Sluneční brýle pro děti – jak je vybrat, kvalita, design, zkušenosti

Jak a proč vybrat sluneční brýle pro děti.

Ochrana očí je velmi důležitá. A to od útlého věku. Čím déle nám totiž zrak v životě vydrží, tím déle budeme schopnější a samostatnější. Na co se při výběru brýlí zaměřit?

Trh nabízí několik různých stylů brýlí. Od klasických pilotek, které sice nesluší každému, avšak mají tu výhodu, že pravděpodobně nikdy nevyjdou z módy. A na dětech vypadají obzvláště roztomile. Přes oblíbené kulaté obroučky, shieldy, oversize styl a další moderní tvary.

Brýle ovšem musí dobře sedět, aby mohly plnit svou ochrannou funkci.

Proč je důležité nosit sluneční brýle?

Nošení slunečních brýlí je důležité. Brýle pomáhají chránit oči před škodlivými UV paprsky a snižují riziko očních onemocnění. Dále zabraňují nepříjemnému oslnění a mohou chránit oči i před větrem a prachem. V neposlední řadě mohou mít i emoční výhodu – člověk se za brýlemi může cítit v bezpečí a to i děti mohou někdy ocenit.

Jako další přináší ochranu i balzámy na rty pro děti. Ty podobně jako sluneční brýle pomáhají, když svítí slunce nebo je zima.

Na co myslet při výběru dětských brýlí?

Při výběru slunečních brýlí pro děti je důležité zvážit – velikost brýlí, styl a komfort. Pro děti jsou vhodné ty, které dobře padnou a drží, nepadají. Neměly by být ani příliš těsné, což způsobuje nepohodlí a při delším nošení může začít bolet hlava.

Ideální jsou také brýle, které něco vydrží. Děti jsou často neposedné a vymýšlí různé hry, při kterých mohou brýle snadno spadnout na zem a rozbít se. Je tedy na místě zvážit věk i charakter malého člena domácnosti. Jak je dítě malé/velké, zapomíná často věci atp. Dle těchto kritérií je možné se rozhodnout, jak velkou investicí sluneční brýle budou.

Pokud totiž dítě často zapomíná nebo rozbíjí věci, je pravděpodobné, že se koupě bude opakovat několikrát do roka.

Jak se měří kvalita u slunečních brýlí

Kvalita slunečních brýlí je určena několika faktory – a to například kvalitou materiálu, kvalitou optických prvků a kvalitou zpracování.

  • Kvalita materiálu se odvíjí od druhu plastu, ze kterého jsou brýle vyrobeny. Vyšší kvalitou se vyznačují brýle vyrobené z polykarbonátu nebo hliníku. Tyto materiály jsou silné a odolné vůči poškození.
  • Kvalita optických prvků určuje, jak dobře brýle chrání oči před slunečním světlem. Vysoce kvalitní brýle by měly mít skleněné čočky s antireflexní vrstvou a UV filtrem, který chrání oči před UVA a UVB zářením.
  • Kvalita zpracování je dána způsobem, jakým jsou brýle vyrobeny. Čím vyšší je kvalita zpracování, tím lépe jsou brýle upnuté a poskytují lepší ochranu. Kvalitní a správně padnoucí brýle jsou pohodlné díky své ergonomické konstrukci.

Obzvláště pro děti není nutné pořizovat brýle za několik tisíc korun. Nejdůležitějším prvkem je hlavně filtr, který chrání oči před UVA a UVB zářením. To, zda jsou brýle vyrobené z více či méně kvalitního plastu, není potřeba až tak řešit.

U méně drahých brýlí člověka nebude tak trápit, když se rozbijí nebo někde zapomenou.

UV filtr

UV filtr ve slunečních brýlích je skleněný nebo plastový filtr, který absorbuje nebo rozptyluje škodlivé ultrafialové záření. Filtry se obecně používají k ochraně očí před poškozením způsobeným právě tímto ultrafialovým zářením. Obvykle se nacházejí na přední straně brýlí nebo jsou součástí samotných čoček.

Dětské sluneční brýle by měly mít nejvyšší možný UV filtr, tedy 400 nm (nanometrů), který poskytuje téměř 100% ochranu před škodlivým zářením. Pro citlivé dětské oči vybírejte pouze certifikované modely. Standard EEC nebo norma EN 1836 zaručí vysokou ochranu před UVA i UVB zářením.

Tmavost čoček slunečních brýlí

Tmavost čoček u slunečních brýlí se liší v závislosti na tom, co je potřeba chránit. Tmavší čočky mají tendenci odrážet více světla a tím poskytují lepší ochranu proti ostrým slunečním paprskům. Čím více světla je v okolí, tím tmavší čočky jsou potřeba, aby se zabránilo poškození očí. Sluneční brýle s tmavšími čočkami by se neměly používat v tmavších prostorách, protože omezují viditelnost.

Existují různé druhy tmavých čoček – jako je polarizovaná, fotochromatická a fotofobní. Každá z nich nabízí specifické vlastnosti, které zajišťují pohodlí a ochranu před UV zářením.

Tmavost čoček se řadí do 5 kategorií, od 0 do 4. Číslo najdete na „nožičce“ – stranici brýlí. Stupně 0 a 1 mají spíše estetickou funkci, brýle pro děti by měly mít filtr 3. Čtyřka se hodí například na hory, kde je slunce velmi ostré.

Sluneční brýle a dioptrie

Některé děti nosí dioptrické brýle a mají problém i s výraznějším světlem, které nemusí být od přímého slunce. V takovou chvíli se dají pořídit tzv. samozabarvovací brýle. Jestliže má někdo silnější dioptrie a nechce samozabarvovací brýle, dají se pořídit i sluneční brýle s dioptriemi.

U dětí, které nosí dioptrické brýle je pravděpodobné, že už mají naučenou starost o brýle a tak o ně budou lépe pečovat a jen tak je neztratí a nerozbijí.

Teď už si děti nemusí jen zkoušet „obří“ brýle svých rodičů, mohou si dopřát pohodlí svých brýlí. Že dítě odmítá nosit sluneční brýle? Skoro všechny ratolesti chtějí být jako máma nebo táta. V případě výběru podobných brýlí jako nosí rodiče, je zaručena polovina úspěchu. Když bude mít dítě podobný styl brýlí jako rodiče – rádo si je nasadí samo.

Někdo může mít pocit, že investovat do dražších brýlí pro děti se nevyplatí. Ovšem opak je pravdou. Brýle od světových značek mají velice kvalitní skla, která se jen tak nepoškrábou.