Plněné pečené brambory – nejlepší recept

Plněné pečené brambory se zakysanou smetanou představují dokonalou kombinaci pohodlí a lahodnosti. Tyto pečené brambory jsou plné chuti a struktury, takže jsou skvělým jídlem kdykoli během dne.

Prvním krokem při přípravě plněných brambor je jejich omytí a upečení. Brambory pečte při teplotě 200 °C přibližně jednu hodinu a v polovině pečení je obraťte, aby byly rovnoměrně upečené. Jakmile jsou brambory upečené, udělejte do nich vidličkou několik otvorů a nechte je vychladnout.

Až budou brambory připravené k plnění, vydlabejte z nich vnitřek a dbejte na to, aby slupka zůstala neporušená. Vnitřek brambor si schovejte na pozdější smíchání s ostatními ingrediencemi. Vnitřky brambor rozmačkejte a přidejte k nim oblíbené přísady. Oblíbenými přísadami jsou sýr, slanina a pažitka, ale můžete být také kreativní a přidat různé příchutě, například jalapeňos nebo houby.

Jakmile máte ingredience smíchané a připravené, naplňte bramborové šupiny směsí a položte je na olejem vymazaný plech. Opět pečte při 177 °C asi 30 minut. Když jsou brambory křupavé a zlatavé, vyjměte je z trouby.

Nyní je čas doplnit je zakysanou smetanou. Na každou plněnou bramboru přidejte kopeček zakysané smetany a ozdobte ji oblíbenými bylinkami. Plněné brambory se zakysanou smetanou jsou působivým hlavním jídlem nebo přílohou.

Plněné pečené brambory se zakysanou smetanou jsou požitkářským jídlem, které se bude líbit celé rodině. Tyto brambory se snadno připravují a díky rozmanitým chutím jistě přinesou pohodu a lahodnost, kterou v jídle hledáte.

Vyzkoušejte i další recepty, které vás určitě zaujmou:

Plněné pečené brambory – recept

Plněné pečené brambory se zakysanou smetanou jsou vynikajícím, vydatným a slaným jídlem. Tento klasický pokrm je ideálním hlavním jídlem pro každý večer. Kombinace krémových brambor a zakysané smetany vytváří snovou kombinaci chutí, kterou si vaše rodina zamiluje.

Čas přípravy

 • 45 minut

Ingredience na plněné pečené brambory

 • brambory
 • olej
 • sůl
 • zakysaná smetana
 • česnek
 • kopr

Postup na plněné pečené brambory

 • Brambory pečlivě omyjte.
 • Neloupejte je ani nekrájejte.
 • V míse je promícháme s olejem a solí.
 • Plech vyložíme pečícím papírem a brambory na něj vyrovnáme.
 • Pečeme asi při 200 °C přibližně hodinu.
 • V polovině pečení brambory opatrně obrátíme, ale snažíme se nepoškodit slupku, aby z nich neodešla pára.
 • Nakonec každý brambor rozkrojíme do kříže a naplníme zakysanou smetanou, do které jsme zamíchali nasekaný kopr a česnek.

Náplň do brambor lze jakkoliv obměnit. Například smícháním taveného sýra s tuňákem a kukuřicí nebo vytvoříme náplň z fazolí v tomatě apod.

Zajímavosti o plněných pečených bramborách

Plněné pečené brambory se zakysanou smetanou jsou klasickým a oblíbeným jídlem, které se často podává jako příloha nebo hlavní chod. Je překvapivě univerzální – pečené brambory můžete plnit nejrůznějšími kombinacemi masa, zeleniny, sýra a dalších ingrediencí. Na závěr se přidá zakysaná smetana a výsledkem je klasické pohodlné jídlo, které se opravdu povede.

Tento lahodný pokrm však nabízí víc, než se na první pohled zdá. Plněné pečené brambory a zakysaná smetana mají zajímavou historii, kterou možná neznáte.

 • V roce 1600 se brambory staly základní složkou irské stravy. V polovině 19. století přivezli irští přistěhovalci tento pokrm do Spojených států. Bylo to relativně levné jídlo, které dokázalo nasytit rodinu na několik dní. Bylo také snadné na přípravu a pro těžce pracující rodiny to bylo velmi potřebné jídlo.
 • Zakysaná smetana příjemně doplňuje pikantní chuť brambor, a tak není divu, že si brzy získala oblibu. I toto koření má dlouhou historii. Říká se, že staří Řekové používali přírodní kyselinu mléčnou v zakysané smetaně ke konzervaci a zkřehnutí masa. Přidávali do ní také bylinky a koření, aby připravili chutné a výživné pokrmy.
 • Díky své chutnosti a sytosti tento pokrm odolal zkoušce časem. Dnes se můžete setkat s mnoha variantami plněných pečených brambor, včetně plněných brambor po mexicku s chilli a sýrem, nebo dokonce brambor plněných makaróny a sýrem. Ať už je však nádivka jakákoli, nesmíme zapomenout na klasickou polevu ze zakysané smetany.

Plněné pečené brambory a zakysaná smetana jsou bezpochyby uklidňujícími oblíbenými pokrmy, které zůstanou na jídelníčku po mnoho dalších let.