Kvalitní čaje – méně známé značky

Patříte k milovníkům kvalitních porcovaných čajů, ale zdá se vám, že si kupujete stále ty stejné značky, které se vám osvědčily a které vám sice hodně chutnají, avšak na druhou stranu už vás také nemohou ničím překvapit? Není to škoda? Co takhle zkusit jednou za čas nějakého jiného výrobce, jinou značku?

Třeba najdete inspiraci v dnešním článku. Představíme vám tři značky, které se už dlouhodobě orientují na výrobu prvotřídních porcovaných čajů. Od každé jsme otestovali jiný druh čaje: černý, ovocný i bylinný.

Vysoce kvalitní čaj vs. běžný čaj

Začněme zřejmou výzvou – baleným čajem. Čajové sáčky nebo také čajové filtry, jak se jim také říká, obsahují čajové lístky, které jsou často nízké kvality. Mnoho společností prodává svůj čaj 1. jakosti jako prvotřídní sypaný čaj, zatímco čaj 2. jakosti je balen v čajových sáčcích spolu se zbytky čaje, čajovým prachem a úlomky stonků.

Dalším problémem je, že lístky v čajových sáčcích často leží na pultech mnohem déle, než by měly, a ztrácejí značnou část své původní chuti a vůně. Běžné čajové sáčky mají ještě jednu nevýhodu, a ta často spočívá v neúčinném balení čaje, které často nejsou schopny zadržet další vůně. To je velký problém, protože čajové lístky jsou jako houby, pokud jde o jiné vůně a aromata.

Pokud vaše společnost skladuje sypaný čaj například vedle kávy nebo nějakého ovoce, čajové lístky pohlcují vůně. Kromě toho je chuť a vůně většiny čajových sáčků nevýrazná.

Často se stává, že když si člen týmu dá šálek čaje z obyčejného čajového sáčku, cítí se trochu zklamaný kvůli jeho nevýrazné chuti spolu s nízkým obsahem kofeinu. Naopak kvalitní sypaný čaj, který byl správně skladován, může být lahodnou pochoutkou.

Skvělý čaj by měl mít bohatou, svěží chuť, živé aroma a vůni, která je nabitá nuancemi, charakterem a novotou. Na světě existuje mnoho jedinečných druhů čaje, které mají více než vzrušující chuť. Například jen v Číně existují tuny různých druhů zeleného nebo černého čaje a každý z nich se může vyznačovat jedinečným tělem, terroirem, náznaky, tóny a chutí, které si můžete vychutnat.

Kromě úžasné chuti má sypaný čaj i další výhody, například vás udrží bdělejší, ostražitější a plnější energie. Je to díky antioxidantům, vitamínům, minerálům, kofeinu a také díky neuvěřitelné chuti a vůni vysoce kvalitního čaje.

A zde již slíbené recenze čajů značek Heath & Heather, Battler a Tipson.

1) Značka Heath & Heather

Tato anglická značka, čajová jednička na britském trhu, garantuje nefalšované BIO čaje už od roku 1920.

V současnosti vyrábí několik řad, výběr je opravdu široký – od klasických ovocných čajů (z vybraných domácích ingrediencí) přes bylinné čaje až po speciální wellness čaje na podporu imunity, dobré zažívání, klidný spánek či povzbuzení těla.

Vyzkoušet lze také některou z méně tradičních kombinací např. zelený čaj s bazalkou nebo kurkumu se zázvorem.

Stručně o značce

Zakladatelé značky, bratři Samuel a James Ryderovi, už od konce 19. století dlouhodobě studovali a postupně rozkrývali léčebné účinky rostlin. Nejprve prodávali semínka rostlin a vydávali knihy o bylinkách, později z prověřených bylin začali vyrábět lahodné čaje a nálevy pro osvěžení těla i mysli.

Sama značka Heath & Heather o sobě prohlašuje, že její jméno je synonymem průkopnictví a propagaci bylin jako léčiv už od roku 1920.

„Jsme pyšni na to, že používáme ty nejkvalitnější přírodní a BIO ingredience z bylin, které jsou známé svými léčebnými a regenerujícími schopnostmi.“

Hlavní předností jejich čajů Heath & Heather je 100% organický původ všech ingrediencí. Suroviny pro výrobu čajů jsou pečlivě vybírány a pocházejí výhradně od certifikovaných dodavatelů. Samotná firma je velmi hrdá na to, že všechny jejich čaje se pyšní udělenou certifikací od Soil Association.

V poslední době zavedla značka na trh nové, lákavé a hravé obaly čajů, na kterých dominují lístky rostlin, květy, plody, motýlci a nepřehlédnutelné označení ORGANIC.

