Vlašský salát – nejlepší recept

Vlašský salát je tradiční české jídlo, které patří mezi oblíbené pokrmy v mnoha domácnostech. Jeho základem je bramborový salát, který se rozšířil po celé Evropě a i v různých variantách se objevuje v národních kuchyních mnoha zemí. Jeho hlavními ingrediencemi jsou brambory, šunka, vejce, kyselý okurek, sůl a další koření.

Původ vlašského salátu sahá až do 19. století, kdy byl vlašskými pastýři přivezen do Čech z Itálie. Proto se mu přezdívá také „vlašský“ salát. Postupem času se ale stal populárním i v dalších evropských zemích a přidávaly se k němu další suroviny, zejména regionální. Díky své jednoduchosti a všestrannosti se vlašský salát stal nedílnou součástí české kuchyně a dnes ho najdeme v mnoha různých podobách.

Základem vlašského salátu jsou brambory, které se vaří ve slupce, oloupou a nakrájí na menší kousky. Poté se přidá karamelizovaná cibulka, která přidá salátu jemnou sladkou chuť. K bramborám se následně přidá nakrájená šunka, uzené maso nebo klobása. Pro vegetariány se šunka může nahradit zeleninou, jako jsou rajčata, papriky nebo cuketa.

Další základní surovinou jsou kyselé okurky, které přidávají do salátu kyselost. Velmi důležité jsou také vejce, která se nejčastěji vaří natvrdo a nakrájí se na drobné kousky. Salát se pak dochucuje solí, pepřem, octem a olejem. Někdo přidává i hořčici, majonézu nebo jogurt, čímž dosáhne na jinou chuť i konzistenci.

Kromě výše uvedených základních surovin se do vlašského salátu může přidat i cibule, papriky, nakládané houby nebo zelí. Někteří lidé ho ochucují i bylinkami jako petrželka, pažitka nebo kopr. Jeho chuť lze také obohatit o přidání octa nebo citronové šťávy. V moderních verzích se také používá přidání avokáda, sójového masa nebo tofu, což dává salátu zajímavý a moderní twist.

Vlašský salát se nejčastěji podává jako předkrm, ale může být i samostatným jídlem, zejména v letních měsících, kdy je vhodné preferovat lehčí pokrmy. Je ideální na grilech, oslavách nebo piknicích, ale není výjimkou ho najít i v jídelníčku českých restaurací.

Výhodou vlašského salátu je jeho jednoduchá příprava a možnost využití přísad, které máme zrovna po ruce. Jeho chuť lze lehce upravit dle vlastních preferencí a přidávat nebo ubírat ingredience dle vlastní chuti.

Vlašský salát je skvělou volbou pro všechny milovníky brambor, kteří si chtějí dopřát rychlé a chutné jídlo. Jeho kombinace sladké cibulky, šunky, vejce a kyselých okurek tvoří nezapomenutelnou chuťovou explozi, která jen potvrdí, že jednoduchá jídla mohou být i ty nejlepší. Pokud jej ještě neznáte, rozhodně jej vyzkoušejte a dopřejte svému jídelníčku novou a zajímavou příchuť.

Pokud si rádi připravujete saláty, podívejte se i na další recepty:

Vlašský salát – recept

Vlašský salát je oblíbené jídlo, které si získalo srdce mnoha lidí díky své chutné kombinaci brambor, šunky, vajec a kyselých okurků. Tento jednoduchý a rychlý salát je ideální pro teplé letní dny, kdy máme chuť na něco osvěžujícího a zároveň sytého.

