Heřmánek lékařský – Chamomilla recutita

Jako divoce rostoucí bylinka byl heřmánek dříve rozšířen skoro po celé Evropě.

Heřmánek lékařský (Pravý) najdete dnes jen zřídka. Má ve svém blízkém příbuzenstvu několik dvojníků, je však daleko působivější než jiné druhy. –již ve středověku byl heřmánek jednou z nejznámějších léčivých bylinek a i dnes se ještě často mnohostranně používá.

Je antiseptický, protizánětlivý, uvolňuje křeče uklidňuje bolesti, působí jako sedativum a podporuje trávení. Velký význam má také v kosmetickém průmyslu.

Bylinka má silnou, příjemnou a nezaměnitelnou vůni, která pochází z vysokého podílu éterických olejů.

Usušený heřmánkový květ patří do každé domácí lékárny společně s dalšími léčivými bylinkami, jako je bez a máta peprná. Nejznámější je u nás heřmánkový čaj pro uklidnění žaludečních potíží. Při vnějším použití pomáhá při mnoha druzích zánětů a při nachlazení.

V zahradách se dnes setkáváte často s kulturní formou s plnými květy, jejichž úbory mají jen bílé jazykovité květy a nemají středové trubkovité květy. Je vyšší a hodí se k řezu.

Silně voňavý heřmánek je jemná, jednoletá bylinka, která dorůstá do výše 15-30 cm. Listy jsou velmi jemně členěny. Úbory jsou ve středu žluté s „korunou“ bílých jazykovitých květů. Kromě pravého heřmánku ( Heřmánek lékařský) existuje ještě heřmánek vlašský nebo římský (lidově nazývaný Psí heřmánek).

Jednoletý heřmánek se vysévá na záhony nebo do truhlíku v dubnu nebo v květnu. Semeno klíčí během několika týdnů. Jakmile bylinky vzejdou, musí se vyjednotit na vzdálenost asi 30 cm. Kdo nemůže sít přímo na záhon, vysévá v dubnu do sadbových truhlíků, sazeničky pak přesazuje.

Heřmánku se nejlépe daří na plném slunci. Na počátku růstového období potřebuje mnoho vody. Později snáší také krátkodobě sucho.

Začátkem července můžete začít ustřihávat plně rozkvetlé květy. Rozprostřete je v tenké vrstvě na čistou lepenku. Květ heřmánku můžete také sušit v troubě, avšak jen při teplotě do 50°C a za dobrého přívodu vzduchu. Jakmile jsou květy suché, dají se do nádob a uschovávají se vzduchotěsně a v temnu. Nejhodnotnější drogu však získáte pomalím sušením.

Chcete-li z vlastního heřmánku sklízet semena, nechte stát několik květů tak dlouho, až semena uzrají. Semena usušte a uschovejte v suchu. Klíčivost si uchovávají asi tři roky. Často se bylinka v zahradě sama vysemení.