Zálivka na salát – nejlepší recept

Zálivka na zeleninový salát a na další recepty na saláty je koření, které se používá k zvýraznění chuti salátů. Obvykle se vyrábí z oleje, octa, bylinek, koření a dalších přísad. Existuje mnoho druhů salátových zálivek, včetně vinaigretů, krémových zálivek a zálivek na bázi majonézy.

Původ termínu „salátový dresink“ se datuje do 16. století v Anglii. Tehdy se jím označovala kombinace bylinek, koření a dalších ingrediencí, které se používaly k úpravě salátu. Od té doby se tento termín vyvíjel a nyní se obvykle používá k označení kombinace oleje a octa, která se používá k zálivce salátů.

Vyrobit si doma vlastní dresink na salát je snadné a může být zdravější než dresinky zakoupené v obchodě. Domácí dresinky neobsahují konzervační látky a lze je přizpůsobit vašim chutím. K přípravě základní zálivky stačí olej, ocet, sůl a pepř. Můžete také přidat bylinky a koření pro další chuť. Pro krémovou zálivku přidejte několik lžic majonézy nebo jogurtu.

Při přípravě vlastní zálivky je důležité vybírat kvalitní suroviny. Extra panenský olivový olej má výraznou chuť, která je pro zálivky ideální. Pro dresinky na bázi majonézy zkuste použít avokádový olej nebo světlý olivový olej. Pokud jde o ocet, zkuste experimentovat s různými druhy, jako je jablečný ocet, bílý vinný ocet nebo balzamikový ocet.

Pokud jde o skladování domácí salátové zálivky, vždy používejte čistou a vzduchotěsnou nádobu. Zálivku uchovávejte v lednici a spotřebujte ji do několika dnů.

Salátové zálivky nemusí být složité. Stačí několik jednoduchých ingrediencí a během chvilky si můžete připravit lahodnou a zdravou salátovou zálivku. Ať už dáváte přednost zálivce, krémovému dresinku nebo dresinku na bázi majonézy, můžete si ho snadno vyrobit doma.

Zálivka na salát – recept

Tuto jednoduchou a rychle připravenou zálivku můžete použít na zeleninové saláty nebo na Vámi oblíbený salát.

Čas přípravy

  • 10 minut

Ingredience na zálivku na salát

  • 3 lžíce oleje
  • 1 lžíce vinného nebo jablečného octa
  • sůl
  • pepř

Postup na zálivku na salát

  1. Všechny přísady rozšleháme nebo promícháme a zálivku promísíme se salátovými přísadami.
  2. Zálivku je možné využít k různým salátům z čerstvé zeleniny.

Věděli jste, že salátové zálivky lze použít nejen na saláty? Lze je například použít jako marinádu na maso nebo zeleninu, nebo dokonce jako dip na zeleninu či hranolky. Je to také skvělý způsob, jak ochutit sendviče nebo wrapy.

Salátový dresink je univerzální koření, které lze použít k ochucení a zvlhčení salátů a dalších pokrmů. Existuje mnoho různých druhů salátových zálivek, z nichž lze připravit zajímavé a chutné saláty nebo jiné pokrmy. Až si budete chtít příště ochutit salát nebo jiný pokrm, zvažte použití salátové zálivky!