Čajovníková silice – Čajovník australský (Melaleuca alternifolia)

Tea tree oil, známý také jako čajovníková silice, je esenciální olej, který se získává napařováním listů australského čajovníku. Tea tree oil lze nalézt v mnoha volně prodejných kosmetických přípravcích, včetně mýdel a pleťových vod. Jeho účinky jsou zdraví prospěšné.

Při lokálním použití je tea tree oil považován za antibakteriální. Tea tree oil jako esenciální olej se běžně používá k léčbě akné, atletické nohy, vší, plísní nehtů a bodnutí hmyzem.

Čajovníkový olej – Tea tree oil

Ačkoliv je Melaleuca alternifolia známá jako čajovník, neměla by být zaměňována s rostlinou, z jejíchž listů se vyrábí černý, zelený a oolong čaj. Olej z čajovníku je již po staletí používán australskými domorodci jako tradiční lék. Původní obyvatelé Austrálie drtí listy čajovníku, aby získali olej, který pak inhalují při léčbě kašle a nachlazení nebo jej aplikují přímo na pokožku k hojení.

Dezinfekční prostředek na ruce

Dnes je čajovníkový olej běžně dostupný jako 100 % neředěný neboli čistý olej. K dostání jsou také ředěné formy v rozmezí 5-50 % v kosmetických přípravcích určených pro pleť. Tea tree oil obsahuje řadu sloučenin, u kterých bylo prokázáno, že ničí některé bakterie, viry a plísně.

Díky těmto vlastnostem v boji proti zárodkům je olej z čajovníku ceněným přírodním prostředkem pro léčbu bakteriálních a plísňových onemocnění kůže, prevenci infekcí a podporu hojení.

Repelent proti hmyzu

Jedna studie zjistila, že 24 hodin po ošetření tea tree olejem měly krávy o 61 % méně much než krávy, které ošetřeny nebyly. Čajovníkový olej se používá k ochraně produktů před mravenci v zemědělství. Je také účinným repelentem proti komárům.

Přírodní deodorant

Antibakteriální účinky oleje z čajovníku mohou pomoci potlačit zápach z podpaží související s pocením. Pot sám o sobě nezapáchá. Když se však sekrety z potních žláz spojí s bakteriemi na pokožce, vzniká středně silný až silný zápach.

Oblast podpaží obsahuje velkou koncentraci těchto žláz a je zodpovědná především za to, co se běžně označuje jako tělesný zápach. Díky svým vlastnostem v boji proti bakteriím je olej z čajovníku ideální přírodní alternativou komerčních deodorantů a antiperspirantů.

Antiseptikum na drobné řezné rány a škrábance

Zranění, při kterých dojde k porušení kůže, usnadňují průnik bakterií do krevního oběhu, což může vést k infekci. Olej z čajovníku lze použít k ošetření a dezinfekci drobných řezných ran a odřenin tím, že ničí bakterie, které mohou způsobit infekci v otevřených ranách.

Hojení ran

Kromě prevence infekce řezných ran a odřenin může tea tree oil také podpořit hojení ran. Pomáhá snižovat zánět a spouští aktivitu bílých krvinek, které hojení napomáhají. Olej z čajovníku je známý antibakteriální, antimykotický a antioxidační prostředek a tyto účinky pomohou snížit zánět a zlepšit hojení. Hojení zlepšuje také aloe vera.

Bojuje proti akné

Tea tree oil může být mocnou zbraní proti akné, stejně jako borovicová silice. Některá akné způsobují bakterie, které se stávají odolnými vůči tradičním antibiotikům. Vědeckým zkoumáním čajovníkové silice bylo zjištěno, že jeho aplikace snižuje aktivitu bakterií a také je v laboratoři po 4 až 6 hodinách zabíjí.

Plíseň nehtů

Plísňové infekce nehtů jsou poměrně časté. Ačkoliv nejsou nebezpečné, mohou být nevzhledné. Existují léky, které mohou plíseň nehtů léčit, ovšem někteří lidé mohou dát přednost přirozenějšímu přístupu. Čajovníkový olej pomáhá zbavit se plísně nehtů, pokud se používá samostatně nebo v kombinaci s jinými přírodními prostředky, a to s menšími vedlejšími účinky než tradiční léky.

Ústní voda bez chemických látek

Tea tree oil může bojovat proti zárodkům, které způsobují zubní kaz a zápach z úst. Čajovníkový olej je účinnější proti bakteriím způsobujícím zubní plak než běžné dezinfekční prostředky a ústní výplachy. Navíc jeho chuť je méně nepříjemná. Stejně jako ostatní ústní vody by se tea tree olej neměl polykat. Při požití může být toxický.