Čas přípravy

  • 35 minut

Ingredience na vlašský salát

  • 30 dkg uvařených brambor
  • 1 malý vepřový uzený jazyk
  • 25 dkg šunky
  • 2 vejce
  • 10 dkg upečené telecí pečeně
  • 6 menších kyselých okurek
  • 3 jablka
  • 2-3 lžíce octa
  • sůl
  • bílý pepř
  • 10 kapek Worchestrové omáčky

Postup na vlašský salát

  1. Ještě teplé brambory oloupeme a nakrájíme na nudličky.
  2. Přidáme k nim na nudličky nakrájenou šunku, telecí pečeni, uzený vařený vepřový jazyk, oloupanou kyselou okurku, jablka a natvrdo uvařená vejce.
  3. Vše promícháme s octem, tlučeným pepřem, solí, Worchestrovou omáčkou.
  4. Připravíme si majonézu ze tří žloutků, které rozmícháme se solí.
  5. Při stálém míchání kapeme olej, až hmota zhoustne.
  6. Okyselíme za stálého míchání trochou citrónové šťávy a olejem opět zahustíme.
  7. Přidáme ocet, francouzskou hořčici, Worchestrovou omáčku a pepř. Majonéza je takto hotová.
  8. Připravenou bramborovou směs dáme do majonézy a promícháme.
  9. Promíchaný salát necháme uležet v chladničce.

Zajímavosti o vlašském salátu

Vlašský salát je oblíbeným pokrmem, který se často podává jako přílohahlavnímu jídlu. Jeho hlavními ingrediencemi jsou brambory, šunka, vejce a kyselá okurka. Tato kombinace přináší skvěle vyváženou chuť a je oblíbená nejen u nás, ale i v zahraničí.

  • Tajemství vlašského salátu tkví v kvalitních surovinách a správném poměru jednotlivých ingrediencí. Začněme tedy u brambor, které jsou základem tohoto salátu. Pro větší šťavnatost a lepší chuť se nejčastěji používají vařené brambory, ale můžete je také osmahnout na pánvi nebo péct v troubě. Brambory následně nakrájejte na menší kousky.
  • Dalším důležitým krokem je volba šunky. Doporučuje se použít výběrovou šunku, která má plnější chuť a je bohatá na bílkoviny. Šunku nakrájejte na kostičky nebo tenké proužky, aby se v salátu dobře rozložila.
  • Vejce jsou dalším základním prvkem vlašského salátu. Nejpoužívanější jsou natvrdo uvařená vejce, která se nakrájí na menší kousky. Někteří lidé přidávají i vejce uvařená na měkko, ale to je již otázka osobního vkusu.
  • Pro chuťový kontrast se do salátu přidávají kyselé okurky. Ty se také nakrájejí na menší kousky a přidávají se podle chuti. V tomto případě platí, že čím více okurek, tím výraznější bude kyselá chuť salátu.
  • Kromě základních surovin lze do vlašského salátu přidávat i další ingredience podle vlastní fantazie. Někteří lidé do něj přidávají cibuli, petržel nebo kukuřici. Další možností je přidat hořčici nebo majonézu pro závěrečné ochucení.
  • Kromě poměru ingrediencí je důležitá také správná příprava vlašského salátu. Pokud se salát připravuje dopředu, doporučujeme jej nechat odležet v lednici před podáváním, aby se suroviny dokonale promísily a spojily své chutě.
  • V zahraničí se podobný salát označuje jako Waldorf salát a připravuje se s přidáním jablek, hrozinek nebo vlašských ořechů. V České republice se ale nejčastěji využívají výše uvedené suroviny.
  • Vlašský salát se hodí jako příloha ke grilovanému nebo pečenému masu, jako součást oběda nebo večeře. Samotný salát může být i hlavním jídlem, pokud si ho doplňujete například pečivem, toustovým chlebem nebo bagetkou.
  • Další zajímavostí je, že termín „vlašský“ v této souvislosti neznamená původ z Vlachů či Valachů, ale odkazuje spíše na výraz „vlass“ neboli „voština“, což je soubor tradičních jídel neboli voštin.

Vyzkoušejte si tuto oblíbenou kombinaci brambor, šunky, vajec a kyselých okurek a připravte si svůj vlastní vlašský salát. Suroviny dostanete v každé prodejně a příprava je velmi snadná. Nechte se unést chutí a přidejte do receptu svou kreativitu.