Játrová paštika – nejlepší recept

Játrová paštika je předkrm, obvykle namazaný na toasty, krekry nebo crostini, vyrobený z kuřecích jater, kachních jater, vepřových jater, zvěřiny, hovězích jater nebo jejich kombinací. Tradičně se konzumuje v Evropě a ve Spojených státech.

Játrová paštika pochází z Německa a její původ sahá až do středověku. V té době se připravovala ze sádla, koření a ořechů. Konzistence paštiky byla způsobena ručním tlučením, nikoliv mícháním ingrediencí. Díky této primitivní metodě bylo maso velmi hladké a vytvářelo konzistenci podobnou pastě.

Výroba játrové paštiky se postupem času vyvíjela a nyní se recepty upravují podle individuálních potřeb. Tradiční metoda ručního naklepávání ustoupila míchání a poté mletí všech ingrediencí dohromady, aby se vytvořila hladší struktura. Mezi další moderní metody patří použití elektrických kuchyňských robotů a želatiny bez příchuti.

Dnes se játrová paštika vyrábí z jater, másla, smetany, soli a pepře, případně s přídavkem vína, koňaku nebo brandy. Konzistence se může lišit od hladkého, sametového pyré až po hrubší konzistenci a některé paštiky mohou mít i kouskovitou strukturu. Hotový výrobek se vtlačí do formy a poté se zchladí.

Při konzumaci játrové paštiky je třeba mít na paměti, že chuť pomazánky může být pro některé jedlíky příliš intenzivní, protože jemné orgánové maso je velmi aromatické.

Ať už jste příznivci tradičních receptů, nebo vyznavači moderních kulinářských experimentů, můžete si vychutnat výrazné a komplexní chutě játrové paštiky. Samotná játra mají výraznou zemitou chuť, která je často vyvážena přidáním ingrediencí, jako je cibule, česnek a bylinky. přidejte trochu sladkosti, například portské nebo madeiru. Běžně se také přidávají další živočišné tuky, například vepřové sádlo nebo slanina, pro dosažení luxusní a přepychové textury.

Pokud jde o dodání jedinečné chuti vašim pohárkům s uzeninami, játrová paštika je jistým vítězem. Její luxusní textura a komplexní chuť se skvěle hodí k salámům, krekrům a dalším uzeninám. Pro jedinečný nádech můžete zkusit přidat uzeného pstruha nebo uzeného lososa. Výborný je také namazaný na křupavém chlebu nebo topinkách.

Pokud vám pikantní tabule s uzeninami nevyhovují, můžete tuto pomazánku použít v celé řadě receptů. Zkuste ji například použít na steak nebo čerstvý salát. Případně můžete vytvořit jedinečný předkrm přípravou omelety s játrovou paštikou nebo ochutit jednoduchý vepřový řízek kopečkem játrové paštiky, který získá nečekanou a lahodnou chuť. Intenzivní chuť jater se navíc dobře doplňuje s dobře vyzrálým sýrem nebo s omáčkou, která se k nim hodí.

Ať už se podává jako svačina nebo předkrm, je játrová paštika vhodnou volbou pro ty, kteří si chtějí pochutnat na něčem výjimečném. Tento pokrm je plný chuti, textury a historie a lze jej připravit různými způsoby, aby lépe vyhovoval chuťovým buňkám. Se správnými přílohami si na paštice může pochutnat každý.

Vyzkoušejte i další perfektní paštiku a nebo další recepty z jater:

Játrová paštika – recept

Játrová paštika je bohatá a slaná pomazánka, která je v kulinářském světě stále oblíbenější. Játrová paštika, která se vyrábí z kombinace jater, tuků a aromatických látek, má hladkou krémovou konzistenci a je vynikajícím doplňkem každé uzenářské tabule.

Čas přípravy

 • 3 hodiny

Ingredience na játrovou paštiku

 • 300 g vepřových, telecích nebo hovězích jater
 • 200 g libové vepřové kýty
 • 200 g hovězí kýty
 • 100 g syrové slaniny
 • 3 housky
 • 4 vejce
 • 50 g cibule
 • 30 g vepřového sádla
 • sůl
 • paštikové koření

Postup na játrovou paštiku

 1. Housky namočíme do vody a dobře vymačkáme
 2. Dvě třetiny jater společně s vepřovým a hovězím masem, vymačkanými houskami umeleme.
 3. Dochutíme solí a dokořeníme.
 4. Přidáme vejce a dobře promícháme.
 5. Na sádle zpěníme jemně nakrájenou cibuli, přidáme zbytek jater a opečeme.
 6. Vychladlá játra a syrovou slaninu nakrájíme na kostičky a přidáme do umíchané směsi.
 7. Směsí naplníme formu vyloženou alobalem, přikryjeme a ve vodní lázni dusíme v troubě 2 hodiny.
 8. Udušenou paštiku mírně zatížíme, přebytečný tuk slijeme a do druhého dne necháme vychladnout.
 9. Hotovou paštiku vyklopíme z formy a nakrájíme na tenké plátky.

Zajímavosti o játrové paštice

Játrová paštika je pokrm, který je oblíbený již po staletí. Ačkoli někteří lidé ji možná nepovažují za nejzajímavější kulinářský zážitek, měli byste o tomto pokrmu vědět několik zajímavých faktů.

 • Původ játrové paštiky sahá až do starověkého Egypta. Věřilo se, že se jedná o výživnou stravu pro starověké válečníky a dělníky, která jim dodává sílu a energii.
 • Jednu z prvních verzí receptů na játrovou paštiku lze vysledovat až do středověku. V tomto období se recepty na játrovou paštiku často kombinovaly se sladkým kořením, medem, bylinkami, zázvorem, octem a kořením.
 • Francouzi se zasloužili o zdokonalení receptu na játrovou paštiku a popularizaci tohoto pokrmu. Francouzi běžně používali játra z hus a kuřat, ale i hovězí, telecí nebo vepřová.
 • Výrazná chuť játrové paštiky je způsobena smažením jater na pánvi na másle nebo oleji a následným pyré nebo smícháním s bylinkami a dalšími přísadami, čímž vznikne pasta.
 • Struktura pokrmu se může měnit v závislosti na požadovaném výsledku. V závislosti na požadované struktuře se může rozmixovat do hladka nebo se může nechat rozmělněný. Běžně se do paštiky přidává také smetana.
 • Játrová paštika je dodnes oblíbeným pokrmem. V mnoha obchodech s potravinami se prodává játrová paštika různých příchutí a často se podává v restauracích nebo v domácích kuchyních jako předkrm.

Ať už si játrovou paštiku vychutnáte jakkoli, určitě bude zajímavým a chutným doplňkem vašeho příštího jídla. Dobrou chuť!