Univerzální čisticí prostředek

Čajovníkový olej je skvělým univerzálním čisticím prostředkem, který zároveň dezinfikuje povrchy. Navíc tak činí bez zanechání stop po chemikáliích.

Zklidňuje záněty kůže

Čajovníkový olej může pomoci zmírnit zanícenou pokožku. Častou formou podráždění kůže je kontaktní dermatitida, která vzniká, když se kůže dostane do kontaktu s alergenem, například niklem. Vystavení alergenu vede k zarudnutí, svědění a někdy i bolesti kůže.

Kromě toho může tea tree oil přinést úlevu při reakcích na kousnutí hmyzem tím, že snižuje svědění, zarudnutí a otok, ke kterým dochází, když tělo uvolňuje histamin na obranu proti slinám hmyzu.

Kontrola lupů

Lupy neboli bílé šupinky odumřelé kůže, které padají z pokožky hlavy, nejsou nebezpečné. Pro některé lidi však mohou být nepříjemné a trapné. Přidávání čajovníkového oleje do šamponu lupy snižuje. Předpokládá se, že to souvisí s jeho protiplísňovými vlastnostmi. A protože je o něco kyselejší než pokožka, pomáhá odstraňovat šupinky lupů.

Léčba atletické nohy

Atletická noha může být frustrující a těžko zvladatelná. Lékařsky známá jako tinea pedis je atletická noha nakažlivá plísňová infekce nohou, která se může rozšířit i na nehty na nohou a rukou. Mezi příznaky patří olupování, praskání, puchýře a zarudnutí.

Čajovníkový olej je účinný při snižování výskytu atletické nohy, ale kombinace tradiční léčby a čajovníkového oleje by mohla být rychlejším způsobem, jak se s tímto problémem vypořádat.

Plísně na ovoci a zelenině

Čerstvé produkty jsou bezesporu chutné a zdravé. Tea tree oil obsahuje sloučeniny, které pomáhají bojovat proti růstu plísní na ovoci a zelenině. Přidání čajovníkového oleje do vody při oplachování ovoce a zeleniny může pomoci, aby produkty zůstaly bez plísní.

Zmírňuje lupénku

Lupénka je autoimunitní onemocnění charakterizované propuknutím červené, svědivé a šupinaté kůže. Čajovníkový olej obsahuje protizánětlivé sloučeniny, které podle nových poznatků mohou být užitečné pro zmírnění příznaků lupénky.

Bezpečnost a nežádoucí účinky

Před prvním použitím čajovníkového oleje se doporučuje vyzkoušet 1 nebo 2 kapky na malé ploše kůže a počkat 24 hodin, zda se neobjeví nežádoucí reakce. To je důležité, protože paradoxně u některých jedinců, kteří používají tea tree oil, se objevuje kontaktní dermatitida, což je jeden ze stavů, které tea tree oil může pomoci léčit.

Stejně tak u lidí s citlivou pokožkou může při použití neředěného čajovníkového oleje dojít k podráždění. Pokud je pokožka citlivá, je nejlepší smíchat tea tree oil se stejným nebo větším množstvím olivového, kokosového nebo mandlového oleje.

Ačkoliv je tea tree oil při použití na kůži dospělých obecně bezpečný, u některých lidí se mohou objevit alergické reakce. Tea tree oil může být nebezpečný pro malé děti a domácí zvířata.

Je to levná přírodní alternativa mimo jiné k chemickým přípravkům na ošetření kůže a nehtů, výrobkům osobní hygieny a dezinfekčním prostředkům. Tea tree oil však není zázračný všelék. U některých lidí se totiž po jeho použití může objevit podráždění kůže nebo alergická reakce.

Většina lidí může čajovníkový olej používat lokálně bez problémů. Tea tree oil však může způsobit:

  • podráždění kůže
  • alergickou kožní vyrážku (dermatitidu)
  • svědění
  • pálení
  • šupinatění
  • zarudnutí
  • suchost

Tea tree oil není doporučováno používat při atopickém ekzému. Tea tree oil by se však neměl užívat perorálně. Při požití může způsobit závažné příznaky jako zmatenost, nedostatek svalové kontroly nebo koordinace pohybů (ataxie) či snížení úrovně vědomí.

Jedna studie naznačuje, že opakovaná expozice levandulovému oleji a oleji z čajovníku mohla vést ke zduření prsní tkáně (gynekomastii) u mladých chlapců.