Každý domov by měl krásně vonět

Silice mohou být vstřebávány kůží nebo také sliznicemi, přičemž druhý způsob je rychlejší a také účinnější a tvoří základ inhalací. Esenciální oleje domov krásně provoní a navíc mohou pomoci s respiračními problémy.

Při inhalacích se účinné látky dostávají ze silic přes nosní nebo ústní sliznici do krve a spolu s ní pak na místo působení, nebo dýchacími cestami přímo do plic. Z těchto důvodů se inhalace využívají především pro léčení onemocnění dýchacích cest.

Jak postupovat

Přichystat si do mísy asi 1 litr vroucí vody a vlít do ní horký nálev připravený z přibližně 25 g bylinek nebo několika kapek silice. Nálev je vhodné nechat předtím asi 15 minut vyluhovat. Potom přes mísu a svoji hlavu přetáhnout osušku a vdechovat po dobu asi 10 minut vycházející páry.

Dýchání je potřeba provádět zhluboka a pomalu, pokud možno nosem. Potom setrvat ještě nejméně 10 minut v dobře vyhřáté místnosti, dokud se dýchací cesty zase zvolna neochladí okolním vzduchem a rozpuštěné hleny se neuvolní. Inhalace by se měla opakovat dvakrát až třikrát denně.

Vzhledem k možnosti opaření není možné nechat děti a starší špatně mobilní lidi inhalovat bez neustálého dohledu. Astmatikové by se před inhalováním měli o výběru správné silice poradit se svým lékařem, protože některé éterické oleje, kupříkladu eukalyptová silice, by u nich mohly vyvolat křeče dýchacího ústrojí. To platí i pro děti do 6 let.

Aromalampy

Aromalampy, ze kterých se do okolí odpařují vonné silice, jsou krásným bytovým doplňkem a zároveň i nejjednodušší cestou, jak nechat účinné látky z éterických olejů působit na mysl, a vyvolat tak pocit pohody. S aromalampou je možné vyvolat v jakékoli místnosti požadovanou atmosféru a vůbec nezáleží na tom, je-li cílem navodit dojem uklidnění nebo napjatého očekávání, či dokonce orientálního harému.

Stačí k tomu použít 6 kapek vhodné silice a rozpustit je v misce vody. Pak již jen postavit misku nad plamen svíčky a z vody se po zahřátí začnou uvolňovat molekuly vonné silice, které v krátké době provoní celou místnost.

Osvěžovač vzduchu

Na místo aromalampy lze k provonění místnosti použít i osvěžovač vzduchu vlastní výroby. Stačí vzít 10 kapek oblíbené silice, 7 polévkových lžic vody a 1 polévkovou lžíci vodky (ke konzervaci). Roztok nalít do rozprašovače na pokojové květiny, důkladně protřepat a kdykoliv použít.

Osvěžovač vzduchu lze používat i v koupelně nebo v prádelně. Při umývání vany, otírání záchodového prkénka nebo třeba při úklidu umyvadla můžete do čisticího roztoku přidat i pár kapek tohoto osvěžovače.

Potpourri

Pod tímto označením se rozumí směs sušených bylinek, které po dlouhou dobu provoní byt. Lze si ji buď zakoupit již hotovou v obchodě, nebo si ji připravit doma.

Je potřeba vzít všechny vonné přísady, které je v plánu použít, a uzavřít je ve vzduchotěsné nádobě. V následujících 6 týdnech nádobu jednou denně důkladně protřepat. Poté vysypat potpourri na misku. Vůni potpourri lze opět oživit několika kapkami vhodné silice.