Červené zelí – nejlepší recept

Červené zelí (také nazývané červenohlávek nebo červená kapusta) je jednou z nejoblíbenějších příloh podávaných k různým masovým pokrmům. Jeho bohatá a sladká chuť je dokonalým doplňkem pro kachnu, husu, vepřové maso a mnoho dalších.

Červené zelí je bohaté na vitamíny (C, K a B) a minerály (železo, vápník a draslík), což ho činí nejen chutným, ale i velmi zdravým. Jeho vysoký obsah antioxidantů pak pomáhá v boji proti stárnutí a ochrana srdečního zdraví.

Tradičně se červené zelí podává jako příloha k jídlům, jako jsou pečené kachny, husy či vepřové maso. Jeho sladká chuť a křupavá textura perfektně kombinují se silnou a tučnou chutí těchto mas. Červené zelí se také často používá jako základ pro přípravu různých omáček a marinád pro maso.

Nejen v tradiční kuchyni, ale i v moderní gastronomii se stále častěji objevuje trend kombinovat červené zelí s různými dalšími ingrediencemi. Například jako součást salátů, přidává se do obilných pokrmů, chilli nebo jako příloha k rybám, pečeným bramborám nebo listovým zeleninám.

Pro milovníky pálivého jídla může být červené zelí perfektním doplňkem, protože dokáže vyvážit ostrost a dodat jídlu příjemnou sladkost. Díky své bohaté chuti a barvě se také často používá jako dekorace na mnoha pokrmech.

Pokud však chcete využít všechny přínosy a lahodnou chuť červeného zelí, doporučuje se použít toto zelí čerstvé a nesmažit ho příliš dlouho. V opačném případě se může ztratit jeho nutriční hodnota a chuť.

Vzhledem k tomu, že se jedná o zeleninu, která je dostupná téměř po celý rok, není problém sehnat červené zelí v obchodech a často se také pěstuje v domácnostech. Pro jeho delší trvanlivost se doporučuje skladovat v chladničce, zabalené ve vlhké utěrce.

Červené zelí je tedy nejen vynikajícím doplňkem ke kachně, huse nebo vepřovému masu, ale i zdravým a vyváženým jídlem, které může být součástí mnoha pokrmů. Vyzkoušejte ho sami a objevte jeho bohatou chuťovou paletu.

Vyzkoušejte také saláty či placky ze zelí:

Červené zelí – recept

Červené zelí je oblíbenou přílohou k mnoha jídlům. Jeho bohatá barva a charakteristická chuť dělají z tohoto zeleného listového zeleninového plodu skvělý doplněk k různým pokrmům.

Čas přípravy

  • 30 minut

Ingredience na červené zelí

  • 600 g očištěného červeného zelí
  • 40 g sádla
  • 40 g oloupané cibule
  • 20 g cukru
  • sůl
  • kmín
  • ocet
  • 1 dcl červeného vína
  • hladká mouka

Postup na červené zelí

  1. Očištěné a opláchnuté zelí rozkrájíme na polovinu, vyřízneme košťál a zelí nakrájíme na tenké nudličky.
  2. Na sádle opražíme dozlatova jemně nakrájenou cibuli, přidáme nakrájené zelí a kmín.
  3. Osolíme, zalijeme trochou vody a octa (aby si zelí zachovalo pěknou červenou barvu) a za občasného míchání udusíme pod pokličkou téměř do měkka.
  4. Zelí zaprášíme troškou mouky.
  5. Důkladně promícháme, zalijeme vínem, ochutíme cukrem a octem a dodusíme.
  6. Podáváme jako přílohu k pečené huse a kachně, pečenému vepřovému masu apod.

Zajímavosti o červeném zelí

Červené zelí je oblíbenou přílohou, která se tradičně podává v kombinaci s pečeným masem jako je kachna, husa nebo vepřové. Přestože se může zdát, že zelí je pouze obyčejná přísada, která slouží pouze k vyplnění talíře, ve skutečnosti má mnoho zajímavých vlastností a příjemnou chuť.

  • Jedná se o zeleninu, která je velmi bohatá na vitamíny a minerály, jako například vitamín C, B6, K, draslík a železo. Proto je skvělou volbou pro ty, kteří dbají na svoji zdravou stravu a chtějí do svého jídelníčku zařadit zdravé přísady.
  • Pokud se podíváme na historii červeného zelí, zjistíme, že je velmi starou plodinou. Pochází z oblasti Středomoří a bylo pěstováno již ve starověkém Římě. Tehdy bylo ale pěstováno spíše kvůli svým léčivým účinkům, nežli jako potrava. V Evropě se červené zelí začalo šířit až v 16. století, kdy se stalo jednou z nejdůležitějších potravin během zimního období.
  • Chuťové vlastnosti červeného zelí jsou velmi bohaté a příjemné. Má lehce sladkou a oříškovou chuť, což mu dává možnost být kombinováno s mnoha různými druhy masa. Pokud se podává k huse nebo kachně, stává se skvělou přísadou, která dokáže vyvážit jejich bohatou a těžkou chuť. Při podávání s vepřovým masem dodává zase lehkou a osvěžující příchuť.
  • Vzhledem k tomu, že se jedná o zeleninu, která má vysoký obsah vody, je skvělou volbou pro ty, kteří dbají na svou váhu. Má velmi nízký obsah kalorií, takže se nemusíte bát, že by vám přidala přebytečné kilogramy. Dále je také velmi bohatá na vlákninu, která posiluje trávicí systém a pomáhá udržovat zdravou a pravidelnou stolici.
  • Ale nejen z hlediska výživového je červené zelí zajímavé, má také mnoho dalších využití a předností. Díky své barvě se běžně používá jako přísada do salátů, kde působí jako barevný prvek a zároveň dodává salátu nutriční hodnoty. Můžete ho také přidat do polévek, vařených jídel, pomazánek nebo dokonce do smoothies. Jeho bohatá chuť a vysoký obsah vlákniny pomáhají udržovat pocit sytosti a tím vám dovolit snižovat příjem kalorií.
  • Abychom si užili všechny přednosti červeného zelí, je důležité si vybrat kvalitní a čerstvé. Ideální volbou je červené zelí z bio pěstování, které je pěstováno bez chemických hnojiv a pesticidů. Také má více živin a lepší chuť. V obchodech ho můžete najít buď v celkové formě, nebo nakrájené v baleních. Při výběru balení se ujistěte, že není velmi řídké a že listy jsou pevné a zelené.
  • Pokud se rozhodnete červené zelí připravovat doma, můžete ho buď nakrájet na tenké proužky a smíchat s olejem a octem pro vytvoření chutného salátu, nebo ho dusit na pánvi s trochou oleje a vody, dokud nebude měkké. Přidáním některých koření a bylinek můžete vytvořit jedinečnou a chutnou přílohu.

Všem, kteří si rádi vychutnávají kvalitní a chutná jídla, můžeme doporučit zařadit červené zelí do svého jídelníčku. Díky své bohaté výživové hodnotě a příjemné a osvěžující chuti je ideální volbou pro vyvážené a zdravé stravování. Takže příště si nezapomeňte dát k tomu pečenému masu také porci červeného zelí a vychutnejte si bohatý a lahodný večer.