Víkendové tipy na zážitky pro celou rodinu

Víkendové výlety autem mohou být pro rodiny skvělým způsobem, jak společně strávit čas a poznat nová místa. Není vždy lehké vměstnat cestování do tak omezeného časového okna, aby si všichni vyjížďku co nejlépe vychutnali. Jak si užít víkendový výlet autem pro celou rodinu?

Vyrazit na víkend a postarat se o to, aby měli všichni cestující to, co potřebují, může chvilku trvat. Někdo rád vyrazí na výlet jen tak spontánně bez jakéhokoliv plánování a někdo má raději organizaci celé cesty připravenou předem.

Nejdůležitějšími body při plánování jsou:

  • výběr lokality
  • doprava
  • aktivity
  • zavazadla

Především s malými dětmi se vyplatí připravit se předem a plánovat do detailů. Včetně záložního plánu, pokud dítě onemocní.

Plánování

Základem je začít s plánováním cesty včas. Prozkoumat nápady na výlety a cíle a vypracovat nejefektivnější trasu s ohledem na čas, vzdálenost a zájmy členů rodiny. Prozíravé je připravit si alternativní trasy pro případ dopravní zácpy, objížděk a prací na silnici i dalších možných zdržení.

Především ubytování, výlety a aktivity by měl mít organizátor zájezdu připravené dopředu. Jedině tak lze zajistit hladký průběh a dostatek času na zábavu a zážitky.

Aby byla cesta zábavná, je dobré si předem naplánovat aktivity pro všechny členy rodiny, včetně her, písniček, videí, hudby, audioknih a dalších rozptýlení, které by mohly fungovat. Cestu je dobré rozdělit pravidelnými zastávkami po cestě, jako je návštěva okolních měst, muzeí, zastavení v přírodě na piknik nebo procházka po turistických stezkách. O zajímavá místa v ČR není nouze.

Doprava

Krása cestování autem spočívá ve svobodě, v možnosti kdykoliv zastavit a vychutnat si okamžik. Nejlepší je pro svou rodinu zvolit vhodné vozidlo. To, které nabízí pohodlí a dostatečnou velikost. Také je třeba zvážit spotřebu paliva, celkovou hmotnost plně naloženého vozu a velikost zavazadlového prostoru.

Důležitý je pravidelný servis vozu a jeho dobrý technický stav. V autě by neměla chybět autolékárnička, výstražný trojúhelník a reflexní vesty pro případ nehody. Autolékárnička se může hodit také pro případ zranění během dovolené.

Než cestující vyrazí na dálnici, měl by zkontrolovat platnost dálniční známky. Známku lze zakoupit online, na poště i na čerpacích stanicích EuroOil. Vzhledem k tomu, že jsou známky už jen v elektronické podobě, kontrola platnosti dálniční známky se provádí online.

Při cestě za hranice se také vyplatí seznámit se s místními zákony – některé státy mají odlišné požadavky, pokud jde o rychlostní limity nebo povinnou výbavu auta. Samozřejmostí by při cestách za hranice ČR mělo být cestovní pojištění.

Před cestou se vyplatí zkontrolovat stav vozidla a platnost dálniční známky.

Zavazadla

Pokud jde o balení, je lepší sbalit se lehce a rozumně. V závislosti na počasí je dobré zabalit přiměřené množství oblečení a osobních věcí pro každého. Pro větší pohodlí je vhodné vzít pro rodinu občerstvení a nápoje jako záložní variantu pro případ, že se na cestě nenajde vhodné stravovací zařízení.

Nejdůležitější je myslet při balení na ty nejmenší. Zejména malé děti toho potřebují hodně, ať jsou kdekoliv. Je nutné nezapomenout například na dětské pleny, kojeneckou stravu, hygienické pomůcky, léky pro případ horečky a případně cestovní postýlku. Dlouhé chvíle v autě lze dětem zkrátit tabletem s pohádkami nebo hračkou.

Před cestou by měly být připraveny všechny potřebné doklady a identifikační karty. Kromě řidičského průkazu, cestovních pasů a kartiček pojišťovny se vyplatí mít u sebe také vouchery na ubytování a související dokumenty. Všechny doklady je dobré uložit na bezpečné místo – do přihrádky u spolujezdce nebo do kabelky.

Zajímavá místa v ČR i v zahraničí

V České republice i za nejbližšími hranicemi se rozprostírá spousta míst, které stojí za návštěvu. Díky těmto tipům může být jednodušší naplánovat výlet plný zábavy, poznávání a nových zážitků pro celou rodinu.

