Vintage styl a doplňky

Vintage je úžasná móda, která má v poslední době více a více obdivovatelek a zrovna tak obdivovatelů. Občas se rozhlížíme po obchodech, nebo sledujeme módní přehlídky a divíme se, co nám to módní návrháři zase předvádějí. Ve snaze předvést co nejmodernější střih vznikají někdy dosti zajímavé módní výstřelky.

Styl, o kterém bude řeč ovšem v překladu znamená prastarý či výběrový. A možná právě proto se stává tolik oblíbeným. Návrháři v nedostatku inspirace sahají po starších outfitech a upravují je nebo dokonce nechávají tak, jak se nosily dříve. Pojďme se podívat, jak se vintage nosí.

Co je vintage styl a jak jej nosit?

Za vintage lze označit módu, která se inspiruje ve stylech z minulých dob, které již zanikly. Oblečení z dob starších roku 1920 spadá do kategorie antique. Vintage jsou pak vybrané originální kousky od roku 1920 po současnost.

Někdo by možná řekl, že obracet se zpět znamená nehnout se ve vývoji módy dopředu, byla by ovšem škoda nezviditelnit nádherné střihy a barvy starších dob. Vintage móda ovšem bývá dražší záležitostí a to právě proto, že si zachovává svůj původní ráz a má tak svoji hodnotu.

Nejlepší je kombinovat vintage s moderními styly, protože pokud si oblečete pouze a výhradně vintage, budete nejspíš vypadat jako o deset let starší dáma sdílející nadšení v oblasti móda se svou babičkou. Velmi specifické pro vintage jsou košile, které lze kombinovat s moderními střihy kalhot, dále pak brýle a jiné doplňky, o nichž se dočtete níže.

Kde pořídit vintage outfit

Spousty vintage kousků lze najít v second-handech, pokud ovšem nechcete nakupovat obnošené oblečení, pak je tu pro Vás pár obchodů s vintage stylem. V těchto obchodech lze sehnat i cenově dostupné kousky.

Jedná se o C&A, H&M, Zara, Mango, Fornarina a Jennyfer, která vznikla v roce 1986 v Paříži. Svůj první obchod v Evropě otevřela v roce 2000. Specializuje se na francouzskou módu a vintage, u nás ji najdete v nákupním centru Metropole Zličín, v obchodním centrum Letňany a DBK Budějovická.

Vintage doplňky

Celý vzhled je třeba doplnit o drobnosti, které dodají to pravé kouzlo. Ve vintage stylu hrají velkou roli brýle, které bývají nejčastěji s širokými plastovými obroučky a čelenky, které se mohou nosit tradičně nebo přes čelo. Dále si můžete vybrat z řady přívěsků, které jsou na velmi dlouhém řetízku.

Časté jsou například sovičky a různé zlaté a bronzové přívěsky. Neodmyslitelně k vintage stylu patří různě barevné nebo krajkové punčochy a podkolenky či nadkolenky. Na podzim a zimu pak určitě nezapomeňte na vkusnou šálu a rukavice či delší návleky na ruce.

Obohaťte svůj šatník o nějaký ten vintage kousek a uvidíte, že nebudete litovat. Přesto, že se tento styl obrací do minulosti a opakuje se, skrývá v sobě originalitu a šmrnc. Využijte toho, nebojte se extravagance, kterou vintage také nabízí a budete častěji slýchat, jak moc Vám to sluší.