Italský guláš

Italsky gulas

Italský guláš je výraznou a sytou specialitou italské kuchyně. Tento tradiční pokrm spojuje šťavnaté kousky masa s aromatickými bylinkami, zeleninou a dochucovadly, které se dlouhé hodiny dusí, aby vytvořily bohatou a chutnou omáčku. Italský guláš je osvěžující odlišení od klasického maďarského guláše a přináší do našich talířů skutečný kulinářský zážitek.

Italský guláš je pokrm, který se v italské kuchyni považuje za jednu z nejchutnějších tradičních specialit. Jeho příprava vyžaduje pečlivé vrstvení chutí a dlouhé, pomalé vaření, což umožňuje masu se rozplývat v ústech a zelenině propojit své přírodní esence. Italský guláš je oblíbeným jídlem pro rodinné oslavy a slavnostní příležitosti, a to díky své výživnosti a bohaté chuti.

Hlavní složkou italského guláše je maso, často se používá hovězí nebo vepřové, které se nakrájí na kousky. Maso se pak spolu s cibulí a česnekem osmaží na olivovém oleji, aby získalo hlubokou a bohatou chuť. Poté se přidává rajčatová omáčka, červené víno, zelenina, bylinky a další dochucovadla podle preference. Guláš se dusí na mírném plameni po dobu několika hodin, což zajišťuje měkkost masa a rozvinutí všech chutí.

TIP: Vyzkoušet můžete také vynikající mexický guláš, případně houbový guláš.

Italsky gulas
Při přípravě italského guláše nemusíte šetřit kořením.

Ingredience

 • 75 dkg hovězího masa
 • Sůl, paprika
 • 6 dkg másla
 • 8 dkg cibule

Zásmažka

 • 3 dkg másla
 • 3 dkg mouky
 • Lžíce drcených rajčat
 • 10 dkg makaronů
 • 2 dkg parmazánu

Postup přípravy

 1. Na pánvi usmažíme v rozpáleném másle do červena na drobno nakrájenou cibulku, potom přidáme papriku a na drobné kostky nakrájené, umyté hovězí maso, sůl a dusíme asi 1 hodinu.
 2. Mezitím si připravíme bledožlutou, řídkou zásmažku, rozředíme ji polévkou nebo vřelou vodou, přimícháme do ní kaši z prolisovaných rajčat, na krátké kousky nakrájíme makaróny, (předtím asi 15 minut vařené v osolené vodě) a všechno nalijeme na maso, které necháme povařit v omáčce. Maso s omáčkou posypeme na míse strouhaným parmazánem.

Italský guláš je podobně jako vepřový guláš pokrm, který se vyplatí nechat dusit pomalu a postupně. Díky dlouhému vaření se maso stává měkkým a šťavnatým, zatímco zelenina se propojí s bylinkami a dochucovadly, vytvářející výraznou a lahodnou omáčku.

Tento proces dává guláši jedinečnou hloubku chuti a vůně, která oslovuje všechny smysly. Italský guláš je pokrm, který si zaslouží svůj čas a trpělivost, a jeho výsledkem je skutečná pochoutka pro všechny gurmány.

Italský guláš je výjimečným příkladem toho, jak spojení masa, zeleniny a bylinek může vytvořit skvělou kombinaci chutí a vůní. Jeho pečlivá příprava a dlouhé dušení přinášejí na talíř autentický italský kulinářský zážitek. Ať už ho podáváte s těstovinami, bramborami nebo jinou oblíbenou přílohou, italský guláš je jídlo, které potěší nejen žaludek, ale i duši.