Petržel zahradní – Petroselinum crispum

Petržel pochází pravděpodobně u východního Orientu. Její dobře známá vůně a její chuť pochází z éterického oleje s komplexní, proměnnou skladbou. Čerstvé listy obsahují kromě toho rychle se rozkládající alkaloid, železo, vápník, fosfor a vysoké procento vitaminů A a C.

Petržel se má používat pokud možno čerstvá, protože zahřátím se zničí nejlepší substance. Není jenom kořením do jídel, ale i vynikající léčivou bylinkou.

Známe především dvě odrůdy: petržel s kadeřavými listy a hladkolistou petržel. K dekoračním účelům se často používá petržel s kadeřavými listy, která však ve velké části světa není známá. Hladkolistá je mnohem rozšířenější a má také pikantnější chuť.

Obě můžete snadno pěstovat sami, nebo si zvolíte tu, která vaší chuti nejlépe vyhovuje. Semena těchto dvou odrůd se dají koupit.

Pevné místo mezi kuchyňskými bylinami má i další druh petržele – kořenová petržel s tlustým, masitým kořenem a s hladkými listy. Skoro každá u nás prodávaná “ zelenina do polévek “ obsahuje vedle celeru, mrkve a pórku také bílý petrželový kořen.

Petržel je užitečná jako koření i jako léčivá rostlina a navíc vypadá hezky a dekorativně se svými silnými, svítivě zelenými listy. Použijte také někdy petrželové listy jako zeleň do malých kytic. Působivost je fantastická. Kytice, skládající se jen z různých druhů kuchyňských bylin, se stává v poslední době oblíbeným dárečkem.

Petržel je dvouletá rostlina z čeledi mrkvovitých, stejně jako kopr, kmín a jiné bylinky, používané jako koření. V prvním roce vytváří růžice jednoduše vykrajovaných nebo kadeřavých listů. Jestliže v tuto dobu budete pilně listy řezat, pak budou až dlouho do podzimu dorůstat stále nové. Druhé jaro, když kořeny přezimovaly v zemi, petržel opět obrazí. Nejlépe bude, když ihned vysejete nová semena, protože ta klíčí jen velmi pomalu. tímto způsobem máte stále k dispozici dostatečný “ dorost “ petržele. Odstraňujte vyrážející stonky dříve, než se na nich plně vyvinou květy, protože poté zastavuje rostlina produkci listů.

Roste-li petržel v zahradě nebo na balkoně, můžete ji v pozdním podzimu přikrýt fólií, aby jí mráz neublížil ( není zvlášť citlivá na mráz). Později můžete postupně brát jednotlivé rostliny do domu a v květináči je můžete postavit na kuchyňské okno. Potřebu petržele tak můžete pokrýt skoro po celou zimu. Petržel samozřejmě můžete také sušit. Přitom sice ztrácí něco ze své silné vůně, přesto však je doma usušená petržel mnohem lepší než kupovaná. Petržel si podržela svou oblibu přes velkou konkurenci jiného koření. Zprvu se sbírala jen nať bylin divoce rostoucích v hornatých a skalnatých terénech. Kořen neměl význam, pěstovat se začala výlučně kvůli nati.