Centrum pasivního domu – nový dětský web, kniha i audiopohádka

Víte, co má společného jedna malá holka, její kocour a záhadně ztracený puberťák kdesi v Atlantském oceánu? Velikou touhu postavit dům, kde jim bude parádně po celý rok. A díky tomu se všichni tři, i když každý ve svém příběhu, vydají na velké dobrodružství a na jeho konci svého snu dosáhnou. Pohádka? Jak se to vezme. Prostřednictvím těchto příběhů chce malým i velkým Centrum pasivního domu ukázat, že když se sejdou zkušení odborníci, dokáže i zdánlivě těžké věci vlastně každý. Tedy i postavit moderní dům, a to dokonce i na těch nejpodivnějších místech.

Centrum pasivního domu, poradenská organizace podporující energeticky šetrné stavění v těchto dnech představila veřejnosti své tři nové projekty, které jsou určeny malým i větším dětem. Jedná se o obrázkovou knihu a audiopohádku Týna a kocour Mikeš staví zdravý a krásný dům pro děti mezi 6–8 lety a zábavný edukační web divnoostrov­.cz pro mládež ve věku kolem 10–14 lety.

Kniha, audiopohádka i web jsou svým zaměřením na představení moderního stavitelství dětskému čtenáři a uživateli v Česku unikátní. Spojuje je přitom humorné a netradiční zpracování a ambiciózní cíl prolomit klišé, že stavění domů je v první řadě o bagrech a že je to jen pro „ty velké“. A to nejen vzrůstem, ale i finančním zajištěním a zázemím.

„Nebiflujeme do dětí názvy stavebních materiálů, z čeho se skládá technika na stavbě nebo snad jak se míchá malta. Ani stavbu domu nezjednodušujeme na to, že přijedou stroje, navezou se cihly a je hotovo. Bereme to za úplně jiný konec,“ vysvětluje Iva Černá, autorka dětského webu, audiopohádky a spoluautorka knihy.

„V knížce, audiopohádce i na webu vlastně usilujeme o jediné – ukázat dětem, že k velkým věcem, kam stavba moderního domu bezesporu patří, je důležitá důsledná příprava, dobří parťáci po boku, kteří věci skutečně rozumění, a umění pozorně naslouchat přírodě a vážit si toho, co nám dává. Říkáme tak, že když se k nelehkým úkolům člověk postaví odpovědně a s velkým nasazením, úspěch se dostaví.“

Web

Web Verge.cz představuje deník kluka jménem Vendelín Pažout, který se v blíže neurčitém čase ztratil při šnorchlování nedaleko Bahamských ostrovů. Dobrodružný příběh je dětskému čtenáři tlumočen samotným Vendelínem a to tak, že na první pohled se jedná o jakési online deníkové zápisky.

Jak se návštěvník webu dovídá hned zkraje, onen Vendelín doplaval na neznámý tajuplný ostrov a okolnostmi byl donucen tu zůstat a postavit dům. Vendelínovy poznámky o jeho neuvěřitelné cestě i peripetiích při stavbě domu jsou proloženy zábavnými ilustracemi, komiksovými stripy a videi.

Dominantním rysem webu je velmi osobitá grafika, o kterou se postarala Pavla Hovorková ze studia Po-art. „Web má v prvé řadě pobavit a zaujmout mladé uživatele, kteří mají rádi dobrodružství s nádechem trochy exotiky a tajuplnosti.“ vysvětluje Černá.

„Protože je zaměřen na starší děti, v průběhu vyprávění se dotkneme i techničtějších věcí, které mají co dočinění s fyzikou nebo lidskou fyziologií. Děti se mezi řádky doví, jak se fyzikální zákony promítají do praktického života. Vedle spíše zábavných věcí, jako třeba, jak na pustém ostrově zjistí, kolik skel má okno, se ale dozví i řadu velmi praktických věcí. Třeba, jak důležité je větrání, jak nedostatek kyslíku ovlivňuje jejich výkonnost, náladu a další. A jak dnes již moderní technologie dokážou řešit to, aby v domě byl čerstvý vzduch od rána do večera a po celý rok.“

Součástí dětského webu jsou také dvě počítačové hry. V té první s názvem Operace rekuperace, které je již nyní dostupná na webu, hráči staví v domě systém řízené větrání. druhá hra, která na web přibude kolem poloviny října, pak bude zaměřena na navrhování domu a jeho dispoziční řešení.

Kniha a audiopohádka

Při listování obrázkovou knihou „Týna a kocour Mikeš staví zdravý a krásný dům“ zapomenete na známé obrázky rozrytého staveniště plného bagrů a jeřábů. Tato kniha totiž ještě před tím, než se kopne do země, věnuje velký prostor napínavému světu přípravy a rozhodování před samotnou stavbou. A nejen tím je tato kniha neobyčejná.

Tvůrkyně knihy – Iva Černá a Kateřina Jebavá – se rozhodly vysvětlit dětem moderní stavění jinak, než jak to dělá většina publikací na toto téma. Zaměřily se více na projektování domu a kontrolu při stavbě.

„V naší knížce ukazujeme, že stavba domu není v první řadě o velkých strojích a práci na staveništi, tak jak je toto téma už těm nejmenším dětem tradičně předkládáno. Naopak se snažíme ukázat, že vůbec nejdůležitější pro dobrý dům je samotná přípravná fáze – spojení se s odborníky, hledání vhodného místa, vyladěný projekt. Zkrátka, že první musí nastoupit software v podobě vědomostí a zkušeností a až potom přichází ke slovu hardware, kdy se začne míchat, bouchat a stavět. Chceme, aby malí i velcí čtenáři při listování naší knihou poznali, že když se sejdou skutečně moudří a zkušení odborníci, zvládne postavit skvělý dům vlastně každý. Klidně i malá holčička a její mlsný kocour.“ říká Černá.

Dětská kniha se vedle projekční fáze věnuje také volbě kvalitních materiálů na stavbu, roli stavebního dozoru či závěrečnému testování domu. Nezapomíná ani na problematiku moderního větrání a trendy v technologickém vybavení. To vše však kniha činí velmi hravou formou a s ohledem na věk jejích (ne)čtenářů.

Přidanou hodnotou dětské knížky jsou poutavé ilustrace, za kterými stojí Pavla Marková, a také interaktivní prvky (otvíravá okénka, prostřihy, otočné a hmatové prvky). Díky nim listování zabaví i ty nejmenší děti, zatímco příběh jim můžou předčítat rodiče. Pro samostatnou práci je kniha vhodná pro malé čtenáře od 6 do 8 let. Kniha byla vyrobena ručně v České republice.

Během pár týdnů navíc vyjde příběh Týny a jejího kocoura také v podobě napínavé audiopohádky. Vypravěčem celého příběhu zde bude kocour Mikeš, kterému nezaměnitelný hlas a charakter propůjčil brněnský herec Tomáš Milostný.