Utopenci s cibulí – nejlepší recept

Utopenci s cibulí jsou v České republice velmi oblíbeným pokrmem k pivu. Jedná se o nakládané buřty, které jsou prozářené octem, kořením a cibulí. Tato pochoutka se často servíruje v hospodách, na venkovních posezeních nebo na poutích a festivalech.

Utopenci jsou oblíbeným pokrmem v české kuchyni a jejich příprava má dlouhou tradici. Tato pochutina je známá také pod názvem „nakládaný buřt“ či „nakládaná cibule“, díky své charakteristické hlavní ingredienci – cibuli.

Jak si připravit nakládané utopence s cibulí?

Na přípravu nakládaných utopenců budete potřebovat buřtíky, cibuli, ocet, kořenící směs a sůl. Buřtíky nakrájejte na kolečka a vložte do nádoby. Cibuli nakrájejte na tenká kolečka a přidejte k buřtíkům. Dochutíte pomocí kořenící směsi a solí dle chuti. Poté zalijte octem, aby byly buřtíky zcela ponořené.

Následně uzavřete nádobu a nechte buřtíky alespoň na 24 hodin uležet v lednici. Ideální je ale nechat je v chladu až 2 dny. Během této doby se buřtíky nakládají a chytají svojí speciální kyselou, kořeněnou a ostrou chuť.

Určitě zvažte vlastní přípravu nakládaných utopenců, protože ti z obchodu obsahují mnoho chemických přísad. Kromě toho si je také můžete připravit dle vlastní chuti a preferencí.

Jak zakousnout utopence s cibulí?

Tradiční způsob servírování nakládaných utopenců je na talíři společně s chlebem nebo rohlíkem a pikantní tatarkou nebo hořčicí. Zajímavou variantou může být také podávání utopenců s křupavým toastem, rukolou a rajčaty. Další možností, jak využít nakládané utopence, je použít je jako chuťové doplňky do různých salátů nebo třeba do hamburgerů.

Už nechte stranou předsudky a vyzkoušejte si tento oblíbený pokrm k pivu! Pokud se vám bude chtít, můžete si jej i ve svém pokoji u chladného piva vychutnat při sledování filmu či seriálu.

Nakládaní utopenci s cibulí jsou jedním z nejoblíbenějších tradičních jídel v České republice. Jejich příprava je snadná a rychlá, a díky možnosti vlastní úpravy můžete vytvořit chuťovou kombinaci přesně podle svého gusta. Tak neváhejte a vyzkoušejte si je a překvapte své blízké i přátele svými kuchařskými schopnostmi!

Připravte si také výbornou vinnou klobásu nebo vynikající bílou omáčku z klobás.

Vyzkoušejte také další studené předkrmy!

Utopenci s cibulí – recept

Nakládaní utopenci s cibulí z buřtů jsou oblíbeným pokrmem v české kuchyni. Jedná se o tradiční způsob konzervace masných výrobků, který vznikl jako způsob, jak prodloužit jejich dobu trvanlivosti. V současné době jsou tito utopenci oblíbeným občerstvením na různých veřejných akcích, jako jsou festivaly, trhy nebo poutě.

Čas přípravy

 • 30 minut
 • 5 dní necháme uležet

Ingredience na utopence s cibulí

 • 1 kg vuřtů
 • 400 g cibule
 • 0,5 l vody
 • 0,3 l octa
 • sůl
 • lžíce cukru
 • lžička celého pepře
 • lžička nového koření
 • 100 g feferonek
 • 50 g hořčice

Postup na utopence s cibulí

 1. Z vuřtů odstraníme kovové spony a provázky a sloupneme z nich střívko.
 2. Do hrnce připravíme vodu s octem, novým kořením, celým pepřem a cukrem.
 3. Osolíme podle chuti a povaříme. Takto máme připravený nálev.
 4. Vuřty nařízneme na podél a potřeme je zevnitř hořčicí.
 5. Feferonky bez stopky rozkrojíme a poklademe do vuřtů na hořčici.
 6. Na silnější kolečka rozkrájíme oloupanou cibuli a vyskládáme s ní dno 5 l zavařovací sklenice.
 7. Na cibuli naklademe vuřty a zase přidáme vrstvu cibule a takto naplníme celou sklenici.
 8. Do vyplněné sklenice nalijeme horký nálev, který jsme si připravili až po okraj.
 9. Sklenici dobře uzavřeme a zajistím její těsnost.
 10. Necháme pět dní uležet v chladu, občas sklenice otočíme, aby celý obsah důkladně nasákl nálevem.

Zajímavosti o utopencích s cibulí

Utopenci jsou oblíbeným pokrmem v české kuchyni již od 19. století. Oblíbeným způsobem přípravy je nakládání, při kterém se utopenci naloží do octa s cibulí a dalšími přísadami. Mezi nejoblíbenější varianty patří utopenci z buřtů, které jsou velmi jednoduché a rychle se připravují.

 • Nakládání utopenců z buřtů se začalo využívat v období, kdy byla potravina drahá a bylo potřeba najít způsob, jak prodloužit její trvanlivost. Používání octa jako konzervační látky bylo běžné v mnoha kuchyních a díky svému kyselému prostředí dokázal udržet potraviny čerstvé a bezpečné k jídlu.
 • Pro nakládání utopenců z buřtů se používají většinou malé klobásy, které se nejdříve spaří v horké vodě. Tím se zbaví přebytečného tuku a kůže se snadno odstraní. Poté se buřty krájí na menší kousky a ukládají se do sklenic. Na ně se přidá nakrájená cibule, koření (například celé pepřové kuličky, bobkový list, hřebíček) a ocet. Utopenci se poté zalejí vroucí vodou a přikryjí uzávěrem. Sklenice se poté převrátí dnem vzhůru a nechají se vychladit.
 • Základem pro vytvoření chutného a pikantního nálevu je kvalitní ocet. Ten může být bílý i červený, nejčastěji se ale používá kyselé víno nebo jablečný ocet. Důležité je také dodržovat poměr ocet a voda, ideálně 1:1.
 • Dalším důležitým faktorem pro vytvoření výborných utopenců je čerstvá cibule. Ta se nejdříve oloupe, nakrájí na tenké plátky a poté se přidává do sklenic s buřty. Cibule se nejen podílí na výrazné chuti, ale také zajišťuje, že utopenci nejsou příliš slaní.
 • Naložení utopenci se doporučují nechat alespoň týden odležet, aby se nálev dostatečně prosákl do všech kousků. Po této době jsou utopenci perfektně naložení a mohou být konzumováni. Trvanlivost utopenců v chladničce je několik týdnů, ale je důležité dodržovat hygienické normy a neposouvat je při každé konzumaci na jiné nádobí.
 • Utopenci s cibulí z buřtů jsou vyhlášeným a oblíbeným jídlem na různé příležitosti, jako jsou oslavy, grilování nebo prostě jako svačina k pivu. Protože se jedná o tradiční český pokrm, lze je najít v mnoha restauracích a hospůdkách po celé zemi.
 • Jedním z nejzajímavějších faktů o nakládaných utopencích s cibulí z buřtů je, že vznikly náhodou. Legendy praví, že kuchař v některé z hospod zapomněl vyložit buřty z misek s octem při úklidu, a tak vznikli první nakládaní utopenci.

Už tedy víte, že nakládaní utopenci s cibulí z buřtů jsou nejen chutnou a oblíbenou pochoutkou, ale mají i zajímavou historii. Takže až příště budete mít chuť na něco dobrého k jídlu, nezapomeňte na tento jednoduchý recept, který vám může připravit skvělou svačinu nebo předkrm pro více hostů.