Točení hlavy od krční páteře – a cviky na motání hlavy

Krční páteř je velmi citlivá součást lidského těla. Pokud člověka bolí krční páteř, tak se může objevit i točení hlavy a také další nepříjemné projevy. Jedná se o tzv. cervikální vertigo, co přesně to znamená a jak se vyhnout motání hlavy od krční páteře?

Cervikovestibulární syndrom, znám též jako cervikální vertigo či cervikogenní závratě, jsou velmi častou diagnózou, kdy poruchy krční páteře, které způsobují točení hlavy, mohou být nejčastěji způsobeny 3 příčinami.

Točení hlavy od krční páteře – souvislost

Krční páteř je velmi náchylná a často mají lidé s krční páteří potíže. Problémy s krční páteří mají často lidé, kteří pracují hodně u počítače. Při práci na PC je naše krční páteř v zcela nepřirozené pozici a z toho pak vznikájí potíže.

Navíc většina lidí, kteří pracují v kanceláři u počítače, nesedí u počítačového stolu správně.

Problémy s krční páteří jsou spojené také s bolestí hlavy, točením hlavy, poruchami vidění, tikem v levém či pravém oku, hučením v uších, závratěmi a někdy až s pocity na zvracení. Může se objevit také kolísavý krevní tlak.

Poruchy krční páteře, které mohou způsobit závrať, mohou vznikat útlakem tepen, degenerativními změnami a také poruchou hloubkové citlivosti v šíjových svalech a vazech.

Další projevy:

 • bolesti hlavy
 • bolesti za krkem
 • nevolnost
 • zvracení
 • bolesti či zvonění v uších
 • ztráta rovnováhy (při chůzi, sezení či stání)
 • problémy s koncentrací

Všechny tyto projevy může zhoršit nesprávné cvičení, rychlé pohyby a také prochladnutí.

Krční páteř a průvan

Krční páteř a průvan nejsou v žádném případě kamarádi. Krční páteř je na průvan opravdu hodně citlivá. Ať už se jedná o průvan od okna, nebo o průvan z klimatizace.

Průvan způsobí potíže s krční páteří. Objevují se také bolesti hlavy a točení hlavy. V těžších případech je přítomný také pocit na zvracení. Teď už se pojďme podívat na jednotlivé cviky na krční páteř.

Především v létě se proto nevyplácí zapínat na plno klimatizaci. Člověka to sice příjemně osvěží, ale problém s krční páteří, chřipka a další problémy se projeví velmi rychle.

Prevence příštích bolesti krční páteře

Do budoucna je třeba začít pracovat na tom, aby člověka netrápily bolesti krční páteře. Je třeba pracovat na správném držení těla. Většinou se chodí k fyzioterapeutovi, který každému dokáže poradit, jak správně cvičit.

Cvičí se různé cviky na krční páteř, vždy je strašně důležité správné technické provedení jednotlivých cviků. Proto je lepší alespoň párkrát navštívit fyzioterapeuta, aby člověka naučil provádět správně cviky. Domácí cvičení bez dozoru mohou člověku více uškodit a to v případě, kdy se opakovaně cvičí špatně.

Jak správně sedět u počítače

Protože většina lidí, kteří pracují u počítače, má problémy s krční páteří, je důležité, aby právě tito lidé se soustředili na správné sezení. Absolutně vůbec není vhodné používat notebook například v posteli nebo na gauči.

Jakmile člověk sedí několik hodin denně u počítače, navíc každý den, je nutné myslet na své zdraví a krční páteř.

Problémy ze špatného sezení u počítače:

 • napětí nebo bolesti krku a zad
 • problémy s dolními končetinami – u žen je velmi častý problém s křečovými žílami
 • zánět šlach nebo karpální tunel
 • syndrom tenisového lokte
 • problémy s krevním oběhem
 • větší riziko zvýšeného cholesterolu
 • problémy s očima

Jedná se o tzv. problémy RSI. Což jsou problémy, které vznikají z poškození z opakovaného namáhání.

Pro správné sezení u počítače je důležité nejdříve správný výběr kancelářského stolu a také kancelářské židle.

Velmi důležité také je, aby monitor byl dostatečně daleko od hlavy. Hlava by měla být vzpřímená, proto je nutné mít monitor nastavený vysoko, nebo využít nějakou poličku. Práce na notebooku je proto z dlouhodobého hlediska špatná.

Ramena by při sezení měly být uvolněná a záda zcela napřímená. Chodidla se musí celou plochou opírat o podlahu.

Podívejte se na karpální tunel příznaky.

Jak překonat akutní potíže?

Pokud má člověk silné bolesti krční páteře a bolest hlavy od krční páteře, tak by měl být určitě v teple. V žádném případě by neměl pracovat na PC a nesmí být v průvanu. Pokud vás kromě krční páteře bolí také hlava, hlídejte si pitný režim – jedním ze symptomů dehydratace může být tmavá moč.

Jinak se to bude nadále zhoršovat. Po pár dnech bolesti krční páteře odejdou. Ale do budoucna je určitě třeba procovat na tom, aby se bolesti nevracely.

Prevence je u krční páteře velmi důležitá. V případě akutních bolestí si člověk může vzít prášek na bolest, který mu lehce uleví. Je důležité myslet na to, že se jedná pouze o tlumení problému, nikoliv jeho řešení.

V případě, že bolesti krční páteře trvají déle jak 3 dny, případně jsou doprovázeny silnou závratí, zvracením a teplotou, je nutné navštívit lékaře. V případě, že obvodní lékař neordinuje, člověk se vůbec nemusí stydět za návštěvu pohotovosti.

Lékař většinou píchne injekci, po které se člověku rychle uleví a naordinuje další léčbu, aby člověk problémy s krční páteří již neměl.