České Švýcarsko

České Švýcarsko je nepřehlédnutelný region České republiky, který je domovem majestátních výhledů na kopce, třpytící se jezera, husté lesy a úchvatné skály. I když není tak známé jako švýcarské Alpy, je tato oblast skvělým místem k návštěvě pro svou jedinečnou krajinu a úžasnou historii.

Tato oblast je známá svými pískovcovými útvary, letitými lesy a mnoha lesními stezkami. Návštěvníci se mohou zúčastnit prohlídky s průvodcem a užít si plavbu na lodičkách lepými soutěskami, nebo se procházet krajinou plnou dechberoucích přírodních úkazů.

České Švýcarsko nabízí bujnou přírodu a pohádkové scenérie.

Zábavní park Mirakulum

Zábavní park Mirakulum je dalším zajímavým místem v ČR, které mohou navštívit všichni milovníci vzrušujících zážitků. Nejvíce se tu zabaví děti, na své si ovšem přijdou i dospělí. Park se nachází blízko hlavního města Prahy a nabízí řadu zábavných atrakcí, od vysokorychlostních horských drah až po interaktivní vodní hry.

Zábavní park nabízí rozléhlé prostředí s tematickými zónami včetně dětské ZOO, bludiště, venkovního akvaparku a trampolín. Nachází se zde i mnoho příležitostí k občerstvení, a tak rodině nic nebrání strávit na tomto místě celý den.

Propast Macocha

Dalším skvělým nápadem na výlet je propast Macocha v České republice. Tato propast je poutavým místem k návštěvě. Je součástí nejdelšího českého skalního systému dosahujícího téměř 35 km. Stěny kaňonu dosahují hloubky až 138 metrů.

Propast Macocha, jež dostala jméno podle pověsti ze 17. století, vznikla zřícením stropu velké jeskyně. Dnem Macochy protéká říčka Punkva, která napájí dvě jezírka. Horní jezírko je hluboké přibližně 13 metrů a je vidět shora. Dolní jezírko je ukryto mezi skalami, takže není zeshora vidět, a jeho hloubka přesahuje 49 metrů.

Macocha vstup umožňuje po celý rok bez omezení. Návštěvníci mají možnost navštívit Horní i Dolní můstek, které umožňují obdivovat krásy propasti Machochy. Vstup je zdarma. Kromě Macochy lze navštívit také Punkevní jeskyně, zde je však doporučeno se pro velký zájem objednat.

Odpočinek za hranicemi

Pokud jde o odpočinek, wellness v Polsku, například ve městě Szklarska Poreba nabízí ideální způsob, jak strávit víkend snů. Polsko nabízí nejmodernější lázeňská wellness centra, která hostům poskytnou dokonalou relaxaci a omlazení. Díky široké nabídce masáží a kosmetických procedur, bazénům a sauně si zde každý najde něco pro sebe.

Většina polských wellnes myslí i na děti. I ty nejobyčejnější hotely mají dětské koutky a různé venkovní vyžití pro malé hosty, není tedy třeba se bát jet do Polska s dětmi. Většina hotelů také nabízí možnost stravování. Lze zarezervovat pobyty se snídaní, polopenzí, i s all inclusive.

Na víkend k moři – i to je možné! Stačí si pronajmout chatku u moře v Polsku a užít si pláž, šum vln a soukromí v chatce s kuchyní a grilem. Pro milovníky vody sladké bude tou správnou dovolenou výlet k Mazurským jezerům.

Polské wellness hotely nabízejí velkou dávku luxusu a odpočinku za příjemné ceny.

Zábavní park Belantis

Tento park se nachází nedaleko Berlína a je jedním z největších zábavních parků v Evropě. Nabízí více než 80 atrakcí včetně horských drah, tobogánů a interaktivní dobrodružné zóny a je ideálním místem, kde se může každý odvázat a pobavit.

Děti si zamilují řadu hřišť a široký výběr atrakcí, zatímco dospělí mohou nasávat jedinečnou atmosféru parku. Vstup se zde platí pouze jednorázově u pokladny a všechny atrakce, které tento park nabízí, se již platit nemusí.

Tropikana Wisla – Aquapark Golebiewski

Ve Wisle se nachází se nachází Tropikana Wisla. Není to jen obyčejný aquapark, ale celodenní dobrodružství pro celou rodinu. Adrenalinové zážitky na tobogánech, relaxace v saunách nebo zábava pro nejmenší, Tropikana Wisla má co nabídnout.

Výše uvedené nápady na výlety mohou pomoci naplánovat víkend tak, aby si jej užili děti i dospělí. Víkend poskytuje spoustu času na prozkoumání zajímavých míst v ČR a také nabízí možnost výletu i za hranice.