Zábaly a obklady se používají od pradávna.

Oba způsoby použití bývají v praxi často zaměňovány, protože se značně podobají. Ačkoliv se jedná o vnější použití léčivých bylinek, svým působením ovlivňují i vnitřní pochody v organismu. Zábaly a obklady se přikládají na kůži na dobu alespoň 30 minut. Tím, že působí jako poměrně silné dráždidlo, způsobují, že se kůže silněji prokrví a v přilehlých oblastech se zlepší oběh krve a látkové výměny.

Zábaly:

Při jejich použití se ošetřená část těla úplně zabalí. Na zábal používáme 3 kusy látky, jejich velikost se řídí velikostí ošetřovaného místa, kupříkladu krku, nohy nebo celého těla.

Jak postupovat při zábalech:

Namočte jeden kus látky do odvaru léčivých bylinek, zředěné tinktury apod. nebo jej natřete kaší z léčivých bylinek. Přiložte látku na postižené místo a potom je překryjte druhým kusem látky. Nakonec přijde jako třetí vrstva zahřátý kus látky, kterým zábal ovineme.

Obklady:

Obklady (nebo také náčinky) se přikládají přímo na postižené místo. Látku nasáklou odvarem léčivých bylinek přiložíme na ošetřované místo a fixujeme druhým kusem látky. Obklad může být buď studený nebo teplý, což záleží na tom, jaký druh postižení s ním chceme léčit a jaký je váš zdravotní stav. Obecně lze říci, že studené obklady se používají při zánětech a akutních bolestech, jako jsou výrony, vymknutí či pohmožděniny nebo kousnutí hmyzem, teplé obklady pak na chronické bolesti, bolesti uší či namožení svalů.