Vafle – nejlepší recept

Vafle jsou klasickým snídaňovým jídlem. Existují již od středověku, kdy se podávaly se sladkými sirupovými polevami, jako je med a zavařené bobule. Dnes se však vafle nabízejí v různých tvarech, chutích a s různými náplněmi, takže jsou jednou z nejoblíbenějších snídaní. Ať už máte rádi vafle na sladko nebo na slano, s tradičními nebo kreativnějšími polevami, každý si v nich najde něco pro sebe.

Vafle jsou obvykle kombinací mouky, cukru, vajec a másla, a když se tyto ingredience upečou ve vaflovači, vznikne sladký a jedinečný tvar vafle. Sladká chuť vaflí pochází z cukru a másla a ze skutečnosti, že vaflové těsto se obvykle nechává o něco hustší než těsto na palačinky.

Existuje mnoho různých druhů vaflí, mezi nejoblíbenější patří belgické vafle liege, švédské vafle a vafle amerického typu. Ležaté vafle se téměř podobají pečivu, jsou vyrobeny z perlového cukru a na povrchu jsou křupavé a uvnitř měkké. Švédské vafle mají tvar srdce, jsou obalené v lehké cukrové polevě a jsou tenčí než vafle Liege. Vafle amerického typu jsou silnější a mají hlubší kapsy a obvykle se podávají s javorovým sirupem.

Vafle se připravují z těsta, které se nalije na zahřátou žehličku (vaflovač) se speciálně navrženými formami, které vytvářejí charakteristické hřebeny. Po upečení se vafle obvykle polévají máslem a sirupem, ale můžete je také kombinovat s řadou dalších přísad a vytvářet tak jedinečné chuťové kombinace. Mezi oblíbené náplně patří šlehačka, čerstvé ovoce, džemy, a dokonce i slané náplně, jako je sýr nebo slanina.

Při domácí přípravě vaflí je důležité zvolit správné ingredience a metodu, abyste dosáhli co nejlepších výsledků. Použijte spolehlivý vaflovač a kvalitní těsto, nejlépe takové, které obsahuje nějaký druh kypřícího prostředku, například kypřicí prášek. Pro lehké a nadýchané vafle je důležité správně předehřát žehličku a poté vafle připravit při správné teplotě – příliš horké vafle se zvenku upečou příliš rychle a střed zůstane nedopečený.

Vafle jsou skvělým způsobem, jak začít den chutným a sytým jídlem. Navíc je jejich příprava poměrně snadná, takže várku vaflí připravíte během chvilky. Ať už hledáte klasickou snídani, nebo něco kreativnějšího, vafle budou určitě hitem. Zkuste experimentovat s různými přísadami a polevami nebo je podávejte s teplým medovým máslem a dopřejte si mimořádně požitkářskou pochoutku.

Vyzkoušejte i další recepty na vafle a také lívance či palačinky, abyste mohli začít svůj den velice chutně:

Vafle – nejlepší recept

Jak lépe začít den než teplou a sladkou vaflí! Vafle jsou chutné a všestranné snídaňové jídlo, které je známé již po staletí. Vafle pocházejí ze středověku v Evropě a dnes jsou základním snídaňovým jídlem po celém světě.

Čas přípravy

 • 20 minut

Ingredience na vafle

 • 375 ml mléka
 • 1/2 lžičky soli
 • 1,5 lžíce cukru krupice
 • 3 vejce
 • 440 ml hladké mouky
 • 8 lžic oleje
 • 1/2 balíčku kypřícího prášku do pečiva
 • šlehačka na ozdobu
 • džem nebo marmeláda případně čokoládová poleva nebo jogurt na potření, různé druhy ovoce dle chuti

Postup na vafle

 1. Rozklepneme vejce a oddělíme bílky od žloutků.
 2. Z bílků ušleháme tuhý sníh.
 3. V míse smícháme mouku, sůl, cukr, prášek do pečiva a zašleháme žloutky, olej a mléko.
 4. Šleháme tak dlouho, dokud těsto není úplně hladké, bez hrudek.
 5. Nakonec lehce vmícháme tuhý sníh.
 6. Hotové těsto upečeme ve vaflovači.
 7. Ještě vlažné vafle potíráme dle chuti marmeládou, džemem, čokoládou, jogurtem apod. a ozdobíme šlehačkou, ovocem a vším na co máme chuť.

Zajímavosti o vaflích

Vafle jsou oblíbeným snídaňovým pokrmem, na kterém si pochutnávají lidé z celého světa. Ať už si je vychutnáváte k snídani, nebo jako dekadentní dezert, vafle jsou úžasně chutné. Existuje však několik věcí, které o této pochoutce nemusí vědět ani ti největší fanoušci vaflí. Zde je několik zajímavostí o vaflích.

 • Vafle možná pocházejí ze starověkého Řecka. Staří Řekové možná vaflovali ploché placky mezi dvěma rozpálenými kovovými deskami. Egypťané byli pravděpodobně první, kdo měl obdobu vaflí, nazývanou „ostme“. Jednalo se o nekvašenou směs sýra a medu, která se vařila mezi dvěma horkými talíři.
 • První vaflovače se v Evropě objevily v 15. století, přičemž nejstarší dochovaná zmínka o vaflích pochází ze 14. století od Burgunďana známého jako „Achille Talon“ z roku 1474.
 • Vafle se původně nazývaly „oublie“, což je francouzské slovo, které se do češtiny překládá jako „zapomenout“, a tradičně se připravovaly bez vajec.
 • Belgie je známá svými vynikajícími vaflemi, i když ty jsou ve skutečnosti holandským vynálezem. První belgické vafle se objevily v Bruselu koncem 19. století, kdy obyvatelé Bruselu používali k výrobě vaflí kovové talíře s hlubšími kapsami.
 • Mezi zajímavé pokrmy, které obsahují vafle, patří vaflové tacos, vaflová pizza a dokonce i zmrzlinové sendviče z vaflí!

Vafle jsou chutnou pochoutkou, ať už si je vychutnáte jako snídani nebo dezert. Otázkou tedy je – jaký je váš oblíbený způsob, jak si vafle vychutnat?