Řeřicha setá – Lepidium sativum

Řeřicha setá byla odedávna pěstována v Iráku, odkud také pochází. Od dob antiky obohacuje jídelníček Evropy a Asie. Na trhu byla někdy zatlačena jinými bylinkami, jako například potočnicí. Řeřicha setá rychle roste a dobře snáší skoro každé klima.

Dříve se také používala jako léčivá bylinka. Již v roce 400 před Kristem se o ní zmiňuje Hippokrates a velký přírodní léčitel Galen ji doporučoval pro zdraví již ve 2 století našeho letopočtu.

Řeřicha setá patří do čeledi brukvovitých (Cruciferea). Z dlouhého hlavního kořene vyrůstají rozvětvené stonky s peřenoklanými nebo peřenosečnými listy a malými, bílými nebo slabě načervenalými květy. Červenohnědá semena jsou uložena v malých šešulích.

Bylinka obsahuje velké množství vitamínů A a C, éterické oleje a silice s antibiotickým účinkem.

V lidovém léčitelství se řeřicha setá používá jako močopudný prostředek, při zánětech močových cest a dále s přísadou medu proti kašli.

Řeřicha setá patří k nenáročným bylinkám. Rychle klíčí, za 8 až 14 dnů ji můžete konzumovat.

V truhlících, květináčích nebo v miskách můžete řeřichu setou postupně vysévat po celý rok. Také venku můžete provádět postupné výsevy, první se provádí v březnu. Semena však rychle ztrácejí klíčivost. Nekupujte proto starší semena. Klíčivost je uvedena na sáčku.

Semena jsou drobná. V jednom gramu je obsaženo přibližně 500 semen. Vysévají se hustě na povrch zeminy. Zemina má být vlhká, stačí však i navlhčená vata, kterou položíte na plochou misku nebo talíř. Nádobu se semeny umístěte na stinné místo, kde vyklíčí. Nenechte ji vyschnout.

Na zahradě roste řeřicha setá dobře za každého počasí. Zde můžete vedle lístků děložních, které se používají ke kořenění, použít i lístky pravé k přípravě salátu. Mají výraznou chuť.

Zbytky osemení se často nacházejí na děložních lístcích. Buď je odstraňte ručně – což je dost pracné – nebo je opatrně okartáčujte. Nejlepší chuť mají děložní lístky, jsou-li několik dnů na světlém a chladnějším místě, což za horkého léta není vždy jednoduché.

Jakmile bylinka začne kvést, nedá se již ke kořenění použít, protože už chutná hořce. Naproti tomu k léčebným účelům se sklízí právě v době květu.

Řeřicha setá má ještě dvě sestry. Tou první je Řeřišnice hořská (Cardamine amara), tou druhou Potočnice lékařská (Nasturtium officinale). Tyto vytrvalé bylinky rostou na březích potoků.