaměřte  se spíš na ty vlastnosti, které na něm máte ráda. Přece není tak špatný, jak ho v té dané chvíli vnímáte.

Naučte se milovat sama sebe

Ptáte se, co to s tím má asi společného? Mnozí lidé věří v to, že nejistoty, které se ukážou ve vztahu, jsou důsledkem toho, že si nejsme jisti sami se sebou. Nejprve tedy musíte milovat sami sebe, až pak budete opravdu moci přijímat lásku od druhých.