Kerblík třebule – Anthriscus cerefolium

Kerblík roste divoce v jižní Evropě, ale také v Orientě. Kultivuje se již od středověku. Používá se nejenom v kuchyni jako koření, ale i jako léčivá bylinka. Tehdy se věřilo, že kerblík má odvodňovací účinek, prospívá žaludku, zaručuje dobré spaní a mírní bolesti hlavy.

Kerblík patří k jednoletým bylinkám. Dorůstá do značné výšky a vytváří četné bílé květy uspořádané v okolících. Jemné lístky jsou dva až třikrát zpeřené.

Kerblík je relativně nenáročná bylinka. Roste na slunci právě tak dobře jako ve stínu. Nemá zvláštní nároky na teplotu. Výtečně prospívá ve vápnité půdě, která jiným bylinkám tak dobře nevyhovuje.

Kerblík třebule má ještě dva poddruhy. Tmavolistý kerblík nevytváří tak rychle květy a sklízí se delší dobu.

Kerblík se nenechává vyrůst příliš vysoko. Mladé bylinky jsou nejaromatičtější. Abyste měli stále čerstvý kerblík, vysévejte jej postupně.

Kerblíku nemáte v kuchyni nikdy dostatek. Může se používat jako koření do salátů a jídel, ale dá se připravovat i jako špenát či zelí.

První výsev můžete provést již brzy na jaře, poslední přibližně koncem července. Z tohoto výsevu můžete sklízet ještě na podzim téhož roku, ale i příští rok. Když totiž začátkem září ještě jednou bylinku vysejete, můžete sklízet kerblík v příštím roce již v květnu. Přezimování bylince nevadí.

Kerblík se může vysévat přímo na záhon. Vysévejte jej nejlépe do řádků, i když to dá trochu práce, protože s podlouhlými nažkami je horší manipulace. Na jaře by se kerblík měl vysévat do hloubky 2 cm, v létě do 3 cm. Příliš hluboký výsev má skoro vždy za následek nepravidelné vzcházení.

Je-li suché léto, musíte hojně zalévat, protože kerblík potřebuje k růstu velmi mnoho vody. Trpí-li suchem, jeho listy rychle vadnou.

Pro kuchyňské účely je nejvhodnější 30 cm vysoký kerblík. Necháte-li bylinky dále růst, zesílí přitom stonky a nelze již tak rychle a jednoduše sklízet. Kromě toho není již v důsledku tvorby květů tak silně aromatický. Kerblík, který se vyseje na jaře, se může asi po šesti týdnech sklízet. Kerblík, který vysejete v létě, potřebuje do sklizně již jenom čtyři až pět týdnů.

U pozdějších výsevů je možno se sklizní vyčkat ještě o něco déle. S ubývající délkou dne to trvá poněkud déle, než se vytvoří květy. Ale kerblík, který je na podzim příliš dlouho na záhonu, snadno vytvoří bledé lístky, kterým chybí chlorofyl.