Čchi-kung pro každého

Čchi-kung pro každého. I tak lze charakterizovat Liangong Shi Ba Fa, soubor cviků pro zdraví a omlazování. Staré umění čínského čchi-kungu modernímu člověku otevírá novou dimenzi práce s tělem, dýcháním a emocemi.

Lian Gong Shi Ba Fa je soubor léčebných cvičení, který v Číně v 60. letech minulého století vyvinul Dr. Zhuang Yuan Ming z Šanghaje, a který je určen k boji proti moderním formám stresu způsobeným nesprávným držením těla, jeho strukturováním a vyvažováním, což zatěžuje klouby, vazy, šlachy a pojivovou tkáň.

Tréninkový modul se postará o ergonomii těla, kondici, kompletní zdraví kloubů, flexibilitu a odstraní sportovní zranění, bolesti krku, ramen, zad, páteře, kyčlí, nohou, kolen a kotníků. Díky své jednoduchosti a efektivnosti se čchi-kung rozšířil i za hranice Číny.

Cvičení Liangong Shi Ba Fa

V roce 1974 začal Dr. Zhuang Yuan Ming, významný doktor traumatologie (tradiční obor, který se zaměřuje na léčení vnějších a vnitřních potíží a stresu) a špičkový žák slavného mistra kung-fu Wang Zhipinga, vyvíjet soubor cvičení, který se stal známým jako Liangong v 18 podobách. Původních 18 cviků (nyní jich je 54) se zaměřovalo na boj a překonávání akutní bolesti a stresu v oblasti krku, ramen, zad, nohou, kloubů a pojivové tkáně.

Při cvičení se postupuje od horních tělesných partií až k nohám (1. hlava a ramena, 2. pas a páteř, 3. bedra a nohy), čímž je ovlivňován celkový/kompletně svalový tonus, kosti a šlachy. Současně se procvičují nejdůležitější systémy a orgány těla: krevní oběh, dýchací, trávicí a nervový systém, hlava, mozek, oči, páteř.

Cvičení Liangong Shi Ba Fa, stejně jako jóga, vede k podpoře a omlazování buněk celého těla, stimuluje nervový systém i krevní oběh, čímž se posiluje imunita organizmu. Cílem cvičení je celkové uvolnění, posílení a protažení těla, zvýšení koncentrace a psychické i fyzické kondice.

Díky všem uvedeným atributům cvičí Liangong Shi Ba Fa mladí i starší, pokročilí, a bez problémů jej zvládají i začátečníci. Stejně jako hudbu je třeba poslouchat, čchi-kung je třeba cvičit.