Aloe pravá – Aloe vera

Aloe pravá (aloe vera) je bylina známá svými výraznými hojivými účinky. Své využití tak nachází v mnoha oblastech, především však v medicíně a kosmetických oborech.

Na rostlině aloe jsou právě tím nejzajímavějším již zmíněné pozitivní účinky na náš organismus. Zpracovávají se především listy, které obsahují hojivou šťávu Aloe Vera. Tyto složky můžete používat v sušené, konzervované nebo čerstvé podobě. Léčivé účinky aloe je pak možné sledovat při vnitřním i vnějším použití.

Aloe pravá je sukulentní rostlina, která zpravidla tvoří jen růžici listů nebo zkrácený stonek. Tato rostlina může dorůst do výšky až jeden metr.

Listy jsou silně dužnaté a na povrchu hladké. Čepele listů jsou nejčastěji 40–50 cm dlouhé a 6–7 cm široké. Na okrajích listů jsou 10–20 mm dlouhé, tvrdé a ostré výběžky. Uvnitř listů je průhledný polotekutý gel. Listy jsou nejčastěji zbarveny do zeleno-šedé barvy a často se na nich vyskytují světlé skvrny. Listy spolu vytváří trsnaté růžice

Květy aloe jsou trubkovitého tvaru, obvykle žlutě nebo oranžově zbarveny. Květy jsou seskupeny v květenství na vysokém stvolu, který je větvený a může dorůstat až 90 cm. Květenstvím je hrozen.

Doba kvetení rostliny: květen–červen