Letní angína – angína z horka

Agína není záležitost pouze zimních měsíců, jak si možná spousta lidí i v dnešní době ještě myslí. Nněkdy nás potrápí i tzv. letní angína. Někdy se jí také říká angína z horka. Jak se liší od klasické angíny?

Změna teplo může být pro lidský organismus náročná a nezáleží na tom, jestli se z teple najednou rychle ochladí, nebo přijdou vysoká horka. V obou případech to lidskému tělu nemusí udělat dobře a může se potýkat s různými nemoci jako je obyčejná rýma, anebo například angína.

Velké teplo a my máme angínu

Hodně lidí se při onemocnění angínou v létě diví, že mohli takto onemocnění v létě. Na rozvoj angíny však mají vliv horka a pak také ochlazení. A tyto přechody jsou přímo ideální pro rozvoj angíny.

Angína o sobě dá vědět hlavně díky bolení v krku. Často jsou to velmi silné bolesti v krku. Připojují se také pálení a škrábání v krku.

Ve většině případech angína doprovázená ještě zvýšenou teplotou či horečkou. Je nutné být v klidu, teple, hodně pít a angína je bakteriálního původu, takže se neobejde ani bez antibiotik. Návštěva obvodního lékaře je tedy pro uzdravení nezbytná.

Angína je téměř vždy doplněna i o zvýšenou teplotu a rýmu.

Projevy angíny

Jak už jsme si řekli mezi hlavní projevy angíny patří silná bolest v krku. Dochází také ke zduření neboli ke zvětšení místních lymfatikých uzlin na krku. Často se zvětší výrazně, že je můžete nahmatat.

Znaky angíny:

  • Silná bolest v krku, škrábání, obtížné polykání nebo kašel
  • Zvýšená teplota nebo horečka (38° C a výš), zimnice
  • Bolest hlavy nebo v uších
  • Malátnost, celková slabost
  • Oteklé mandle s bílým povlakem
  • Zvětšené mízní uzliny v oblasti čelisti a krku
  • U dětí navíc nevolnost, zvracení
  • Nechuť k jídlu

Někteří lidé možná znají angínu pod jiným názvem – streptokoková angína a hnisavá angína. Oba typy jsou nakažlivý a přenáší se kapénkami. Lze ji tedy pochytit jak ze slin nemocného, tak i například z jeho kýchnutí. Inkubační doba pro angínu jsou 2 – 4 dny.

Jak potlačit angínu na počátku

Pro počáteční potlačení angíny a zlepšení průběhu doporučuji konzumovat syrové česnek. Syrové česnek má v sobě doslova léčivé silice, takže ho určitě doporučuji.

Česnek je třeba pořádně prolisovat nebo pořádně rozkousat, aby se mohly uvolnit všechny silice. Volte určitě Český česnek, Čínský česnek má málo silic.

Je také dobré doplnit lidský organismus o vitamín C. Nezáleží na tom, jestli ve formě ovoce – jablka, citróny apod., nebo ve formě rozpustných vitamínů z lékárny.

Různé druhy angíny

Většina lidí v létě onemocní klasickou angínou. Ale existuje také streptokoková angína nebo spálová angína. Spálová angína je častá zejména u malých dětí.

Protože některé bakterie, které způsobují angínu, produkují ještě další toxiny, které mohou vyvolat další příznaky, může díky tomu člověk snadno poznat, že má spálovou angínu. Protože právě spálová angína je doprovázená ještě vyrážkou a na jazyku se mohou objevit červené tečky.

U některých lidí s oslabenou imunitou se angíny neustále opakují a jedná se pak o chronickou angínu.