Jak zařídit pohodový spánek celé rodiny?

Spánek je nezbytnou součástí života. Je důležitý pro fyzické i duševní zdraví. Bez dostatečného množství spánku nemůže tělo správně fungovat. Je nezbytný pro udržení zdravého životního stylu. Jak zařídit pohodový spánek?

Šidit spánek se opravdu nevyplácí. Odborníci radí, aby člověk spal alespoň 8 hodin. Je to však věc velmi individuální. Pokud člověk může spát dle libosti, doba spánku se u dospělého člověka ustálí přibližně na 7,5 hodinách.

Potřebných 8 hodin v dnešní době spí jen málokdo. U každého dvacátého člověka se jedná o méně než pět hodin spánku.

Proč je spánek důležitý?

Spánek je nezbytný pro optimální funkci mozku. Pomáhá mozku zpracovávat a ukládat informace. Během spánku může mozek zpracovávat a ukládat dlouhodobé vzpomínky. Je také důležitý pro řešení problémů a kreativní myšlení.

Spánek také pomáhá regulovat hormony, chuť k jídlu, hladinu energie, úroveň stresu a náladu. Může také pomoci tělu se uzdravit nebo pomoct se snížením tlaku.

Nedostatek spánku může vést k nižší produktivitě během dne. Dostatek spánku proto může pomoci být během dne produktivnější a bdělejší.

Spánek pomáhá posilovat imunitní systém a umožňuje tělu účinněji bojovat proti infekcím. Studie zjistily, že lidé, kteří spí méně než 7 hodin denně, jsou častěji nemocní než ti, kteří spí 8 a více hodin.

Spánek pomáhá regulovat hormony a snižovat hladinu stresu. Nedostatek spánku může vést ke zvýšení hladiny kortizolu, hormonu zodpovědného za stres.

Spánek pomáhá regulovat náladu, díky čemuž člověk snáze zvládá stresové situace. Lidé, kteří mají dostatek spánku, mívají pozitivní pohled na život.

Spánek pomáhá regulovat metabolismus a hormony, což může snížit riziko některých onemocnění. Studie prokázaly, že nedostatek spánku zvyšuje riziko obezity, cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění.

Je jasné, že nedostatek spánku může vést k řadě problémů, včetně únavy, špatné koncentrace a zvýšeného rizika některých onemocnění. Mnoho lidí přesto důležitost spánku přehlíží.

Jeden ze závažných problémů při nedostatku spánku je chronická insomnie.

Jak si zařídit pohodový spánek?

Podle studií trpí některou z forem poruch spánku miliony lidí. Naštěstí existuje několik jednoduchých kroků, které může každý podniknout, aby se lépe vyspal. Jedná se o následující:

  • snažit se chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu
  • vyhnout se podřimování během dne
  • omezit příjem kofeinu a alkoholu
  • dbát na to, aby ložnice byla tmavá, tichá a pohodlná
  • pravidelně cvičit
  • zařadit relaxaci do svého dne (vyzkoušet například elektrické masážní křeslo)
  • před spaním se vyhýbat obrazovkám.

Vytvoření důsledné spánkové rutiny může tělu pomoci připravit se na spánek každou noc. Zásadní je chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu.

Doporučuje se také vytvořit si relaxační rutinu před spaním, jako je čtení knihy, teplá koupel nebo protahování. Modré světlo z elektroniky může narušit přirozený cirkadiánní rytmus těla a ztížit usínání. Proto by se měl každý, kdo chce dobře spát, vyhnout před spaním obrazovkám.

Pravidelné cvičení je nezbytné pro celkové zdraví a může mít pozitivní vliv na spánek. Kdo bude každý den věnovat alespoň 30 minutám mírnému cvičení, sníží stres a zlepší kvalitu spánku.

Cvičit by se však nemělo pozdě večer, protože to může narušit spánek.

Konzumace těžkého jídla pozdě večer může způsobit zažívací potíže a narušit spánek. Proto je potřeba se konzumaci velkých jídel v blízkosti doby spánku vyhýbat.