Náš test

Heath & Heather organic pomegranate – ovocno-bylinný čaj

Příchuť: granátové jablko

Složení: BIO ibišek, BIO kousky jablek, BIO lékořice lysá, regulátor kyselosti (kyselina citronová), BIO pomerančová kůra, BIO šťáva z granátového jablka (1 %)

Hmotnost: 40 g (20 × 2g)

Už samotný obal napovídá, že v krabičce se skrývá pěkně šťavnatý čaj. Grafika obalu je tak lákavě vyvedena, že na tento čaj dostanete chuť, i když nechcete. Každý sáček je samostatně zabalen v papírovém obalu.

Příprava tohoto druhu čaje je běžná jako u jakýchkoli jiných ovocných čajů. Dodrželi jsme doporučený návod k přípravě od výrobce. Tj. jeden čajový sáček zalít cca 200–300 ml horké vody, nechat 3–5 minut vylouhovat, vypít.

Překvapilo nás, že vůně čaje není nijak výrazná. Jsou z ní cítit pouze lehké kyselinky, což u ovocných čajů není neobvyklé. Zato nálev je krásně rubínově červený a vyniká křehkou kyselkavou chutí, ve které dominuje ibišek.

Chuť granátového jablka překvapivě není v nálevu skoro znát, ibišek ji docela přerazí. Možná je to záměr. Nicméně i tak je čaj chuťově dobrý, jemný a uspokojí toho, kdo nemá v oblibě příliš silné a navoněné čaje.

Naše hodnocení: 90 %

Plusy:

  • Jemný, nepřevoněný čaj, ve kterém dominuje chuť ibišku.
  • Dá se pít teplý, vlažný i studený, chládnutím neutrpí jeho chuť.

Minusy:

  • Chuť granátového jablka není v nálevu téměř znát

Mimochodem, když už jsme u toho ibišku…

Ibišek často převažuje jako základní surovina u většiny ovocných čajů. Možná jste ale nevěděli, že je to pro nás jen dobře, protože ibišek je pro lidské tělo velmi prospěšný. Má řadu zdravotních účinků.

Je například dobrým zdrojem vitaminu C a antioxidantů, obsahuje protizánětlivé složky, stimuluje imunitu, snižuje krevní tlak, zlepšuje prokrvení orgánů, a dokonce má i protirakovinné účinky. Jelikož ibiškový čaj také osvěží v parných dnech, ve velkém ho popíjejí také lidé ve Střední Americe, Karibiku, Thajsku nebo Egyptě.

2) Značka Battler original

Se značkou Battler si kupujete pravý ceylonský čaj vyráběný z těch nejlepších surovin přímo v jeho domovině – na Srí Lance. Specializují se zejména na výrobu černých a zelených čajů, čistých či aromatizovaných, nicméně v sortimentu narazíte i na čaje bylinné, např. mátový či heřmánkový, rovněž ze srílanské produkce.

Stručně o značce

Společnost Maltras International (Pvt) Limited, pod kterou čaje značky Battler spadají, byla založena jako malý rodinný podnik v roce 2001. Mimo značky Battler a Battler Original vlastní společnost také značku Tealia.

Řada čistých cejlonských černých a zelených čajů se vyrábí podle tradičních způsobů výroby, které jsou šetrné k samotné rostlině i přírodě (otrhávají se jen vrchní lístky a pupeny, vše ručně). Cejlonský čaj, který byl na Srí Lance pro komerční účely vysazen už v roce 1867, má bezkonkurenční kvalitu a díky okolnímu klimatu a složení půdy vyniká plnou chutí.

Sáčky, do kterých se čaj balí, jsou biologicky rozložitelné (i pyramidové sáčky jsou z přírodních materiálů). Obaly čajů Battler jsou střízlivé, upoutají jednoduchou a elegantní grafikou v kombinaci s výraznými barvami.

Náš test

BATTLER PEACH BLACK TEA – černý čaj s příchutí broskve

Příchuť: broskev

Složení: černý čaj, příchuť broskve

Hmotnost: 40 g (20 × 2g)

Vyrobeno na Srí Lance.

Čaj je zabalen v růžově vyvedené krabičce a doplněn jednoduchou grafikou s vyobrazeným šálkem čaje. Grafika na obalech je stejná pro všechny druhy čajů této značky.

Příprava čaje je stejná jako u ostatních černých čajů. Dodrželi jsme doporučený návod k přípravě od výrobce. Tj. jeden čajový sáček vložit do šálku o objemu 200–300 ml zalít vodou horkou 95 °C a nechat 3 až 4 minuty vylouhovat.

Už při otevření pytlíku s čajem vás do nosu uhodí příjemná vůně broskví. A také při samotném zalévání čaje ucítíte broskve. Nálev má krásnou zlatohnědou barvu. Jeho chuť je velmi delikátní. Rozhodně nečekejte žádný silný hořký čaj. Spíše jemnou a příjemnou chuť.

