5 pokladů z přírodní lékárny – vybudují železnou imunitu

Když se o někom řekne, že má dobrou imunitu, znamená to, že na takového člověka si hned tak nějaký vir či jiný patogenní organismus nepřijde. Ani když kolem právě zuří chřipková epidemie na všech frontách. Chtěli byste to mít také tak?

Správně fungující imunitní systém lidského těla je nezbytný pro naše přežití. A dobrá zpráva pro každého z nás je, že svou imunitu neboli obranyschopnost organismu můžeme výrazně ovlivnit vhodným životním stylem, jako je pestrá strava, otužování, pohyb, eliminace stresu apod.

Výtečným pomocníkem jsou pak také mnohé rostliny a byliny proti stresu, které ani nemusíme nijak pracně shánět. Buď totiž rostou ve volné přírodě, stačí se jen vydat kousek za město, nebo si je můžeme vypěstovat doma na zahrádce či na terase (pokud máme tu možnost).

Česnek, cibule, lipový květ, květ černého bezu, šalvěj či tymián. A med s citronem navrch. Tuhle přírodní sestavu zná každý, protože často tvoří základ naší domácí lékárny v případě, kdy na nás za rohem vybafne nepříjemné nachlazení, rýma nebo nějaká viróza.

Jelikož je ale vždy lepší žádnou nemoc vůbec nedostat, vsaďte rovnou všechny karty na takové byliny, které dokáží vaši imunitu povzbudit k patřičné aktivitě. Uvidíte, že podzimní plískanice i únorové výkyvy počasí pak přečkáte bez ztráty kytičky.

1) Třapatka nachová

Tato v minulosti nejednou zatracovaná a posléze zase opěvovaná rostlinka se u nás vžila pod názvem „echinacea“, podle jejího latinského názvu Echinacea purpurea.

Věděli to už staří indiáni na americkém Středozápadě, kteří si odvar z kořene třapatky přikládali na rány, kousnutí hmyzem nebo hadí uštknutí.

Z echinacey si vyráběli svou verzi ústní vody, která jim pomáhala při bolestech zubů a dásní a v neposlední řadě to byl právě čaj z echinacey, který indiání používali snad na všechny nemoci: při nachlazení, neštovicích, spalničkách, příušnicích i artritidě.

Dnes patří třapatka právem mezi oblíbené a účinné prostředky v boji proti nachlazení i virovým onemocněním. Mnohé vědecké analýzy potvrzují fakt, který naši věděli už dávno i bez laboratorních výzkumů: že se jedná o bezpečný, vysoce účinný stimulant imunitního systému.

S čím pomůže echinacea?

 • Nachlazení a chřipka – třapatka pomáhá léčit infekci tím, že posiluje schopnost bílých krvinek ničit choroboplodné zárodky. Rostlina také obsahuje látku echinakosid, která funguje jako přírodní antibiotikum a má široké spektrum antimikrobiotického účinku. Navíc posiluje tkáně proti útoku škodlivých mikroorganismů.
 • Povrchová poranění kůže – látka echinacein brání proniknutí choroboplodných zárodků do tkání a zároveň podporuje hojení poškozené kůže. Přípravky s obsahem echinacey jsou vhodné na spáleniny, řezné rány, lupénku i ekzémy.
 • Posílení imunity organismu při chemoterapii a po ní.

Jakmile na sobě pocítíte, že se o vás snaží nějaká viróza, nemeškejte a začněte hned s užíváním echinaceových přípravků. Díky tomu počínající nemoc můžete zarazit ještě v počátku, nebo alespoň výrazně zmírnit její průběh a zkrátit dobu léčení až na polovinu.

Náš tip:

Pro posílení imunity v zimním období vyzkoušejte pravidelné užívání echinaceových kapek společně s echinaceovým čajem. Bylinné kapky od Grešíka se vyznačují vysokou koncentrací účinných látek a jsou vyrobeny z kvalitních bylin a jemného lihu.

2) Rakytník

Rakytník je v posledních letech velmi populární rostlina. Je výbornou volbou pro všechny milovníky užitných zahrad, neboť vzrostlý keř rakytníku jednak udělá celé léto krásnou parádu v nejednom koutě zahrady, jednak nás na sklonku prázdnin obdaruje bohatou úrodou oranžově zbarvených bobulovitých plodů, které můžeme kompletně využít v kuchyni.

Z plodů rakytníku se dá vyrobit džem, sirup, šťáva, plody můžete také usušit a ze semínek vylisovat olej, který je vysoce ceněn.

Slovy moderního marketinku bychom o rakytníku mohli klidně hovořit jako o superpotravině. Říká se mu také biostimulátor. Na jeho mírně nakyslých plodech v syrovém stavu si sice pochutná jen otrlý jedinec, ovšem to nás nesmí odradit. Zralé plody rakytníku jsou totiž neuvěřitelnou zásobárnou zdraví prospěšných látek.

V bobulích rakytníku jsou obsaženy vitaminy A, B, C, D, E, K, řada minerálů, stopových prvků, aminokyselin a antioxidantů (flavonoidy a karotenoidy).

Vzhledem k tomuto složení pak není divu, že plody rakytníku dokáží v našem těle nastartovat příslušné procesy a stimulovat organismus ke správnému fungování a podporovat imunitní systém.

