Maliny a zdraví – malinové ketony

Každý zná maliny jako jedno z mnoha druhů ovoce, ale málokdo ví, že maliny mají také příznivé účinky na krásu a zdraví. Čerstvé maliny totiž obsahují vitamíny A, B a C, organické kyseliny, antioxidanty a pektin. Pokud chcete zhubnout, toužíte mít zdravou pleť, vlasy a nehty, čtěte dál.

Krásná pleť

Pro správný stav pokožky je velice důležitý enzym biotin, který maliny obsahují. Ten se podílí na látkové výměně cukrů, tuků a bílkovin. Malinový olej je též hodně využívaný v kosmetickém průmyslu pro jeho skvělou ochranu kůže a její zdravý vývoj, vykazuje ochranný faktor proti škodlivým účinkům slunečního záření.

Obsahuje vitamín E, omega 3 mastné kyseliny a léčí kožní záněty a jiné kožní choroby. Vyzkoušet můžete také pleťovou masku z rozdrcených malin, která vám zároveň poslouží i jako peeling. Stačí rozmačkat maliny, přidat bílý jogurt a nanést na pleť. Maska hloubkově čistí, stahuje póry, a také hydratuje a zásobuje potřebnými vitamíny.

Štíhlá postava

I s hubnutím vám maliny pomohou. Snižují totiž cholesterol v krvi a pomáhají při redukci váhy. Najdete v nich proto minimum kalorií a žádný tuk. Maliny také obsahují ketony (v Japonsku jsou používané ve formě tablet nebo náplastí jako doplněk stravy při snižování váhy), navozují žaludku pocit nasycení, odvodňují organismus a čistí střeva.

Lesklé vlasy

Díky vitamínu B7, tedy enzymu biotinu mají maliny zpevňující a regenerační účinky i na vlasy. Při pravidelné konzumaci tohoto ovoce se můžete těšit na krásně pevné, odolné, lesklé vlasy, které vám zároveň budou i rychleji růst a i s roztřepenými konečky se můžete rozloučit.

Tip: V případě že vás trápí lupy a suchá pokožka hlavy, vyzkoušejte sérum, které si můžete připravit sami doma. Postačí vám odvar z listů maliníků smíchaných s rozdrcenými malinami a medem, který rovnoměrně nanesete na vlasy a po libovolně dlouhé době smyjete.

Pevné nehty

Pokud vlastníte nehezky lámavé a třepivé nehty, maliny vás opět nezklamou. Obsahují totiž vitamín B2 (riboflavin), který umožňuje vašim nehtům zdravý a rychlý růst. Na nehtovou kůžičku, nehtová lůžka nebo záděrky vám pomůže zábal ze zapařených a rozmixovaných malin. Maliny jsou pouze jedním z mnoha druhů ovoce, které mají takto příznivé účinky na vaše problémy.