Důležitá je samozřejmě i matrace na spaní, na kterou můžete dát vrchní matraci tzv. topper nebo také uspořádání ložnice podle Feng Shui, je také důležité zvolit příjemné povlečení, s tím může pomoci krepové ložní povlečení. Pokud do vaší ložnice svítí v noci světlo z ulice, zvažte instalaci rolet den a noc.

Pokud má někdo přesto problémy se spánkem, měl by se poradit se svým lékařem. Může navrhnout změnu životního stylu nebo léky, které pomohou dosáhnout klidného spánku.

Kolik hodin denně by měl člověk spát?

Množství spánku, které člověk potřebuje, se u jednotlivých osob liší. Například mladší dospělí mohou vzhledem ke svému aktivnímu životnímu stylu potřebovat více spánku. Starší dospělí mohou naopak potřebovat méně spánku kvůli přirozenému zpomalení metabolismu.

Obecně platí, že dospělí potřebují sedm až devět hodin spánku za noc. Je důležité mít dostatek spánku, aby se člověk během dne cíti odpočatý a čilý.

Doporučená denní doba spánku u jednotlivců následující:

  • novorozenci (do 3 měsíců): 14–17 h
  • kojenci (4–11 měsíců): 12–15 h
  • batolata (1–2 roky): 11–14 h
  • předškoláci (3–5 let): 10–13 h
  • školáci (6–13 let): 9–11 h
  • teenageři (14–17): let 8–10 h
  • mládež (18–25 let): 7–9 h
  • dospělí (26–64 let): 7–9 h
  • senioři (nad 65 let): 7–8 h

Kromě toho existují další faktory, které mohou ovlivnit množství spánku, které člověk potřebuje. Patří mezi ně fyzická aktivita, úroveň stresu, strava a životní prostředí.

Například pokud je člověk vystaven velkému stresu, může potřebovat více spánku, aby se s ním vyrovnal. Podobně pokud někdo žije v hlučném prostředí, může potřebovat více spánku, aby si mohl odpočinout.

Pod jednou peřinou a na jaké matraci?

Kvalitní spánek souvisí i s vhodnou matrací, peřinami a ložním prádlem. Nejvhodnější matrace se bude ideálně přizpůsobovat tělu, nebude tlačit a udrží páteř v rovině v poloze na zádech i na boku.

Důležité je i správně vypnuté prostěradlo z prodyšného materiálu. Toho lze dosáhnout například pomocí starých dobrých napínačů na prostěradla. I nákup nových přikrývek a polštářů je určitě investice, která by měla být dobře promyšlená.

Už dávno neplatí, že každý by měl mít jednu peřinu. Přikrývky pro dvě osoby jsou dostupné ve velikosti 200×200 cm i v prodloužené délce 220×240. Přikrývky pro jednu osobu mají rozměr 140×200, prodloužená varianta je o 20 cm delší.

České polštáře mají obvykle velikost 70×90 cm. V obchodech lze narazit na polštáře o velikosti 50×70 cm, 50×60 cm nebo čtvercové 65×65 cm a 80×80 cm.

Odborníci na spánek doporučují převážně polštáře menších rozměrů, které nezasahují pod záda, a nejlépe ergonomicky tvarované. Vybavení do postýlky pro nejmenší mívá nejčastěji rozměry 135×100 cm pro peřinu a 40×60 cm pro polštářek.

Košile, nebo pyžamo?

Také to, v čem člověk spí, dokáže ovlivnit jeho spánek. Zde se skutečně jedná o velmi individuální oblast a záleží na pohodlí každého člověka.

Jestli volí pyžamo či noční košili, má na výběr i z velkého množství materiálů a typů. V zimě je vhodnější bavlněné nebo flanelové pyžamo s dlouhými nohavicemi a rukávy.

V létě jsou pro ženy vhodnější kratší noční košile a muži můžou zvolit pouze nohavičky od pyžama nebo boxerky. U dětí, a to především u těch nejmenších je důležité hlídat prochladnutí.