V Galerii Malostranské besedy rozkvetla Trnkova zahrada

V pražské Galerii Malostranská beseda byl dnes pro veřejnost zahájen multimediální projekt Trnkova Zahrada 2, jehož autory jsou výtvarníci Jan a Matyáš Trnkovi. Jeho cílem je oživit jednu z nejznámějších dětských knih Jiřího Trnky a zároveň přinést dětem alternativní možnost rozvíjení jejich fantazie a formování vkusu zábavnou formou.

Zahrada 2 bude veřejnosti přístupna v podkrovních prostorách Galerie Malostranské besedy denně od 10 do 18 hodin v období od 16. února do 15. května. Je určena pro děti od 4 do 13 let, rodiny, školy a školky. Vstupné činí: základní 120 Kč, studenti, důchodci, děti 3–5 let, ZTP 70 Kč, rodinné 300 Kč, školní skupina 60 Kč/dítě, děti do 3 let a doprovod (školy, ZTP): zdarma.

„Výstava Zahrada 2 staví na poetice a výtvarném stylu, kterými je proslulé původní dílo Jiřího Trnky. Moderní technologie však umožňují rozvíjet příběh hlavních hrdinů knihy do unikátní multimediální podoby, která bude děti bavit i vzdělávat. Instalace má jednak oživit Trnkovu tvorbu, ale zároveň ukázat alternativní cestu k rozvíjení dětské fantazie. Je určena zejména dětem, ale na své si přijdou i dospělí návštěvníci,“ přibližuje umělecký ředitel Malostranské besedy David Hanzlík.

Tři nové originální atrakce

Trnkova Zahrada 2 je projekt, který vznikl za podpory Plzně 2015, Evropského hlavního města kultury. Výstava klade důraz na interaktivitu, atraktivitu a akci s řadou animací a zvukových efektů. Oproti původní verzi představené loni v Plzni a posléze v Písku autoři Zahradu vylepšili a rozšířili, takže Malostranská beseda nabízí tři nové originální atrakce.

Kombinace audiovizuálních materiálů

„Zahrada 2 kombinuje audiovizuální materiály vycházející z ilustrací Jiřího Trnky spolu s mnoha rekvizitami, scénografií a fyzickými atrakcemi. Je rozprostřena do několika zastavení, ke kterým se vždy vážou hlavní hrdinové a dějové linie knihy. Děti se tak mohou těšit na hravý kočkodrom, snový trpaskop, divadelní slonograf, hudební štěkafon, vzdělávací velrybárium či nově digitální pískoviště, prstochod a trpaslíkovu fotobudku. Bude to pro ně vizuální i poučný zážitek,“ dodává jeden z autorů projektu Zahrada 2 Matyáš Trnka.

Co je Originální kybernetoskop

Originální kybernetoskop je velkokapacitní audiovizuální stroj na zábavu, legraci a půvabné nesmysly. Byl zbudován na půdorysu knihy, výtvarného divadla, biografu, cirkusu a motokrosu.

V jeho rozlehlých útrobách o rozloze několika set metrů čtverečních čeká na malého (i velkého) návštěvníka řada neobyčejných atrakcí a překvapivých setkání. Kuriózní a ne vždy přátelští obyvatelé Zahrady se zhmotní prostřednictvím animací, filmových triků a projekcí, ale i prostřednictvím nových, ještě nepatentovaných vynálezů, pro které byli autoři nuceni vymyslet názvy.

NEBEHLED

Lehnout do trávy, podřimovat pod rozkvetlými stromy, skrze jejich korunu pozorovat nebe a na něm poletující hmyz, ptáky, papírového draka či pouťový balónek. Usnout a probudit se do poklidné a sluncem vyhřáté Zahrady. To umožňuje Nebehled.

MOUCHOPORT

Helma, která návštěvníkům ukazuje svět z muší perspektivy. Uslyší i bzučení vlastních křídel v rytmu a melodii posledního mušího hitu.

KOČKODROM

Tříkolky a klasická dětská hra na babu s animovaným zlým kocourem, kterého malí návštěvníci probudí zavoláním do sudu.

TRPASKOP

Trpaslík se zavřenýma očima stojí nehnutě na kamenném podstavci. Sní a jeho sen se materializuje v jeho hlavě. Návštěvník do ní nakoukne a uvidí všechna dobrodružství, po kterých trpaslík touží.

SLONOGRAF

Parta pěti nešikovných slonů na jevišti se snaží diváky zaujmout, dojmout, postrašit i pobavit. Připraveno mají 15 divadelních či cirkusových čísel.

ŠTĚKAFON

Něco mezi jukeboxem, orchestrionem a pianem. Štěkafon je unikátní hudební nástroj, kde návštěvníkům dobře naladění psi vyštěkají oblíbenou melodii.