Kardamom pravý – Eletaria a Amomum cardamomum

Kuchaři a výrobci perníku, průmysl výroby léčiv a likérů, výrobci parfémů a kadidla – a přirozeně také ti, kteří pěstují pokojové rostliny – ti všichni milují tuto bylinku, která může dosáhnout pozoruhodné výše.

Kardamom pravý má za sebou dalekou cestu. Z Kalkaty přivezli bylinu na Blízký východ a odtamtud pokračoval její cesta přes Středomoří – také řečtí a římští obyvatelé milovali tuto bylinku – až k nám.

Nejlepší druh i dnes ještě pochází z Malaboru, to znamená z jihozápadního pobřeží Přední Indie. Ale i ve Východní Indii, na Molukkách, na Ceyloně, v Číně a Indočíně se kardamom pěstuje. Je mnoho různých druhů, jenom Amomum má přes padesát druhů, a mnohé z nich jsou velice dekorativní.

Jako divoce rostoucí bylina může Eletteria dosáhnout třímetrové výšky. Vytváří malé bílé květy s pěkným namodralým pyskem se žlutým okrajem, jichž je vždy mnoho ve špičatém květenství na dlouhém šupinatém stonku. Plodem je třípouzdrá tobolka, obsahující vlastní koření, červenohnědá nebo hnědá semínka. Ale i listy voní kořeněnou vůní, když se rozemnou. Sedí na krátkých stopkách, jsou temně zelené a mají kupinatý tvar. Od hrnkové byliny však nemůžete očekávat větší výšku než 80 cm.

Nepočítejte také s tím, že se stanete samozásobitelem kardamomu, když si takovou bylinu pořídíte. V pokoji totiž i za dobrých podmínek kvete jen zřídka. I ve skleníku je obtížné přimět Elettarii, aby rozkvetla. Trochu jednodušší je to u robustnějšího druhu Amomum.

Amomum a Eletteria patří právě tak jako zázvor do čeledi „Zingiberaceae“ (zázvorovitých), jejíž všichni členové velmi pěkně voní. Květy Amomumu jsou v protikladu k Eletterii shluklé v klatém květenství. Plod je vejčitý a dužnatý.

Nejsnadněji se kardamom množí z bylinek pro květináč příliš velikých, a velmi košatých. Využijte příležitosti a při přesazování rozdělte bylinku, abyste měli pro sebe i na rozdávání. Dělit a přesazovat se má nejlépe v únoru – březnu. Zvlášť dobře se k tomu hodí byliny se silnými kořeny.

Dělá se to takto:

Vyjměte bylinku z květináče a odstraňte volnou zeminu. Bylinu rozdělte se shora dolů do dvou polovin, každou se stonky,listy a kořeny.

Velmi často jsou všechny kořeny srostlé. Pro rozříznutí kořenového balu použijte ostrý nůž.

Každou polovinu dejte do nového květináče. Vezměte květinovou zeminu bohatou na živiny a smíchejte ji s pískem a rašelinou. Po zasazení bohatě zalévejte a postavte zpočátku na stinné místo s 20°C.