Pažitka pobřežní (Šnytlík) – Allium schoenoprasum

Pažitka pochází z Evropy. Roste divoce na vlhkých místech. Čínská pažitka naproti tomu pochází z Asie a pěstuje se již celá staletí především v Japonsku a v Číně. Obě pažitky jsou blízko spřízněné s cibulí a pórkem.

Listy Pažitky pobřežní (Šnytlíku) jsou duté, válcovité. Čínská pažitka má naproti tomu listy trochu tmavší, úzké a ploché, které dorůstají délky 35 až 40 cm. Používá se stejně jako Pažitka pobřežní, liší se však od ní jemnou česnekovou chutí.

Obě odrůdy kvetou od června do srpna. Mají i stejné dlouhé a pevné stonky na kterých jsou buďto světle fialové kulovité okolíky ( Pažitka pobřežní – Šnytlík ) nebo bílé kulovité okolíky ( Čínská pažitka ). Semena mají odrůdy černá. Dobře vyzrávají a snadno se vysemeňují.

Pažitka (Šnytlík), liliovitá rostlina, se pěstuje v Evropě a v Asii již po staletí jako koření a léčivá bylina. Používejte ji pokud možno čerstvou, protože při delším skladování mnohé látky, které obsahuje, rychle vyprchají. Ačkoliv se konzumuje jen v malých množstvích, přispívá ke zdraví svým vysokým obsahem draslíku, vápníku, železa a vitamínu C.

Pěstování obou pažitek je stejné. Pažitku (Šnytlík) můžete snadno pěstovat v květináči. Velké množství listů vytváří brzy hustý trs. Množí se pomocí nebo dělením, obojí je snadné. Vysévají se v březnu – dubnu.

Semena velice dlouho klíčí a nesmí vyschnout. Vysévají se do hloubky 1 až 1,5 cm do písčité a hlinité půdy bohaté vápníkem. Klíčí nejlépe při teplotě 20 – 25 °C, bylinky rychle rostou a v krátké době jsou tak velké, že je můžete použít jako koření. Můžete je ale také přesadit do větších květináčů nebo truhlíků a postavit přes léto ven.

Od dubna je také možné pažitku také vysévat na záhon do humózní půdy bohaté vápníkem. Jsou-li jemné listy velké několik centimetrů, vezměte vždy chomáček mladých bylinek a přesaďte je. Vytvoří se velmi rychle silné trsy, které se mohou příštího jara znovu dělit.

Pažitku (Šnytlík) je možné pěstovat přes zimu v místnosti, ale vyžaduje to mnoho práce a vždy se to nepovede. Chcete-li se o to pokusit, pak od srpna nezalévejte venku rostoucí bylinky, nechte je vyschnout. Potřebují období vegetačního klidu. Pažitka (Šnytlík) snese zimu. Slabý mráz dokonce příznivě ovlivňuje její pozdější vývoj.

V první polovině listopadu takto připravené bylinky vykopejte. Kořenové baly mají být zcela vyschlé a zmrzlé. Dle potřeby se během zimy mohou tyto zmrzlé trsy dát do sklepa rozmrznout a potom se vysadí do květináčů o průměru 12 cm. Dlouhé kořeny zkraťte, nebo rozdělte trsy a vysaďte do květináčů..

Květináče postavte na kuchyňské okno, zeminu udržujte vlhkou. Budete-li postupovat podle tohoto návodu, očekávejte dobrou sklizeň. V zimě lze však koupit pažitku (Šnytlík) v malých květináčích.