Sručné rady Majoránky zahradní

Velikost a vzrůst:

Majoránka nebývá vyšší než 30 cm. Šedozelené oválné listy pokrývá velké množství žláznatých chloupků. Bylinka sama od sebe silně větví.

Květ a vůně:

U majoránky jsou bílé, zřídkakdy růžové nebo fialové nevýrazné květy, vytvářejí se od července do října. Jsou uspořádány v kulatých kláscích a vyrůstají z paždí listů. Celá bylinka vydává nezaměnitelnou vůni. Vůně je ještě intenzivnější, když rozemnete list mezi prsty.

Světlo a teplo:

Majoránce se nejlépe daří na slunných, teplých, před větry chráněných místech. Mráz vůbec nesnáší. Ve své domovině, kterou jsou oblasti Středozemního moře, bez problémů přezimuje, ale u nás se pěstuje jen v sezoně, to znamená, že semeno vyséváte každoročně..

Zalévání a hnojení:

V květináči musíte majoránku pravidelně zalévat. Hnojí se jen velmi málo.

Zemina a přesazování:

Nekoupíte-li si majoránku jako sazenici, vysejte v březnu semena do zcela běžné zeminy. Semenáčky pak přesaďte ve sponu 10 až 15 cm.

Prořezávání:

Pro kuchyňskou potřebu odřezávejte postupně vršky jednotlivých větévek ještě předtím, než začnou kvést.

Množení:

V březnu výsevem do truhlíků nebo od května přímím výsevem na záhon.

Prostředí:

Majoránka samozřejmě patří do zahrádky s bylinkami. Kupodivu dobře vypadá i na květinovém záhonu.. Husté šedozelené listy příjemně kontrastují s barevnými květy. Úspěšně můžete majoránku pěstovat i na parapetu nebo na balkoně.