Úroková sazba hypoték – vývoj posledních 5 let, srovnání

Mohlo by se zdát, že doby, kdy úrokové sazby hypoték dosahovaly čtyř procent, jsou spíše látkou do učebnic ekonomických dějin. Není ale tomu tak. Před pěti lety nabízely banky hypotéky za výhodné sazby 3,59 %. To ještě jen málokdo tušil, že od té doby budou úrokové sazby stále klesat a pokořovat historická minima. Podívejme se na pětiletý vývoj hypotéčních sazeb.

Přesně před pěti lety, tedy v prvním čtvrtletí roku 2012, dosahovala průměrná úroková sazba hypoték hodnoty 3,59 %. V té době to byl poměrně lákavý úrok, obzvlášť když vezmeme v úvahu, že na hypotéčním vrcholu v roce 2008 se úrokové sazby pohybovaly okolo 5,82 %. Posledních pět let se hypotéční úrokové sazby podle dat Hypoindexu snižují. A nejen to, téměř každým měsícem úrokové sazby překonávaly odhady finančních analytiků a atakovaly rekordní minima.

Stabilní pokles vystřídal dočasný růst hypotéčních úroků v závěru roku 2013, kdy průměrná úroková sazba činila 3,09 %. Od té doby dlouhodobě sestupný trend narušil pouze krátkodobý růst v říjnu 2015, kdy sazby hypoték posílily na 2,12 %.

Rok 2016: Zdolávání hypotéčních rekordů

V průběhu roku 2015 se zájem nejen bankovních analytiků, ale také médií soustředil na to, zda průměrné úrokové sazby pokoří magickou dvouprocentní hranici. Podle mnohých predikcí se odhady naplnily až v březnu 2016, kdy úrokové sazby hypoték poprvé klesly na 1,97 %.

Snížení úrokových sazeb pod hranici dvou procent bylo pozitivní zprávou pro všechny nové žadatele o hypotéku. Ačkoliv banky z poskytování levné hypotéky nebyly příliš nadšené, nastal brzy obrat. Nízké úrokové sazby totiž přilákaly rekordní množství zájemců o hypotéku.

Rok 2016 se proto na hypotéčním trhu nesl ve zdolávání rekordů. Každým měsícem docházelo k překonávání hned dvou významných milníků. Na jedné straně neustále se snižujících úrokových sazeb, které byly na druhé straně vyváženy rekordní poptávkou po hypotékách.

Nejlepší doba pro získání hypotéky

I přes mnohé prognózy, které hlásaly zastavení poklesu úrokových sazeb, byl sestupný trend typický pro celý rok 2016. Aktuálně k prosinci 2016 činily průměrné úrokové sazby hypoték 1,77 %. Současná situace je proto bez nadsázky nejlepší dobou pro získání výhodné hypotéky. Pro zjištění nejlepších podmínek pomůže výpočet hypotéky prostřednictvím hypotéční kalkulačky.

Kdy se pokles úrokové sazby hypoték zastaví?

Opět tedy nastává otázka, kdy se trend poklesu zastaví. Predikci není jednoduché stanovit. Jako vodítko ale může sloužit návrat k samotným spouštějícím faktorům, které pokles úrokových sazeb nastartovaly. Tím byla především obrana jednotlivých státních ekonomik, které se po ekonomické krizi na amerických finančních trzích potýkaly s vlastními hospodářskými problémy, a pokles inflace. Ta se v mnoha případech blížila nule či dokonce záporným číslům.

Na obranu tuzemské ekonomiky Česká národní banka přistoupila pros­třednictvím expanzivní měnové politiky ke kvantitativnímu uvolňování peněz. Mechanismus s sebou přináší právě snižování úrokových sazeb s predispozicemi ke zvýšení inflace.

Jelikož již došlo k naplnění 2% cíle inflace a ČNB plánuje upustit od kvantitativního uvolňování financí, předpokládá se, že se v první polovině letošního roku pokles úrokových sazeb již definitivně zastaví. Na sjednání výhodných hypoték je proto nejvyšší čas. Zásadní je ale nic pod časovým nátlakem neuspěchat a důkladně zvážit všechny náležitosti a podmínky hypotéky.