Zábaly a obklady se používají od pradávna

Oba způsoby použití bývají v praxi často zaměňovány, protože se značně podobají. Ačkoliv se jedná o vnější použití léčivých bylinek, svým působením ovlivňují i vnitřní pochody v organismu. Zábaly a obklady se přikládají na kůži na dobu alespoň 30 minut. Tím, že působí jako poměrně silné dráždidlo, způsobují, že se kůže silněji prokrví a v přilehlých oblastech se zlepší oběh krve a látkové výměny.

Zábaly

Při jejich použití se ošetřená část těla úplně zabalí. Na zábal používáme 3 kusy látky, jejich velikost se řídí velikostí ošetřovaného místa, kupříkladu krku, nohy nebo celého těla.

Jak postupovat při zábalech

Namočte jeden kus látky do odvaru léčivých bylinek, zředěné tinktury apod. nebo jej natřete kaší z léčivých bylinek. Přiložte látku na postižené místo a potom je překryjte druhým kusem látky. Nakonec přijde jako třetí vrstva zahřátý kus látky, kterým zábal ovineme.

Obklady

Obklady (nebo také náčinky) se přikládají přímo na postižené místo. Látku nasáklou odvarem léčivých bylinek přiložíme na ošetřované místo a fixujeme druhým kusem látky.

Obklad může být buď studený nebo teplý, což záleží na tom, jaký druh postižení s ním chceme léčit a jaký je váš zdravotní stav. Obecně lze říci, že studené obklady se používají při zánětech a akutních bolestech, jako jsou výrony, vymknutí či pohmožděniny nebo kousnutí hmyzem, teplé obklady pak na chronické bolesti, bolesti uší či namožení svalů.