Co dokáže rakytník?

Vzhledem k vysoké koncentraci všech zmíněných látek, můžeme produkty z rakytníku považovat za univerzální „všelék“, protože pomáhá tělu na všech frontách a zvyšuje celkovou odolnost organismu.

 • Stimuluje imunitní systém
 • Snižuje riziko infekce a virových onemocnění
 • Pomáhá při léčbě akné a ekzémů
 • Chrání buňky před oxidačním stresem a zpomaluje stárnutí organismu
 • Slouží jako prevence před onemocněním infarktu a mozkových příhod
 • Při zevním použití pomáhá s hojením drobných ran či popálenin
 • Pomáhá pacientům v průběhu chemoterapie a po ní (podobně jako echinacea)

Náš tip:

K posílení imunitního systému vyzkoušejte osvědčenou vitaminovou bombu v podobně šťávy z rakytníku a z černého rybízu

3) Růže šípková

S šípkovou růží je to jako s rakytníkem. Keř růže šípkové si klidně můžeme vysadit na okrasu někam do kouta zahrady, kde vzhledem ke svým rozměrům nebude výrazně překážet. A přestože se o něj nebudeme příliš starat, odvděčí se nám na jaře záplavou voňavých květů.

Na podzim pak mezi trny větviček posbíráme to nejcennější – vyzrálé, červené šípky.

Jsou to právě šípky, pro které je tato rostlina ve fytoterapii tolik ceněna. Do všeobecného povědomí jsou šípky zapsány jako bohatý zdroj vitaminu C. Bohužel odborníci se do dneška neshodli na žádném konkrétním čísle, kolik přesně „céčka“ tedy šípky obsahují.

Na druhou stranu mnozí bylináři zase tvrdí, že šípky obsahují více vitaminu C než pomeranče. Kde je pravda, asi nerozhodneme.

Ale ať tak či tak, jedno je jasné, vitamin C šípky v každém případě obsahují a to v nemalém množství. Lépe řečeno čerstvé šípky. U těch sušených už bude stav horší, neboť v průběhu sušení se ho z plodů ztrácí 45 až 90 %, a v nálevu ze sušených šípků se rozpustí asi jen 40 % zbylého vitaminu C.

Přes to všechno i v takovém čaji je stále relativně dobré množství vitaminu C a dát si denně šálek či dva šípkového čaje je rozhodně dobrý nápad. Zvlášť jako prevence před chřipkou v zimním období.

Jak pomáhají šípky?

 • Stimulují produkci bílých krvinek (lymfocytů), které chrání tělo před infekcí.
 • Posiluje funkci lymfocytů.
 • Pomáhá udržovat ochranou bariéru pokožky a chrání tak organismus před vnějšími patogeny.

Co se čaje týče, je nejlépe si připravit domácí šípkový čaj z vlastnoručně nasušených plodů natrhaných v čistém prostředí (ne v městském parku).

V pytlíčkových čajích, které koupíte v obchodě, se nachází často pouze slupky šípků bez semen. Ovšem právě ta chlupatá, kousavá semínka, která v sobě obsahují další důležité vitaminy, třísloviny a minerální látky v čaji chceme také. Takže až si budete vařit šípkový čaj doma, používejte vždy drcené šípky včetně semen.

Recept na domácí šípkový čaj:

 • 1–2 lžičky drcených šípků včetně semen zalijeme ¼ litrem studené vody a přivedeme k varu. Krátce povaříme a necháme asi 10 minut vylouhovat.

Že jste si na podzim zapomněli nasušit novou dávku šípků? Pak to holt letos zvládnete i s porcovanými čaji. Je to pořád lepší než nic.

4) Bazalka

Bazalka je jednou z nejstarších bylin, jejíž příznivé účinky na lidský organismus jsou lidstvu známy již od dob Starověku a byly za ta léta pečlivě prozkoumány a zdokumentovány.

Bazalka vyniká silnými protizánětlivými vlastnostmi. Obsahuje množství silic a éterických olejů, jež pomáhají při řadě nemocí a neduhů. Např. eugenol (působí antibakteriálně a analgeticky), citronellol a linalool.

Bazalka podporuje činnost imunitního systému a povzbuzuje přirozenou obranyschopnost těla. Protizánětlivé vlastnosti bazalky snižují riziko srdečních chorob, revmatoidní artritidy i zánětů střev. Mírní horečku, bolesti hlavy, bolesti v krku a usnadňuje vykašlávání. Bazalka je tedy výborným pomocníkem při léčbě nachlazení a chřipky.

5) Citronová tráva (lemongrass)

Citronová tráva je bylina pocházející ze Srí Lanky a jižní Indie, ale nyní roste v mnoha zemích po celém světě. U nás není její pěstování nijak rozšířeno, nicméně s citronovou trávou se můžeme setkat stále častější jako s přísadou mnoha ovocných a bylinných čajů.

Listy citronové trávy vynikají antibakteriálními a antimykotickými účinky. Obsahují látky citral a limonene, které zabraňují růstu bakterií a hub. Odvar z listů citronové trávy nám pomůže vypořádat se s nachlazením, kašlem i chřipkou.

Citronová tráva navíc obsahuje i nezanedbatelné množství vitaminu C, který posiluje obranyschopnost organismus.