5 + 1 nejlepší dieta – která vyhrála
Mnoho lidí si dává předsevzetí. Začnu zdravě jíst, pravidelně sportovat, zhubnu už jednou provždy ten špek, který se mi záhadně na břiše vypěstoval, a tak podobně. Není divu, že různé typy diet hýbou světem. A každý rok je populární jiná. Než se pustíte do radikální novoroční změny životního stylu, podívejte se, které diety byly podle amerických odborníků oceněny jako ty nejlepší.
Ano, v Americe se rok co rok vždy v lednu koná prestižní událost. Sejde se několik odborných hlav, které rozhodnou o tom, které diety jsou královny daného roku. Počítají se rovněž i hlasy laické veřejnosti. Konečný žebříček je vcelku dlouhý, proto jsme pro vás vybrali prvních pět nej.
Nelze si nepovšimnout, že v hodnocení těch nej se neumístila u nás v posledních letech tak oblíbená ketonová dieta, naopak vzhledem ke své kontroverznosti obsadila jednu z nejnižších pozic.
Podle některých odborníků je totiž keto dieta – zaměřená na nízký příjem sacharidů a zvýšený podíl zdravých tuků – pro lidské tělo nevyvážená a nevíme, jak velké dopady na fungování těla nakonec může mít. A ačkoli se při ní rychle hubne, po návratu do starých kolejí není neobvyklé, že shozená kila rychle naskočí zpět.
1. Středomořská dieta – vítěz na celé čáře
V případě středomořské stravy se vůbec nejedná o nějakou nově vymyšlenou dietu, ale spíše o přirozený způsob stravování, který je již po staletí zcela vlastní všem jižanským národům žijícím u moře.
Tento životní styl není spojen jen s kvalitními surovinami, jež tvoří základ jídelníčku, ale také s optimistickým postojem k životu. V jižní Francii, Itálii, ve Španělsku, v Dalmácii nebo i Řecku je jídlo zároveň rituál. Lidé si ho rádi vychutnají ve společnosti rodiny a přátel a není neobvyklé, že obyčejný oběd se u Francouzů protáhne klidně na 2–3 hodiny.
V čem středomořská dieta spočívá?
Jedná se o chutný a zároveň vyvážený způsob stravování. Základem středomořského stravování je hlavně čerstvá zelenina (hodně zeleniny), dále ovoce, ryby, místní bylinky a také olivový olej. Ten tvoří základní kámen celé středomořské kuchyně.
Důležitá je také vnitřní pohoda. Každý si vybírá taková jídla, která mu chutnají a nemusí se striktně řídit nějakými zákazy, příkazy a pravidly. Je výborná jako prevence mnoha chorob, jako jsou např. vysoký cholesterol, kardiovaskulární onemocnění, infarkt, rakovina.
Zkusíte-li se stravovat podle středomořské diety, budete pravděpodobně sice hubnout pomaleji, zato se vyhnete nechtěnému jojo efektu. Svému tělu také dodáte spoustu vitaminů, minerálů a antioxidantů přirozenou cestou z jídla, díky čemuž se budete cítit lehce a plni energie.
2. DASH dieta – druhé místo
Tato dieta byla původně v USA vyvinuta proto, aby pomohla snížit vysoký krevní tlak, cholesterol a eliminovat kardiovaskulární a srdeční potíže. Jednalo se tedy o stravu určenou primárně pro osoby trpící hypertenzí. Po nějaké době se však zjistilo, že daný způsob stravování má ještě jeden (sekundární) efekt – hubnutí.
Díky tomu je tato dieta v USA považována již několik let po sobě za jednu z nejlepších na světě. Základem je vyřadit z jídelníčku pokud možno všechny průmyslově zpracované potraviny, které obsahují spoustu přidaného cukru, soli, konzervantů apod. Jedná se o racionální stravovací režim.
Samotný jídelníček u DASH diety může být docela rozmanitý. Je postaven hlavně na čerstvé zelenině, ovoci, celozrnném pečivu, luštěninách, mléčných výrobcích rybách a libovém masu.
3. Flexi dieta
Flexi dieta skončila na pěkné bronzové pozici. Jedná se o dietu stavějící zejména na zelenině a luštěninách, občas zpestřenou masem. Bílkoviny čerpá z tofu, vajec, sýru a již zmíněných luštěnin (hrách, fazole). Při vynechání masa je to tedy ideální dieta pro vegetariány.
4. Strážcci váhy neboli „weight watchers“
Tento typ diety u nás zatím není příliš znám a nenajdeme zde ani výživové poradce, kteří by se na tento druh stravování zaměřovali. V USA a některých evropských zemích je nicméně dosti populární. V Americe se jedná o komerčně nejlépe hodnocenou dietu.
V čem tato dieta spočívá? Strážci váhy fungují tak, že přebytečná kila shazujete pod odborným specialisty na výživu. Jídelníček je sestaven tak, aby odpovídal zdravému životnímu stylu. Samozřejmostí je hodně zeleniny, nechybí ani vejce a celozrnné výrobky.
5. Mind dieta
Tato dieta v sobě kombinuje středomořskou stravu a DASH dietu. Je tedy podobně jako ony dvě výbornou prevencí proti onemocnění srdce a cév.
U této diety převažují v jídelníčku takové potraviny, které svědčí rovněž našemu mozku. Převažuje tedy listová zelenina, ořechy, dále bobulovité ovoce (rybíz, maliny, borůvky), jahody. Z masa pak ryby, drůbeží maso a taktéž olivový olej.
Severská strava – nový hit
V hledáčku výživových odborníku je mimo výše uvedené diety také severská strava. Ta se sice v žebříčku zatím neumístila, ale nelze pominout, že její popularita raketově stoupá. Její koncept je jednoduchý a logický zároveň.
Jídelníček severské se skládá zejména ze zeleniny, celozrnného pečiva, ryb a lesního ovoce. Je postavena na doporučení vařit si doma a to pokud možno z místních surovin. Mezi hlavní zásady, podle kterých uspořádat jídelníček, patří mimo jiné následující:
- Využívat lokální suroviny a jíst domácí potraviny
- Vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám a umělým dochucovadlům
- Zvýšit konzumaci ovoce a zeleniny
- Jíst celá zrna
- Jíst mořské ryby
- Jíst méně masa, zato kvalitního a od prověřených chovatelů
- Jíst sezónní ovoce a zeleninu
- Užívat si pohodu u jídla s přáteli a rodinou
- Žít a chovat se ekologicky a šetrně k přírodě
Mimochodem, odborníci také radí, že výborná příležitost k pomyslnému restartu organismu a redukci váhy nastává už na konci podzimu. Nastartovat spalování a metabolismus se dá jednoduše i v zimě a to s pomocí té správné stravy.
V zimě je to určitě veškeré zahřívací koření (skořice, kari, kurkuma), ale hlavně tepelně upravené ovoce i zelenina, horké polévky apod. Syrovou zeleninu i ovoce si zase nechte až na jaro a léto.