Stručné rady Libečku lékařského

Velikost a vzrůst:

Libeček je statná trvalka, která již za několik málo let může dosáhnout výšku jednoho až dvou metrů. Má velké zpeřeně dělené listy a přímé duté lodyhy.

Květ a vůně:

V červenci až v srpnu se vytvářejí okolíky s malými žlutozelenými květy. Plodem je dvounožka, která se po dozrání poltí. Voní silně aromaticky.

Světlo a teplo:

Libeček dobře roste na slunci, ale i v polostínu. V zahradě je naprosto odolná proti mrazu.

Zalévání a hnojení:

Libeček v květináči zalévejte pravidelně. Přihnojujte jen málo, tak jako všechny bylinky používané jako koření. Bylinky v zahradě se na podzim hnojí kompostem.

Zemina a přesazování:

V květináči prospívá libeček v každé dobré zemině. K dobrému růstu na zahradě potřebuje hlubokou půdu bohatou živinami. Tam může růst na stejném místě 10 až 15 let. Do květináčů vysazujte pokud možno jen mladé byliny. Starší rostou příliš bujně.

Prořezávání:

Libeček se vlastně neprořezává. Jemné mladé lístky však můžete pro kuchyň sklízet průběžně. Zvadlé části bylinek se vždy odstraňují.

Množení:

Libeček lze v zahradě množit dělením. Ale jen mladší bylinky, starší příliš hluboko koření. Oddělky nevysazujte do květináčů. Pro pěstování v květináčích se používá libeček ze semen.

Prostředí:

Libeček nejlépe umístěte tak, aby byl po ruce v kuchyni.