Naše hodnocení: 100 %

Plusy:

  • Ačkoli se jedná o černý čaj, vyniká jemnou a lahodnou chutí.
  • Ani stopa po hořkosti.
  • Jemná a nevtíravá chuť i vůně broskvové šťávy je v čaji skutečně cítit, zároveň ale nepřebije aroma černého čaje, což je dobře.

Minusy:

  • Z našeho pohledu žádné. Ale pro někoho, kdo má rád hodně silné černé čaje, může být tento druh černého čaje příliš slabý. V takovém případě doporučujeme použít menší šálek a menší množství vody, aby se nálev příliš nezředil. Nebo sáhnout po jiné značce.

3) Značka Tipson

Značka Tipson je součástí srílanské značky Basilur. Její produkce se zaměřuje hlavně na bylinné čaje ve 100% BIO kvalitě. Po jejích čajích sáhne každý, kdo hledá to nejlepší z přírody a chce udělat něco pro své zdraví i dobrou kondici.

Stručně o značce

Hlavní cílovou skupinou značky čajů Tipson jsou lidé, kteří jsou si vědomi toho, že o zdraví je potřeba pečovat a je potřeba si rozmyslet, čím své tělo krmíme. Když je něco trápí, raději sáhnou nejprve po bylinách než po chemických lécích.

Pro výrobu čajů Tipson jsou stěžejní rostliny, které bychom mohli klidně nazývat populárním pojmem „super byliny“. Jedná se o matchu, moringu a nově také o kurkumu.

Na českém trhu se můžeme setkat s řadou čajů wellness, matcha, moringaturmeric (kurkuma) a to buď v čistém provedení jedné byliny, nebo s příchutí.

Samotná značka se může pochlubit tím, že při výrobě používá pouze ty nejkvalitnější suroviny, byliny, ovoce a další přírodní přísady pouze v organické kvalitě. Samozřejmostí je přísná kontrola dodavatelů a celého procesu výroby.

Důležitý je pro ně právě pečlivý výběr dodavatelů, neboť značka nakupuje pouze suroviny v organické (BIO) kvalitě, a to od takových dodavatelů, kteří splňují provozní i etické požadavky na kvalitu.

Náš test

TIPSON Moringa & Ginger Organic – BIO bylinný čaj ochucený, aromatizovaný

Příchuť: moringa se zázvorem

Složení: moringa, zázvor, přírodní aroma (zázvor)

Hmotnost: 37,5 g (25 × 1,5g)

Výrobce: Basilur, baleno na Srí Lance

Dodrželi jsme doporučený návod k přípravě od výrobce. Tj. jeden čajový sáček vložit do šálku o objemu 200 ml, zalít vodou vařící vodou 100 °C a nechat 4–5 minut vylouhovat.

Nálev má krásnou žlutozelenou barvu, kterou jako milovník bylinných čajů prostě oceníte. Úplně první dojem z prvního doušku může být takový, že pijete čaj z kontryhelu, který mně osobně hodně chutná. A tím pádem mi chutnala i vylouhovaná moringa.

Celkově lze čaj z moringy přirovnat k chuti jiných bylinných čajů připravených ze zelených rostlin, jako je kopřiva, kontryhel, listy ostružiníku, maliníku, černého rybízu apod.

Chuť čaje je jemná, nesvíravá a vůbec ne hořká. Ačkoli v testované příchuti se zázvorem je samozřejmě přidaný zázvor v čaji cítit, ale jen nepatrně. Jeho charakteristickou štiplavou a kořeněnou chuť v nálevu však nepochybně rozeznáte.

Čaj z moringy neobsahuje kofein, přesto má, díky látkám obsaženým v bylině moringa, povzbuzující účinky. Mimochodem vzhledem energetizujícím účinkům byl čaj z moringy velmi oblíbeným nápojem už u amerických indiánů, kteří si ho údajně rádi dopřávali před důležitými bitvami s nepřátelskými kmeny.

Naše hodnocení: 100 %

Plusy:

  • Povzbuzující čaj vhodný i pro osoby, které se vyhýbají kofeinu či teinu
  • Příjemná chuť bez stopy hořkosti
  • Zdravotní benefity: čaj obsahuje vápník a železo v přirozené formě (dle údajů výrobce je ve 100 ml čaje obsažen vápník v hodnotě 3,3 % doporučené denní dávky a železo v hodnotě 3,9 % doporučené denní dávky).

Minusy:

Jen pokud nemáte v oblibě sušený zázvor, zkuste jinou příchuť (vyrábí se i moringa + mango či moringa + citron) nebo čaj z čisté moringy bez příchutě.