Jak zdravě a efektivně zhubnout

V minulém článku jsme si nastínili metody, které nejsou pro hubnutí úplně nejlepší. V tomto článku se budeme naopak věnovat metodám, které hubnutí podpoří. Často jsou to věci známé, ale málo praktikované. Pokud budete tyto pravidla dodržovat, očekáváné výsledky se časem jistě dostaví.

Intervalové cvičení

Mnoho lidí se během hubnutí soustřeďuje na běh. Běh je pro hubnutí dobrý, ovšem ne ten vytrvalostní. Při vytrvalostním běhu se totiž zpomaluje metabolismus. Tělo se snaží přizpůsobit novým podmínkám tím, že se hledá metody, jak vystačit s energií co nejdéle. Sníží tedy výdej tím, že pracuje co nejefektivněji.

To není při hubnutí žádoucí. Potřebujeme totiž, aby tělo pálilo co možná největší množství energie. Pokud je Váš metabolismus rychlý, hubnete, i když třeba jenom sedíte. Jaké aktivity tedy aktivují Váš metabolismus? Pokud se budete věnovat běhu, tak by to měl být intervalový běh, při kterém střídáte fáze sprintu a lehkého klusu.

Dále můžete zvolit jakoukoliv aktivitu, kde si můžete zvolit intenzitu, jako například jízdu na kole nebo rotopedu. Opět střídáte fáze, ve kterých jedete naplno a fáze, ve kterých jedete za snížené intenzity. Rotoped je vhodné si pořídit i domů a cvičit tak kdykoliv bez omezení. Před nákupem je dobré se poradit, jak vybrat rotoped.

Hodně pít

Voda je základem téměř všech procesů, které v těle probíhají. Její dostatek je tedy nutný i k přeměně tuku v energii. Dostatečné množství tekutin také udržuje v těle dostatek minerálů, které mohou v těle po namáhavější aktivitě chybět. Ovšem nic se nemá přehánět a u minerálních vod to platí obzvlášť. Správně bychom měli denně vypít přibližně 2 litry vody a k tomu přidat přibližně 0,5 litru vody minerální.

Toto množství je možno zvýšit během letních měsíců a během zvýšené pohybové aktivity. Dlouhodobé pití nadměrného množství tekutin zatěžuje ledviny! Měli byste se také vyhnout slazeným limonádám a džusům, neboť obsahují obrovské množství cukru, kterého má tělo dost z jiných zdrojů.

Jíst pravidelně

Mnohokrát opakovaná poučka, ale asi nejméně dodržovaná. Váš jídelníček by se měl skládat minimálně z pěti jídel denně. Neměli byste opomenout hlavně snídani. Ta dokáže po dlouhém nočním hladovění nakopnout metabolismus a připraví Vás na zbytek dne.

Tím, že rozložíte jídlo na celý den, se vyhnete hladovění, které způsobuje nežádoucí zpomalení metabolismu. Pokud nebudete hladovět, vyhnete se také přejídání, během kterého se snažíte dohnat všechna jídla, která jste během celého dne zameškali.