Stručné rady Šalvěje lékařské

Velikost a vzrůst:

Šalvěj je silně rozvětvený polokeř. Dorůstá do výšky 30-70 cm.

Květ a vůně:

Šalvěj kvete v červnu/červenci, květy jsou modrofialové, uspořádané v květenstvích. Celá bylinka pak nádherně aromaticky voní.

Světlo a teplo:

Bylinka dobře prospívá jak na slunci, tak i v polostínu. Miluje teplo, ale prudké jarní slunce jí může snadno popálit. Pokud se příliš rychle změní počasí, chraňte šalvěj přistíněním.

Zalévání a hnojení:

Zalévejte méně. Hrnkové bylinky vždy až tehdy, když je zemina úplně vyschlá. V truhlíku však zeminu nesmíte nechat vyschnout, pokud v nich pěstujete i jiné bylinky. Nepřihnojujte.

Zemina a přesazování:

Šalvěj potřebuje vápnitou, kyprou, písčitou zeminu. Hrnky používejte dostatečně velké, vybavené dobrou drenáží. Šalvěj, která přezimovala, brzy z jara přesaďte.

Prořezávání:

Na jaře, když bylinka začíná růst, odstraňte zvadlé části. Šalvěj se řeže jen pro denní potřebu, vždy čerstvá. Bylinku lze i sušit.

Množení:

Bylinku množte pomocí řízků nebo dělením.

Prostředí:

Šalvěj může být buď sama nebo ve skupině s jinými bylinkami na okně nebo venku na slunném místě. Na záhonu mladé bylinky vysazujte na vzdálenost 30 cm. Sazenice dostanete u zahradníka, v zahradnickém středisku nebo v obchodech se zeleninou.