Využití Heřmánku lékařského

Historie:

Heřmánek lékařský byl jako léčivá bylinka používán již starými Egypťany, Řeky a Římany kupříkladu proti žloutence a malárii. Od středověku se začal hojně používat i ve střední Evropě býval nedílnou součástí klášterních zahrad.

Za časů pronásledování čarodějnic se věšela ke stropu místnosti kytice heřmánku, aby kývavým pohybem prozradila, když do místnosti vstoupila čarodějnice..

Používané části rostliny:

Jako léčivo se používají květenství, čerstvá nebo sušená, sklízená za plného rozkvětu, protože v té době je obsah účinných látek nejvyšší.

Vlastnosti:

Obsahuje silice, jejíž hlavní složkou je chamazulen, flavonoidy, kumarin, bisabolol a další látky, které mají antibakteriální, protikřečové, protizánětlivé a zklidňující účinky. Kromě toho heřmánek upravuje i činnost zažívacího traktu a působí proti nadýmání.

Použití:

Čaj z heřmánku pomáhá při žaludečních a střevních potížích, onemocněních močového měchýře či žlučníku a při podráždění a zánětech ústní dutiny a krku. Účinně pomáhá i při dalších onemocněních horních cest dýchacích. Heřmánkové obklady nebo koupele se užívají při bakteriálních zánětech kůže a pomáhají také u špatně se hojících ran. Protikřečového účinku heřmánku lze využít při bolestivé menstruaci nebo namožení svalů a heřmánek lze konečně použít i při poruchách spánku. Účinky heřmánku jsou velmi mírné, mohou jej užívat i děti. Výjimkou ale nejsou ani alergické reakce na heřmánek.

Doporučujeme:

ČAJ – macerát: Přidejte 10 čajových lžiček (cca 9 g) sušeného květu do 2 sklenic studené vody a nechte vyluhovat. Toto množství čaje během dne vypijte.

ČAJ – nálev pro obklady, koupele a napařování: Přelejte 2 polévkové lžíce sušeného květu ½ l vroucí vody a nechte vyluhovat bez varu v uzavřené nádobě.

Vyplachování: Pro vyplachování se použije 1 polévková lžíce na ½ l vody. Prodává se též jako bylinková šťáva.