Saturejka zahradní – Satureja hortensis

Saturejka horská roste divoce na slunných, skalnatých stráních v oblastech kolem Středozemního moře. Ve střední Evropě se vyskytují jen rostliny pěstované.

Saturejka zahradní je u nás známější. Oba druhy intenzivně voní a obsahují účinné látky, které jsou obsaženy také v tymiánu a eukalyptu. Již dlouho se považuje za psychofarmaka a dokonce i za afrodisiaka.

Již od starověku se Saturejka používá ke kořenění masa, salámů jakož i luštěnin. Oba druhy saturejky podporují trávení a i těžká jídla ze zvěřiny jsou díky působení tohoto koření lépe stravitelná.

Do slavné kytičky z bylinek francouzské kuchyně, do Bouquet garni, patří vedle petržele a bobkového listu i větvička saturejky. Jako čerstvé má toto koření zajímavou, jen lehce peprnou chuť. Sušená saturejka chutná ostřeji.

Čerstvé listy a větvičky můžete uřezávat kdykoliv. Krátce před květem a během květu je aroma nejsilnější. V tuto dobu se saturejka sklízí ve větším množství, váže se do kytic a zavěšuje k sušení. Teprve při přípravě jídel se mele nebo rozemne.

Existují různé druhy saturejky. U nás se pěstuje většinou jednoletá Saturejka zahradní ( Satureja hortensis ) nebo i víceletá Saturejka horská ( Satureja montana ).

Pěstování saturejky zahradní

Se saturejkou jsou jen zřídkakdy problémy. Hmyz její aroma nepřitahuje a skoro nikdy netrpí nemocemi.

Napadení mšicemi:

V létě, pokud se vyskytne neobyčejně mnoho mšic, mohou napadnout i mladé výhonky saturejky. Odplavte mšice prudkým proudem vlažné vody, proceduru několikrát opakujte. Chemické prostředky u bylin zásadně nepoužívejte.

Tipy pro nákup

Semena saturejky nebo malé rostlinky jsou běžně k dostání.

Délka života:

Saturejka zahradní je jednoletá bylinka a Saturejka horská je trvalka.

Sezona:

Saturejka zahradní má sezonu na jaře a v létě, Saturejka horská stále.

Stupeň obtížnosti pěstování:

Saturejka se pěstuje poměrně snadno.

Velikost a vzrůst

Saturejka má vzpřímený růst, dorůstá do výše 10 až 40 cm. Saturejka zahradní má řídký obrost, Saturejka horská vytváří silné stonky a bohatě větví. Listy obou druhů jsou úzké a zašpičatělé.

Květ a vůně

Květy obou druhů jsou velmi malé, bílé, růžové nebo bledě fialové. Celá bylinka silně aromaticky voní..

Světlo a teplo

Saturejka zahradní i horská milují slunné stanoviště.

Zalévání a hnojení

Saturejka, která roste v květináčích nebo v truhlících, zalévejte pečlivě, ale nechte zeminu mezi jednotlivými zálivkami lehce vyschnout. Přihnojujte každých 14 dnů slabou dávkou hnojiva.

Zemina a přesazování

V zahradě se saturejce daří v kypré, chudší půdě. Do květináčů a truhlíků se hodí běžná zemina. Jednoletou saturejku na podzim zlikvidujte, víceletou každým druhým rokem na jaře přesaďte.

Prořezávání

Prořezává se jen pro sklizeň, podle potřeby. Rostliny odřežeme a sušíme zavěšené.

Množení

Saturejku zahradní vysévejte na jaře přímo na záhon.Saturejku horskou množte pomocí řízků.

Prostředí

Saturejka patří do každé zahrádky s bylinkami, lze ji také použít jako okrasnou rostlinu. Oba druhy dobře rostou i v květináčích nebo v balkónových truhlících.

Historie

Saturejka má velice dlouhou tradici jako koření i jako léčivá bylinka a ve střední Evropě se pěstuje již od 9. století. Zpočátku tu byla pěstována v klášterních zahradách, ale záhy se rozšířila i do rolnických usedlostí.

Používané části rostliny

Čerstvá nať a listy se mohou seřezávat až do počátku zimy, na sušení se sklízejí v době květu.

Vlastnosti

Saturejka má kořennou chuť a vůni, poněkud podobnou tymiánu. Účinné látky tvoří hlavně silice ( obsahuje karvakrol a cymol ), třísloviny a hořčiny, které mají mimo jiné protikřečový účinek. Má blahodárný vliv na zažívací ústrojí, takže se používá proti nadýmání a k povzbuzení trávení.

Použití

Saturejka má pozitivní vliv na činnost žaludku a střev, například při nadýmání, kolikách nebo průjmech a povzbuzuje také chuť k jídlu. Přináší také úlevu při onemocněních dýchacích cest, kdy se může použít buď jako čaj, nebo přísada do koupele.