10 nejoblíbenějších druhů tarotových karet

Osobní výklady s pomocí karet se těší stále větší oblibě. Trh dnes nabízí opravdu obrovské množství typů a druhů vykládacích karet i jejich variací. Každému vyhovuje něco jiného a určitě si tak mezi nimi každý jistě najde ty své.

Tarotové karty jsou druhem věšteckého nástroje, který mnozí lidé používají k nahlédnutí do svého života. Existují již po staletí. Tarotové karty tvoří balíček 78 karet, z nichž každá má svůj vlastní význam a symboliku.

Jaké jsou nejoblíbenější druhy tarotových karet?

Tarotové karty

Obecně se dají vykládací karty rozdělit do 3 větších celků:

  • Klasický tarot složený ze 78 karet, kam patří všechny známé druhy tarotů, jako Crowleyho tarot, Rider-Waite tarot, Osho Zen tarot, Egyptský tarot, Witch tarot atp.
  • Výklad založený na 36 obrázkových kartách, kterého využívají například cikánské karty, karty Lenormand či lunární karty.
  • Ostatní systémy založené na různém počtu karet, mezi které patří například mariášové karty, různé andělské karty, runové karty, či léčení s vílami apod.

Co člověk, to jiný názor a vkus. Nelze univerzálně říci, které z karet jsou ty nej – nejlepší, nejjednodušší či ty nejvhodnější pro začátečníky. Každé totiž mají své kouzlo a ideální je vybrat si takové, které dobře rezonují a které se na první pohled zalíbí a přitáhnou.

Pokud někdo uvažuje o pořízení balíčku tarotových karet a pořád si není jistý, co je to pravé, může se nechat inspirovat následujícím seznamem, ve kterém jsou vybrané světově nejoblíbenější tarotové sady.

1) Rider-Waite tarot (Waite-Smith tarot)

Rider-Waite tarot patří snad k nejoblíbenějším vykládacím kartám celého západního světa. Patří také mezi jedny z nejstarších.

Jsou to klasické tarotové karty s nadčasovými ilustracemi, které ačkoli jsou stovky let staré, hodí se stále i do dnešní moderní doby. Obrázky této sady přitahují zvědavost všech, co touží po doušku magické středověké atmosféry.

Karty jsou slavné i v showbyznysu. Rider-Waite tarot si  totiž zahrál roličku v jedné bondovek – Žít a nechat zemřít z roku 1973. Použila ho také Madonna jako jedno z pozadí do videoklipu na světovém turné Reinvention.

Univerzální symboly a archetypy Rider-Waite tarotu oslovují uživatele jednoduchou řečí a navíc jsou doprovázeny stručnou knížečkou, která vám usnadní interpretaci výkladu.

2) Crowleyho tarot (tarot Aleistera Crowleyho či také Thothův tarot)

Crowleyho karty patří mezi klasiku a pravděpodobně každý slavný kartář je minimálně jednou vyzkoušel. Zvláštností těchto karet je, že Crowley pro ně zvolil abstraktní motivy, kdežto na tarotových starších kartách té doby se tenkrát přesně vyobrazovala jednotlivá témata.

Význam jednotlivých karet hovoří prostřednictvím různých symbolů z prostředí magie, numerologie, astrologie, alchymie, kabaly, mytologie Keltů a mytologie starověkého Egypta.  A tyto symboly kombinuje Crowley s klasickou tarotovou symbolikou.

Karty jsou pojaty velmi komplexně, proto s nimi mnoho lidí rádo pracuje. Obsahují i heslovité popisky a patří k nim rovněž knížka s popisem jednotlivých karet a jejich významů. Poskytnou proto ucelený výklad.

Karty jsou tak vhodné pro všechny milovníky tarotu. Díky popisům i pro začátečníky.

Ovšem pro někoho mohou být tyto karty příliš komplikované, a to právě pro jejich zmiňovanou komplexnost a velké množství obsažených informací. A laik zase může být jejich abstraktním vyobrazením fascinován, význam karet však bude chápat s obtížemi.

