Jak a kde výhodně spořit

Každý zodpovědný člověk by si měl spořit peníze. Řekneme si jak a kde výhodně spořit peníze.

Vyjmenujeme si základní možnosti, kde můžete spořit peníze.

Spoření: Tvorba finanční rezervy

Spoření slouží k postupnému vytváření dostatečně finanční rezervy. Naše finanční bilance by měla být každý měsíc v plusu, to znamená, že každý měsíc by jsme měly něco ušetřit.

Dobré je si také předem stanovit, kolik peněz budete spořit a pak si třeba tyto peníze každý měsíce odeslat trvalým příkazem. Nic pak nemusíte řešit, protože trvalý příkaz se provádí sám. A navíc je výhodou, že nebudete moci peníze utratit.

Vyjmenujeme si jednotlivé možnosti, které můžete využít při spoření peněz.

Spořící účty na křečkování peněz

Spořící účet je ideální na to, aby jste si tam nastavily ten trvalý příkaz na spoření. Můžeme brát spořící účet jako určitou základnu pro naše spoření. Budou tam každý měsíc chodit peníze a tyto peníze se nám budou zhodnocovat. Úrok se v dnešní době pohybuje okolo 2 procent ročně.

Peníze je možné kdykoliv přesunout jinem. Pro výběr nejlepšího účtu doporučuji mrknout na článek nejvýhodnější spořící účet, kde se dozvíte který spořící účet je v ČR nejvýhodnější.

Termínované vklady na delší čas

Termínované vklady se využívají, když víme, že peníze které posíláme na termínovaný vklad nebudeme delší dobu potřebovat. Termíňák bývá obvykle zafixován na 1 rok, 2 roky, 3 roky či dokonce 5 let.

Obecně jde určitě říci, že čím delší fixace, tím je také vyšší roční úrok. Ale zase jsou pak peníze vázané. Uvnitř článku termínované vklady srovnání 2013 se můžete podívat na aktuální srovnání termínovaných vkladů.

Možností stále je i stavební spoření, kde je stále slušná státní podpora.

Část peněz by se měla investovat

Nikdy by jste také neměly zapomínat na to, že část peněz by se měla investovat. Díky investování můžete mít mnohem větší zisky, než jen díky spoření. Určitě je tedy třeba alespoň 15 procent našich úspor investovat.

Přečtěte si článek jak nakoupit akcie a můžete pomalu začít. Můžete volit růstové akcie nebo naopak dividendové akcie, který vyplácejí pravidelnou dividendu.