Lasagne – nejlepší recept

Lasagne jsou italský pokrm složený z vrstev těstovin proložených omáčkami a náplní. Je to jedno z nejoblíbenějších italských jídel, které se podává v mnoha restauracích po celém světě. Pokrm se skládá z plochých plátů těstovin zvaných lasagne, které se obvykle vykrajují nebo vytlačují z těsta a vaří se zahříváním. Obvykle se podává jako hlavní jídlo, často s přílohou ze zeleniny, salátů nebo masa.

Často se podávají s bešamelem, známým také jako besciamella, bílou omáčkou z mléka a másla. Bešamelová omáčka je tradiční francouzská omáčka a je oblíbená i v italské kuchyni. Mnoho receptů obsahuje také boloňskou omáčku neboli ragù alla Bolognese, což je masová omáčka, která se obvykle připravuje z mletého hovězího a vepřového masa, česneku, cibule, rajčatového protlaku, mrkve, celeru, mléka a různých bylinek a koření.

Základními složkami lasagní jsou těstoviny, omáčka nebo náplň a poleva. Zálivka se v jednotlivých regionech liší, často však obsahuje sýr, například parmazán nebo mozzarellu. Existuje také mnoho variant tohoto pokrmu, například lasagne al forno, které obsahují rajčatovou omáčku, sýr a různé druhy zeleniny.

Lasagne jsou oblíbeným pokrmem, který si můžete vychutnat na mnoho různých způsobů. K dispozici je mnoho receptů, takže je snadné najít verzi, která bude vyhovovat každé chuti. Lze je podávat jako předkrm nebo hlavní chod, případně i jako přílohu. Lasagne jsou chutné, snadno se připravují a jsou klasickým oblíbeným pokrmem italské kuchyně.

Připravte si i další variace na lasagne nebo vynikající těstovinové pokrmy:

Lasagne – recept

Lasagne jsou jedním z nejoblíbenějších pokrmů, které se připravují již po staletí. Jejich náplň a vrstvené složky prošly v průběhu staletí mnoha změnami. Ale i tak lasagne jistě zůstanou oblíbené navždy.

Čas přípravy

 • 1 hodina

Ingredience na lasagne

 • lasagne
 • 50 g rajčatového pyré
 • 500 g mletého masa
 • 50 ml kečupu
 • bazalka
 • worcester
 • sůl
 • pepř
 • sýr eidam
 • mozzarella
 • bešamel (máslo, hladká mouka, mléko, bílé víno, mletý muškátový oříšek, sůl, bílý pepř)

Postup na lasagne

 1. Mleté maso opečeme na pánvi.
 2. Přidáme rajčatové pyré, bazalku, pepř, sůl, trošku cukru, worcester a kečup.
 3. Bešamel si připravíme tak, že na pánvi necháme rozpustit kousek másla, přidáme hladkou mouku a uděláme jíšku.
 4. Pak pomalu přidáváme mléko – stále mícháme.
 5. Můžeme přidat trošku bílého vína, mletý muškátový oříšek, sůl a bílý pepř.
 6. Na dno zapékací misky dáme trošku rajčatového pyré, na ně poklademe lasagne, bešamel, mleté maso, sýr a tak vršíme cca 3x za sebou.
 7. Poslední vrstva je rajčatové pyré, které poklademe nakrájenou mozzarellou.
 8. Dáme zapéci do trouby na 40 minut – mírný až střední stupeň.
 9. Po 30 minutách přidáme nastrouhaný sýr a dopečeme.

Zajímavosti o lasagních

Lasagne jsou víc než jen chutné italské jídlo. Je plné zajímavé historie a zajímavostí, od jeho původu ve starověkém Řecku až po jeho využití v popkultuře. Zde je pět zajímavostí o lasagních.

 • Lasagne mají starověký původ: První známý recept na lasagne pochází ze 4. století před naším letopočtem. Byly popsány jako na sebe naskládané pláty těsta vařené s nakrájeným masem, bylinkami a sýrem – podobně jako lasagne, které známe dnes.
 • Lasagne mají různé podoby: Lasagne mohou mít různé tvary a velikosti. Klasické lasagne se připravují ze širokých plochých plátů těstovin, sýra a rajčatové omáčky, ale existuje nespočet variant, například lasagne ve tvaru válečků, čtvercové lasagne, lasagne alla bolognese a lasagne rustica.
 • Lasagne jsou hrdinou popkultury: Lasagne se často objevují v populární kultuře. Slavný dětský televizní pořad Garfield lasagne miluje, zatímco v Pixarově filmu Ratatouille se krysa Remy nechvalně proslavila pokusem o přípravu lasagne v kuchyni restaurace Gusteau.
 • Konzumace lasagní je omezena: Doporučuje se jíst lasagne maximálně třikrát až čtyřikrát ročně, protože tento pokrm obsahuje velké množství kalorií, tuku, sodíku a cholesterolu. Příliš častá konzumace lasagní může mít negativní vliv na zdraví.
 • Další zajímavostí o lasagních je, že existují různé druhy v závislosti na regionu a způsobu přípravy. Například boloňské lasagne pocházejí z Boloně a jsou silnější než jiné verze tohoto pokrmu. Je to proto, že obsahují ricottu, druh čerstvého sýra. Naproti tomu neapolské lasagne se připravují bez ricotty a jsou tenčí a jemnější.

Lasagne jsou oblíbeným a tradičním italským pokrmem, na kterém si lidé pochutnávají již stovky let. Díky jejich zajímavé historii a chutným variacím není záhadou, proč lidé na celém světě lasagne tak milují.