3) The Wild Unknown tarot

I tento moderní tarot si již stačil získat tisíce příznivců. Má krásné obrázky s poměrně jednoduchou symbolikou. Což neznamená, že bude snadné s nimi pracovat, zvláště pokud je někdo s výklady tarotu teprve na začátku.

Na rozdíl od Crowleyho tarotu má  totiž The Wild Unknown tarot k dispozici pouze velmi stručný popis se základními hesly, nemá žádnou doprovodnou knihu s obsáhlejším vysvětlením významů.

Na druhou stranu, pokud se člověk nenechá svazovat již předdefinovaným vysvětlením, může více pracovat s intuicí a může se více zaměřit na to, co v kartách sám vidí.

Karty jsou tedy vhodnější spíše pro ty, kdo rádi pracují s pocity a svou intuicí. Je zde hodně prostoru pro vlastní interpretaci jednotlivých významů.

4) The Fountain tarot

Tyto karty jsou opravdu krásné. Na jejich ilustracích se podílelo hned několik umělců (Jonathan Saiz, Jason Gruhl, Andi Todaro), kteří použili spojení geometrických tvarů i tradičních symbolů.

Vznikla tak tarotová sada, které se od ostatních liší svými nádhernými barvami i minimalistickým stylem. Je fascinující, jak se zde snoubí klasická historie tarotu se současným uměním. Navíc tento balíček obsahuje jednu speciální kartu – Fontána, která v jiném tarotu není.

Sada je i praktická, obsahuje knížečku se stručnými a hlubokými výklady ke každé kartě. Interpretace rozhodně není polopatická a tedy ani úplně snadná. Už vzhledem k tomu, že hodně obrázků je skutečně abstraktních. Avšak odvážnější začátečník se s tím určitě statečně popere.

Fountain tarot považují skalní příznivci tarotu za jedinečný kousek a nejeden se ho tak snaží získat do své sbírky.

5) Osho-Zen tarot

Osho Zen Tarot  je tak trochu jiný tarot. Nemá vyobrazení, na které je člověk zvyklý z klasického tarotu. Středověké archaické symboly jsou zde nahrazeny současnými obrázky.

Osho se zaměřuje spíše na pochopení toho, co člověk prožívá tady a teď. Je to systém založený na zenové moudrosti, která sděluje,  že všechny vnější události jsou odrazem myšlenek a pocitů. Ovšem lidem samotným často není jasné, čeho se tyto pocity a myšlenky týkají.

Osho Zen Tarot je tu proto, aby člověk odpoutal pozornost od vnějšího dění a vnějších vlivů a zaměřil se na své nitro. Jen tak může jasněji pochopit, co se děje uvnitř v srdci. Karty jsou koncipovány tak, aby jim porozuměl i začátečník a interpretaci napomůže i doprovodní knížečka s vysvětlením.

A co zbylá pětice karet?

Pro ucelenost „žebříčku“ následuje ještě 5 oblíbených tarotových sad. Ovšem už bez detailního popisu. V České republice tyto sady člověk však zpravidla nesežene. Většinou se dají objednat z USA. Jedná se o:

  • Mythic tarot
  • Deviant moon
  • The Collective Tarot
  • The Wildwood Tarot
  • The Shadowscapes Tarot

Tarotové karty mohou být mocným nástrojem pro sebepoznání a vhled. Nemají sice nahradit odbornou radu, mohou však být užitečným způsobem, jak získat nadhled a pochopit situaci.

V konečném důsledku jsou tarotové karty nástrojem, který pomáhá odhalit, co může přinést budoucnost.

Tip na sadu pro začátečníky

Pokud se někdo s tarotem teprve seznamuje a chce si karty i jejich výklady postupně osahat, nevybírá se vhodná sada snadno. Začátečníkovi by mohla vyhovovat sada Poselství tarotu od Renaty Herber.

U karet je k dispozici podrobnější a více polopatický výklad. Dalším plusem těchto karet jsou ilustrace. Vyobrazení jednotlivých významu jsou jasná, hezká a zároveň ne děsivá a ani moc abstraktní.