Využití máty peprné

mata-peprna

Máta peprná je proslulá bylinka s výrazně aromatickou vůní, která své uplatnění nalezne nejenom v čajích, žvýkačkách či zubních pastách. Díky svému atypickému aromatu a  zdravotním benefitům, které nabízí, je hojně využívána v několika dalších odvětvích. Jaké je nejlepší zužitkování máty peprné v domácnosti?

Charakteristika máty peprné

Máta peprná je vytrvalou rostlinou, která roste po téměř celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Při vnitřním užití působí blahodárně na žaludeční i střevní problémy, s tím spojené nadýmání, a stejně tak zamezuje zvracení. Kromě toho je máta protizánětlivá a pomáhá proti stresu či nespavosti. Vnější užití naopak zklidňuje podrážděnou kůži, především spálenou od slunce, uvolňuje unavené svaly nebo urychluje hojení oparů. 

Máta v kuchyni

Nejčastěji se máta konzumuje formou čaje, na který mohou být lístky využity jak v čerstvé, tak v sušené podobě. Sušená bylina však obsahuje více účinných látek, výluh je tak daleko silnější. Typický studený nápoj představuje proslulý kubánský drink, kterým je mojito. Jeho příprava je velmi snadná, kromě máty bude potřeba ještě citron, limeta, perlivá voda, bílý rum, led a cukr. Pro přípravu mojita doporučujeme nakoupit cukr v akci. Velmi často je cukr v akci v Kauflandu, kde stejně tak prodávají čerstvou mátu peprnou. Máta s cukrem se pomocí drtítka rozdrtí, přidá se šťávy vymačkaná z citronu i limetky, kápne se do sklenice rum a následně se již nápoj naplní perlivou vodou a rumem. Nealkoholická verze má postup zcela stejný, pouze se vynechá bílý rum.

Skvělá je máta nejenom v nápojích, ale i v jídlech, především těch sladkých. Zdatní cukráři mohou vyzkoušet mátovou zmrzlinu. Výtečné jsou i ovocné dezerty doplněné mátou nebo běžné zmrzlinové poháry. Zajímavou kombinaci však aromatická bylinka vykouzlí i s masem, a to konkrétně s jehněčím či skopovým. Maso za výhodné ceny je možné pořídit díky akčnímu letáku Kaufland. V Británii se k masům běžně podává mátové želé. 

Další využití byliny

Užitečný je například mátový olej, který slouží k vnitřnímu i vnějšímu použití. Blahodárně působí především na bolavé svaly, které chladivý účinek máty zklidní. Velmi často se mátový olej inhaluje, díky čemuž dojde k uvolnění dýchacích cest. Zápach z úst eliminuje kloktání mátového čaje, případně žvýkání mentolových žvýkaček. Ve chvíli, kdy si domácnost mátu peprnou pěstuje na zahradě, doporučuje se ji zasadit u zeleniny či jiných druhů bylinek. Svým výrazným aromatem totiž máta odpudí hmyz či jiné škůdce, kteří by pěstovanou úrodu mohli napadnout.

Především v létě je máta nenahraditelným pomocníkem, který by neměl chybět v žádné domácnosti. Postará se o lahodné limonády, které přehřátý organismus perfektně zchladí, a stejně tak uleví unaveným svalům nebo spálené kůži po dlouhodobém pobytu na sluníčku.