Brýle do myčky nepatří

Brýle se vyrábějí v různých tvarech, velikostech a stylech. Jsou určeny ke korekci zraku, ochraně očí před sluncem nebo jako módní doplněk. Aby však brýle sloužily co nejdéle, je nutné jim věnovat vhodnou a pravidelnou péči. Jak se starat o brýle?

Brýle jsou běžnou pomůckou pro korekci zraku, kterou používají miliony lidí na celém světě. Mohou být módním doplňkem, korekční nutností nebo obojím. Vyrábějí se v mnoha různých tvarech a velikostech a jsou navrženy tak, aby se přizpůsobily jakémukoli tvaru obličeje.

Brýle se skládají ze dvou hlavních částí: obruby (rámu) a čoček. Rám i čočky jsou navrženy tak, aby vyhovovaly potřebám nositele.

Obruby jsou obvykle vyrobeny z kovu, plastu nebo z kombinace obou materiálů. Čočky se vyrábějí v mnoha různých tvarech a velikostech, včetně bifokálních a trifokálních čoček.

Jak vybrat brýle?

Při výběru brýlí je důležité vybrat takové obroučky, které budou na obličeji pohodlně a bezpečně sedět. Při výběru čoček by měl člověk v první řadě zvážit typ korekce zraku, který potřebuje. Pokud například trpí krátkozrakostí, měl by si vybrat čočky k tomu určené.

Kromě korekce zraku lze brýle používat také k estetickým účelům. Proto by měl člověk také zvážit svůj tvar obličeje. Různé brýlové obruby budou na některých tvarech obličeje vypadat lépe než na jiných.

Například kulatý obličej vypadá nejlépe s obdélníkovými obroučkami brýlí, které poskytují kontrast. Oválný obličej dobře doplní kulaté nebo hranaté obroučky, zatímco srdcovému obličeji sluší obroučky, které jsou nahoře širší než dole.

Dále by se měl člověk zamyslet nad svým životním stylem. Pokud je aktivní, může se poohlédnout po obroučkách, které jsou lehké a pohodlné na nošení.

Pokud pracuje spíše v kanceláři, možná bude chtít zvolit obroučky, které jsou klasické a nadčasové.

Nakonec je samozřejmě třeba zvážit svůj rozpočet. Brýle jsou k dispozici ve všech cenových relacích. Před nákupem by se měl každý ujistit, že si pořizuje kvalitní čočky a obroučky, které vydrží dlouhá léta.

Jak čistit brýle?

V první řadě se brýle nikdy nesmí čistit nasucho. Všechny tvrzené brýlové čočky jsou sice odolné proti poškrábání, avšak to neznamená, že se nemohou poškodit.

Alespoň jednou denně se mají brýle umývat pod tekoucí vodou, aby se opláchl prach a jiné nečistoty z povrchu čoček. Zároveň se proudem vody očistí i ostatní části obrub, do kterých se hadříkem jinak nedostane, např. sedýlka, koncovky a drážky nebo šroubky.

V žádném případě se brýle nesmí drhnout houbičkou na mytí nádobí nebo snad mýt v myčce na nádobí. Ano, i takový způsob čištění volí mnoho lidí, kteří se pak podivují nad tím, že se jim brýlové čočky poškrábou nebo jinak poničí.

Pro čištění skel je dobré mít vždy po ruce speciální čisticí prostředek, který je k dostání v oční optice. Zde se koupí nejen čisticí roztoky, nýbrž i speciální hadříky, jež se používají pouze na šetrné vyleštění brýlových čoček a nevytvářejí šmouhy.

Pro konečnou očistu čoček jsou pak výborné čisticí spreje, jež vyleští plochu a vytvoří antistatický povrch nebo „protimlžící“ fil­tr.

Čištění brýlí krok za krokem

Ať už někdo nosí brýle každý den, nebo jen občas, ví, jak důležité je udržovat je v čistotě. Vzhledem k množství čisticích prostředků může být těžké zjistit, jaký způsob čištění brýlí je nejlepší. Zde je několik tipů, jak udržet brýle čisté a průhledné.

Za prvé je třeba vybrat čisticí roztok a hadřík speciálně určený k čištění brýlí. Vyhnout se používání čisticích prostředků pro domácnost nebo výrobků s drsnými chemikáliemi, jako jsou čističe oken nebo skla, protože mohou poškodit čočky nebo vrstvy.

Místo toho je potřeba mít speciálně navržený čisticí prostředek na čočky nebo utěrky na brýle.

Poté se začne opláchnutím brýlí vlažnou vodou. To pomůže odstranit z čoček veškeré nečistoty nebo zbytky. Dále se jemně očistí každá čočka pomocí kapky čisticího roztoku nebo utěrky na čočky.

Neměl by se používat příliš velký tlak, protože by mohlo dojít k poškrábání čoček.

Po skončení čištění se osuší čočky hadříkem z mikrovlákna, který nepouští chlupy, a odstraní z nich všechny zbývající šmouhy. Papírová utěrka může čočky poškrábat, proto by se neměla používat.

Nakonec se brýle uloží do ochranného pouzdra. To je udrží čisté a bez prachu, špíny a nečistot.

Dodržováním těchto tipů se zajistí, aby brýle zůstaly čisté a průhledné. Díky správnému čištění a skladování brýle vydrží déle a budou vypadat skvěle. Tyt rady neplatí jen o dioptrických, nýbrž i o slunečních brýlích.

Jak se starat o brýle?

V době, kdy člověk brýle nenosí, měl by se uložit do pouzdra. Jedná se především o dámské kabelky, které svým různorodým obsahem můžou brýle nenávratně poškodit.

Také by je neměl vystavovat vysokým teplotám a velkým teplotním změnám. V létě je například nenechávat v interiéru auta, nenosit je do sauny apod.

Současně zabránit kontaktu brýlí s chemickými přípravky, jako je například lak na vlasy nebo mořská sůl. Tyto látky totiž naleptávají především povrchové úpravy brýlových čoček.

Brýle by měl uživatel skládat a nasazovat oběma rukama, čímž prodlužuje jejich trvanlivost a použitelnost. Brýle nikdy nepokládat skly dolů, nýbrž opřené o horní nebo dolní hranu očnice.

Je dobré mít vždy alespoň jedny další brýle rezervní. Také se doporučuje brýle občas přinést do optiky na vyrovnání, zpevnění a vyčištění ultrazvukem.