Potočnice lékařská – Nasturtium officinale

Potočnice je skoro již jakousi zeleninou, každopádně je salátem. Potočnice je klasickým základem každé polévky. Zamíchaná so salátu nebo na něm jako hezká ozdoba, například na salátu z rajských jablíček, potěší oko i chuť. Několik kousků společně s rybou nebo masem na talíři nebo servírovací míse jsou vrcholem rafinovaného pokrmu.

Ve Francii se jí potočnice jako salát nebo syrová zelenina, pokapaná citronem, přičemž právě citron dodává potočnici tu pravou pikantní chuť.

Je možno v drogeriích koupit i šťávu z potočnice. Pomáhá proti nedostatku vitamínů a proti jarní únavě.

Po dlouhou dobu používali Potočnici jen  v profesionálních kuchyních. Neexistuje však nic, co by nám bránilo si potočnici pěstovat. Můžeme ji vlastně mít po celý rok čerstvou. Pěstuje se stejně, jako známá řeřicha.

rozdíl je jen v tom, že potočnice potřebuje k růstu květináč se zeminou. Nespokojuje se s trochou mokré vaty v talíři, která stačí řeřiše. Potočnice je dosti nenáročná bylinka. Důležité je, roste-li venku v přírodě, aby byla u tiché tekoucí vody, která také v nejkrutější zimě nezamrzá.

Většina zahrádkářů nemá k dispozici tekoucí vodu, musíte proto pěstovat potočnici ve vlhkých truhlících nebo miskách, které dáte do stínu. Dejte semena do sadbových misek, zasypte zeminou a udržujte stále mokré. Po deseti až čtrnácti dnech se vytvoří malé bylinky. Můžete si ale také vzít odnože potočnice z potoka, které v mokru rychle rostou.

Poté co výhonky potočnice dosáhli délky 12 cm, mohou se poprvé řezat. Nejlepší listy na salát, který si sami vypěstujete, sklidíte v letních měsících. Můžete však pěstovat potočnici po celý rok.